Elektrik carpiyor ve caresiz kaldim

Fnurt

Üye
Yaklaşık 3 ay once mutfakta sudan elektrik çarpmaya başladı.. fırının sadece ocak ankastre kısmından ve mutfak tezgahinin metal olan ( lavabo)kisimindan olmak uzere elektrik carpmalari devam etti daha snra buzdolabı olaya eklendi ve evde kucuk cocuk var heryere dokunuyor ters birşey olacak diye aklım çıkıyor.. bu 3 aylık sürede de benim kalp ritminde bozulma teşhis edildi bilmem bu çarpılmakla mi alakalı!? Eve 3 ayrı elektrikçi geldi ama sorunu çözemediler.. çarpmalar sürekli olmuyor ara ara oluyor..bazen 10 gün olmazken bazen gün içinde 10 defa çarpıyor ve gördüğüm kadarıyla mutfakla sınırlı..ancak evin kapikollari da çarpıyor ama oraya akim bizden geçiyor diye düşünüyorum.. sigorta nötr faz topraklama vs bakıldı herşey normal ama çözüm hala yok..apartmanda 1 alt kat çapraz komsumda da aynı sorun var..ve bu sorun binaya yeni taşınanlardan snra oldu( bina lojman binası 20 dairelik belki 10 daire yeni taşındı araki bulasin:( tedaş geldi alt kattaki panomuza baktı normal dedi..ne yapmak gerekli lütfen bi akıl verin artık tüketti bi elektrik işi bizi.. sürekli olsa teşhis kolaydı ama böyle ara ara bulmak çok zor diyot gelenler onlar geldiğinde hiç olmadi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tüm dairelerin kaçak akım röleleri varmı, devredemi, çalışıyormu kontrol edin. Test için 220 v 75 watt ampulu faz ve toprak arasına değdirin kaçak akımın atması lazım. Atmıyorsa arızalıdır.

Bu çarpma dediğiniz,
manyetolu çakmaklardaki kıvılcım gibi mi,
yünlü kazağı vs. çıkarttığınızda,
bazı çocuk parklarında vs.
atlama şeklinde küçük yıldırıma benzer olan mı
ani, çok kısa süreli, iğne batması gibi acı veren yoksa
düşük dozda, kesintisiz, belli bir süreli bir çarpma mı?

Bu çarpma dediğiniz,
manyetolu çakmaklardaki kıvılcım gibi mi,
yünlü kazağı vs. çıkarttığınızda,
bazı çocuk parklarında vs.
atlama şeklinde küçük yıldırıma benzer olan mı
ani, çok kısa süreli, iğne batması gibi acı veren yoksa
düşük dozda, kesintisiz, belli bir süreli bir çarpma mı?
Ani kısa süren bi çarpma öyle çok şiddetli diyemem ama rahatsız edici..ben çarpılınca mesela kızıma dokunsam onu da ben çarpıyorum sonra saçından elinden vs:(
Tüm dairelerin kaçak akım röleleri varmı, devredemi, çalışıyormu kontrol edin. Test için 220 v 75 watt ampulu faz ve toprak arasına değdirin kaçak akımın atması lazım. Atmıyorsa arızalıdır.
bu aksam elektrikçi gelecek tekrar 20 dairenin hepsine baktırmak zaman alabilir bir kısmı tatile gitti yrn biz de yolcuyuz ama bu dediginizi dönüşte tek tek muhakkak baktiricam..bir de şimdi aklıma geldi en alt attaki başka bi dairenin bi ara sürekli şarteli atıyormuş biseyler yaptım die anlattı durdu başsağlığına gittiğimizde şimdi atmıyormuş( ama çözümü pekte soruna yönelik değil gibiydi biryerleri bantlamış kırılmasın kablo vs diye biseyler biseyler) olmazsa ilk onlardan kontrole başladım elektrikçi.. ben dönüşümde yine buradan sizlere yazarim çok teşekkür ederim minnettarim

Son düzenleme:
Ani kısa süren bi çarpma öyle çok şiddetli diyemem ama rahatsız edici..ben çarpılınca mesela kızıma dokunsam onu da ben çarpıyorum sonra saçından elinden vs:(
Sürekli bir çarpma yoksa bahsettiğiniz çarpmalar tesisatınızdan kaynaklı olamaz.
Muhtemelen mevsimsel kıyafetlerden kaynaklı statik elektrik etkisi...
Örneğin; kapı kolu çarpıyor demişsiniz. Eğer kapı ahşap yada plastik ise koluna elektrik gelmesi mümkün değildir (iç kapı olduğunu düşündüğüm için ıslaklığa ihtimal vermiyorum).

Su borularına herhangi bir kaçak teması varmı kontrol ettirin , (şayet borular metalse) tüm su borularının metal aksamları topraklanmalı, ama anlattıklarınız daha çok statik elektrikle ilgili gibi, statik elektriklenmeyi arttıran unsurlara odaklanın... Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Bana kalırsa binanın temel topraklaması yoktur.
Elektrik topraklaması da zayıf ise bu tür çarpılmalar normaldir.
Birde sürekli sigortası atan kat sahibi sıfırlama yapmıştır.
Binanın topraklaması sağlam değilse. Sigortası atan dairelere elektrikçiler sıfırlama yapar.
Bazı elektrikçiler ise topraklama zayıf olan yerlerde binanın demir su borularına topraklama veriyor :) buna da şahit olduk yani.
Birde binada elektrikli su ısıtıcıları kullananlar var tabi onlara da bakmak lazım.
Bu tür bir binalarda genellikle temel topraklaması da bulunmuyor.

Aynı noktaya aynı anda 2. kez dokunduğunuzda çarpılma yoksa çok yüksek olasılıkla Statik elektrik deşarjıdır.

Açıklaması şöyle olur: Kış mevsiminde Nem oranları yaz mevsimine göre daha düşüktür ve hava daha kurudur. Bunu ekseriyetle rüzgarlı ve yağışsız (kuru) kış mevsimlerinde yaşarız. Çünkü; Kışın soğuktan korunmak için kalın elbiseler giyeriz, terlik giyme yoğunluğu daha düşüktür, kalın tabanlı hatta kauçuk tabanlı ayakkabılar giyeriz, ayaklarımızda sürekli çorap vardır.
Bu giyinme rejimi yaz mevsimine kıyasla vücudumuzu topraktan (evin zemini, duvarı, toprakla teması olan nesneleri de anlayabilirsiniz) daha yalıtkan hale getirir. Yaptığımız hareketlerle de vücudumuzda Statik Elektrik Yüklenmesi oluşmaya başlar; bu, belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra İletken Nokta'ya yapılan ilk temasta deşarj olur. Bunu çarpılma olarak hissederiz. Statiğin çok yüklü olması durumunda deşarj anında Kıvılcımı görmekte mümkündür.

Yaz mevsiminde Nem oranları yükselir. Giysi rejimi hafif ve ince olduğu için kışa göre vücudumuzun daha büyük bir oranı açıkta kalır, tabanı daha ince ayakkabı ve terlik giyeriz. Bu şartlarda vücudumuz atmosfer ve toprakla sürekli deşarj halinde olduğundan bu olaylara pek rastlanılmaz.

Çözüm olarak; kendimizi hasta etmeyecek biçimde nispeten daha ince elbise giymek, el/yüz ve ayaklarımızı daha sık yıkamak, evdeysek bir süre çorapsız dolaşmak vb. deşarj yöntemleri sayılabilir. Elbette bu tavsiyelere küçük çocuklar dahil değildir çünkü onlar zemine daha yakın ve çevreyle sürekli temas halinde olurlar.

Burada küçük bir espri yapmaktan kendimi alıkoyamadım; Yalın ayak Statik atıyorum derken gaz biriktirmeyin.:D

Bana kalırsa binanın temel topraklaması yoktur.
Elektrik topraklaması da zayıf ise bu tür çarpılmalar normaldir.
Birde sürekli sigortası atan kat sahibi sıfırlama yapmıştır.
Binanın topraklaması sağlam değilse. Sigortası atan dairelere elektrikçiler sıfırlama yapar.
Bazı elektrikçiler ise topraklama zayıf olan yerlerde binanın demir su borularına topraklama veriyor :) buna da şahit olduk yani.
Birde binada elektrikli su ısıtıcıları kullananlar var tabi onlara da bakmak lazım.
Bu tür bir binalarda genellikle temel topraklaması da bulunmuyor.
-Topraklamanın zayıf (yüksek dirençli) olması şayet kaçak varsa çarpılmaya sebep olur.
-Sigorta atabilir ama; Sıfırlamadan dolayı neden atsın...? Sıfırlama yapılan yerde, Eğer Topraklama iyi değilse Nötr Kopması durumunda ölümcül sonuçları olur.
-Günümüzde elektrikli ısıtıcı olmayan ev yoktur. Çamaşır-Bulaşık makinaları, Ketl, Fırın, Tost Makinası, Ütü, Şofben bunların hepsinde elektrikli ısıtıcı var.
Tekrar Ediyorum. Sıfırlama ile Sigorta atmasının bir alakası yoktur.
Sıfırlama yapmada Amaç; Topraklama olmayan Tesisattaki Cihazlardaki kaçak elektriği Nötr hattına vererek o an için etkisini yok etmektir. AMA; evi içinde yada elektrik aldığımız şehir şebekesinde nötr kopması durumunda O an enerjilenen herhangi bir cihazın nötr dönüşü direk Tüm cihazların metal aksamlarında olur. Hatta Komşulardaki cihazların bile... KESİNLİKLE SIFIRLAMADAN UZAK DURUNUZ...!!!!!

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri