Adaptörün input açıklamasında ki amperin anlamı

Merhaba benim uzun zamandır kafama takılan bir türlü cevap bulamadığım bir konu var. Adaptörlerin input değerlerinde ki amperin anlamı nedir ?
Aşağıya bıraktığım fotoğrafta input değeri 1.5 amper fakat çıkış değeri 3.16 amper bu adaptör şebekeden 1.5 amper mi çekiyor yoksa 3.16 amper mi bu adaptörlerin elektrik faturasına etkisini hangi değerden hesaplamak lazım mesela bir diğer örnekte şerit ledlerimde kullandığım adaptörün giriş değerleri 0.8 amper çıkışı 2 amper şimdi bu ledlerin harcadığı gücü 2 amper ile mi hesaplamak lazım yoksa 0.8 amper ile mi
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20210316_230956.jpg
    IMG_20210316_230956.jpg
    485 KB · Görüntüleme: 49
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sigorta takmak istersen anlık 1.5 amper (ilk fişe taktiğında) çekebilir anlamında. Yoksa normalde 0.3-0.5 amper çekecek.

200 beygir arabam var, kaç litre yakar gibi bir soru sormuşsun. Ne kadar basarsan o kadar yakar.

10metre LED takarsan başka 1 metre LED takarsan başka. 1 metre LED kabaca 12w elektrik harcar. Hesabı ledin metre tüketimiyle yaparsın ve sonucu %10-15 arttirirsin.

Çıkış 2amper ise en fazla 25-30w elektrik harcar. Ama 10 santim LED takarsan aynı cihaz 3w harcar.

Bu cihazlardaki bu değerlerin anlamı şudur.
Giriş gerilim ve akımı. Her iki değerin çarpımı giriş güç gereksinimini ifade eder.
İyi kalite yapılmış cihazlarda bu değer minumum giriş gerilimi dahilinde çekilebilecek akımı ve dolayısı ile giriş gücünü ifade eder.
Min. giriş gerilimi 100V olduğuna göre bu gerilimde çekilebilecek akım 1.5A olarak verilmiş.
O halde giriş gücümüz 100VX1.5A=150Watt'tır.
Çıkış gücü ise.
19VX3.16A=60W
Demekki çıkıştan max. 60W güç çekebiliriz.
Bu durum aynı zamanda bu tip cihazların verimlilik oranını ifade etmektedir.
Giriş gücünün çıkış gücüne oranı bize verimliliği gösterecektir.
Takribi verimlilik oranı %40 lar civarı olduğu görülebilir.
ANCAK:
Cihazın yapım kalitesi doğrultusunda lineer güç harcaması unsuru vardır.
100V giriş gerilimi için 1.5A olarak hesaplasak bile 200V giriş geriliminde cihaz 750mA çekmeyip biraz daha yüksek akım çekebilecektir.
220V için kabaca 1A çektiğini varsayarsak bu durumda cihazın verimliliği daha da düşmektedir.
220VX1A=220W giriş gücü.
Çıkış gücümüz de 60W olduğuna göre takribi verimlilik %25-30 lar gibi olacaktır.
Doğru bir hesaplama için cihazın 220V kullanımında çekmiş olduğu akım iyi bir ampermetre ile ölçülürse cihazın verimliliği tam olarak hesaplanacaktır.
Dolayısı ile elektrik faturasına doğrudan etken olan cihazın giriş gücüdür.
Yani sen bu adaptörle 60W lık bir yükü çalıştırdığında şebekeden 150-200W çekmektesin.

%90 dan aşağıya verimlilik mi olur, sene olmuş 2021. O zaman transformatör kullanalım niye switch mode kullanıyoruz.

%90 dan aşağıya verimlilik mi olur, sene olmuş 2021. O zaman transformatör kullanalım niye switch mode kullanıyoruz.
Onlar seni kandırıyorlar. :D
%90 verimlilik sadece çok kaliteli transformatörlerde olur.
Ben %80 GOLD etiketli PC güç kaynağını ölçmüştüm. Verimlilik sadece %60 olarak çıkmıştı.
Test videosunu firmaya gönderdiğimde ise bana gönderilen yanıt şu oldu.
Bu cihazdan %80 verimlilik alabilmek için %50 güç ile kullanmalısın.
Yani 600W olarak almış olduğum PSU yu 300W güçte kullanmalıymışım :D

Onlar seni kandırıyorlar. :D
%90 verimlilik sadece çok kaliteli transformatörlerde olur.
Ben %80 GOLD etiketli PC güç kaynağını ölçmüştüm. Verimlilik sadece %60 olarak çıkmıştı.
Test videosunu firmaya gönderdiğimde ise bana gönderilen yanıt şu oldu.
Bu cihazdan %80 verimlilik alabilmek için %50 güç ile kullanmalısın.
Yani 600W olarak almış olduğum PSU yu 300W güçte kullanmalıymışım :D
yamyam kardeş aslında % 30 kuralı her zaman geçerlidir. yani bir trafo (ister Şebeke ister adaptörde) ve(ya) güç kaynağı % 30 kapasite ile çalışırsa % 100 verimle çalışıyor demektir kapasite kullanımı arttığı sürece verim düşer.

https://elektrikmen.com/trafolarda-verim/
Alttaki dökümanı 29. sayfadan sonra inceleyiniz.
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Güç Transformatörleri.pdf
1KVA ve daha güçlü trafolardaki verim oranlarının %92 ve fazla olduğunu görebilirsiniz.
Ayrıca toroid trafoların daha verimli olduğuna dair söylentiler bulunmaktadır.

LM7.png
KAYNAK:
https://www.jotrin.com/technology/d...n-toroidal-transformer-and-square-transformer

Son düzenleme:
Cevaplarınız için teşekkürler sağ olun

Toroid trafolar en yüksek verimli görünüyor ama hem bulunmuyor hem pahali

Bir deneme yaptım 150w LED trafosu.

Düzeltme:

13.7v 4.44 amper çekildi. Şebekeden 79w çekildi. Arada buck converter vardi ve bunun verimi %94 aldım.

Hesaba gore trafo verimi %81 verim çıktı.

20v 5.62A çekildi . Şebekeden 137w çekildiğinde verim %82 oldu.

Demek ki bu trafo en iyi %85 verimli oldu

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri