Trafo gerilim farkları hakkında

Govde toprakli ama nötr torpakli degil ki. Neden yansin normalde? Notr torpakli olsa yanmasi da normal. Ama bu trafofa notr torpakdan izole. Ama govde notr arası, ve govde faz arasi tutdugumda lampa yaniyor

Arkadaşım devre nötr üzerinden tamamlanmıyor ki direk fazdan koruma topraklaması arasına lambayı değdiriyorsun doğal olarak yanacak.Şunu deneyebilirsin prizden faz al yere demir çubuk çak fazı lambaya ver çıkışını da yerdeki çubuğa değdir.bakalım yanıyor mu yanmıyor mu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Faz ve toprak arasi lambayi yakiyorsa 100% nötr torpakli ki devre tamamlaniyor. Notri izole, yani torpaklanmamis trafoda faz ve torpak arasi akim olmaz ve lampa da yanmaz. Bunu pratik olarak da denedim. Bu yüzden kendimden emin konusuyorum. Notr toprakli degilse faz ve torpak arasi gerilim oluşmaz ve lampa yanmaz

Faz ve toprak arasi lambayi yakiyorsa 100% nötr torpakli ki devre tamamlaniyor. Notri izole, yani torpaklanmamis trafoda faz ve torpak arasi akim olmaz ve lampa da yanmaz. Bunu pratik olarak da denedim. Bu yüzden kendimden emin konusuyorum. Notr toprakli degilse faz ve torpak arasi gerilim oluşmaz ve lampa yanmaz

Bende defalarca köy trafolarında işlet topraklaması olmadığı halde sadece trafonun gövdesi topraklı şekilde yıllarca çalıştığını faz-toprak arası lambanın yandığına çok şahit oldum senin söylemine göre bunun olmaması gerekirdi.Çünkü işletme topraklaması yoktu.Nötr izole halde idi.

Vaktiniz olursa bu yazinin son kısmını okuyun lütfen. Son kısımda olan insan carpilmaz resmindeki resme dikkat edin. Gerilim kaynaginin bir ucu topraklı olmadığı için insan ayagi torpakda olmasina rağmen akim akmıyor ve carpma olmaz. Makaleyi okuyun orda detayli yaziyor

Ben size yıllarca çalıştığım gözümle görüp elimle dokunduğum Bakım ve arızasını yaptığım trafoları anlatıyorum siz kalkmış bana teorik bilgi veriyorsunuz.Bende size şunu söyleyeyim yapma imkanınız varsa şunu deneyin işletme topraklamasının irtibatını kesin trafo koruma topraklaması devrede olsun faz dan toprağa akım var mı yok mu deneyin burada paylaşın lamba bağlayın yakmaya çalışın ha bu arada izalasyon trafosundan bahsetmiyorum normal bildiğimiz dağıtım trafosunu kastediyorum.

Deneyecegim. Govdesi torpakli olan, notru izole olan 500 kva jeneratörde denesem olurmu? Yoksa dediğiniz sadece trafolar icin mi geçerli.

Trafoyu oyle deneme imkanim yok, hepsi gerilim altinda. Ama boşta olan jeneratör var.pazartesi jeneratörde deneyeceğim. Cevabini yazarim buraya. Takipde kalsaniz sevinirim. Teşekkürler bilgiler için

Dediğinizi jeneratorde denedim. Notru izole olan 500 kva jenerator. Gövde ise toprakli. Lambanin bir ucunu faza, diger ucunu topraga tuttum. Lamba yanmadi
Jeneratörden emin değilim trafoda bizzat kendim denedim mantıken jeneratörde de aynı durumun olması lazım

Nötrü izole sistemlerde faz gövde faz toprak nötr toprak arasında normal lambalar yanmaz. (neon lambalar belki yanabilir)

Örneğin A fazı ile toprak arasına lamba bağlarsanız toprağı A fazı potansiyeline taşımış olursunuz.

Bu bağlantıyı sabit bırakıp ölçüm yaparsanız.
A fazı toprak 0 V
B fazı toprak 380 V
C fazı toprak 380 V
N toprak 220 V

Değerlerini ölçersiniz. Bahsettiğim değerler yaklaşık değerlerdir. Kullanılan voltmetrenin empedansına ve lambanın gücüne göre değişir.

Hiç bir bağlantı yapmadan bahsettiğiniz şekilde lamba yanıyorsa işletmenizde nötr noktası topraklı alıcılar var yada izalasyon sorunu var demektir.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri