Adını bilemediğim devre elemanı.

Cesurboy

Üye
Öncelikle herkese merhaba.
Eski 90w gitar amfim var amfinin transistörleri çok ısınmaya başladı 1 dk çalıştırınca kötü kokular geliyor içini söküp baktığımda besleme bölümünde bir elemanın çatladığını gördüm. Adının ne olduğunu bilmiyorum dışı seramik içi ise kömür gibi duruyor. Nedir bu acaba yardımcı olabilecek var mı? 20181007_111215.jpg20181007_111228.jpg

Adı taş direnç ama üzerindeki değer yüksek ısıdan uçmuş anlaşılan :(, 5 - 10 gibi değerlerde olabilir. Aynı cihaz çevrenizde birinde varsa açıp değerlerine bakıp aynısınıdan temin edebilirsiniz.

Öncelikle herkese merhaba.
Eski 90w gitar amfim var amfinin transistörleri çok ısınmaya başladı 1 dk çalıştırınca kötü kokular geliyor içini söküp baktığımda besleme bölümünde bir elemanın çatladığını gördüm. Adının ne olduğunu bilmiyorum dışı seramik içi ise kömür gibi duruyor. Nedir bu acaba yardımcı olabilecek var mı?Ekli dosyayı görüntüle 48717Ekli dosyayı görüntüle 48718
resimde görünen malzeme taş direnç ama yanmadan dolayı değeri okunmuyor.yanında aynı dirençten varmı söktüğünüz yerin resmini eklermisiniz...

Teşekkürler devrede sadece 1 tane var bu dirençten amfi 1960'lı yıllara ait. Kimsede olmayan bir model. Sizce alternatif olarak kaç ohm takmalıyım.

sayın cesurboy ustam şu dersem yanılırız devrede tam nerede kullanılmış detaylı resim verebilirmisiniz. aynı devreden de yoksa elinizdeki devreyi iyi bir incelemek gerekir.

sayın cesurboy ustam şu dersem yanılırız devrede tam nerede kullanılmış detaylı resim verebilirmisiniz. aynı devreden de yoksa elinizdeki devreyi iyi bir incelemek gerekir.
Devre çok karışık genellikle hep kablolarla yapılmış sarı daireler arasında bağlıydı bu direnç. 20181008_004521.jpg

Bu arada diğer kırık parçasını buldum üzerinde 470ohm %10 yazıyor. Kaç watt olduğunu nasıl tespit edebilirim.

470 ohm 11 watt taş direnç diye malzemecilere bir sorun 11 watt bulamazsanız yakın bir watt değerini kullanabilirsiniz ama bu direnç beslemede gibi duruyor başka bir yerde arıza olabilir

470 ohm 11 watt taş direnç diye malzemecilere bir sorun 11 watt bulamazsanız yakın bir watt değerini kullanabilirsiniz ama bu direnç beslemede gibi duruyor başka bir yerde arıza olabilir
En kısa sürede deniyeceğim hocam. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri