Trafo gerilim farkları hakkında

ArizHulk

Üye
Arkadaşlar, nötru topraklli olmayan 35/0,4 kv trafo. Trafo yük altında olctugum degerler.
U(ABC)=380V, U(An, Bn, Cn) = 220V.bunlar normal değerler, ama gövde arası olctugumde alinan değerler :
U (nötr-gövde) = 120 V
U (A-gövde) = 380 V
U (B-gövde )= 240 V
U (C-govde) = 120 V
Bir daha belirteyim ki trafo nötru trafo gövdesine topraklı değil.
Sorun ne ola bilir? Trafo yük altında olctugum degerler ustdeki

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar, nötru topraklli olmayan 35/0,4 kv trafo. Trafo yük altında olctugum degerler.
U(ABC)=380V, U(An, Bn, Cn) = 220V.bunlar normal değerler, ama gövde arası olctugumde alinan değerler :
U (nötr-gövde) = 120 V
U (A-gövde) = 380 V
U (B-gövde )= 240 V
U (C-govde) = 120 V
Bir daha belirteyim ki trafo nötru trafo gövdesine topraklı değil.
Sorun ne ola bilir? Trafo yük altında olctugum degerler ustdeki

Koruma topraklaması değerini ölçtün mü yada koruma topraklaması bağlı mı ? Trafo nötürü trafo gövdesine bağlanmaz zaten kapalı iletkenle ayrı olarak topraklanır.

Koruma topraklaması degerini de olctim. 0,025 Ohm. Normal deger. Nötru torpakli trafolarda nötr gövdeye bağlanıyor, cok yerde gördüm. Ama bu trafoda nötr izole.

Koruma topraklaması degerini de olctim. 0,025 Ohm. Normal deger. Nötru torpakli trafolarda nötr gövdeye bağlanıyor, cok yerde gördüm. Ama bu trafoda nötr izole.

Ülkemizde kullanılan trafolarda böyle bir uygulama yok gövdeyle irtibatlandırıldığını ilk defa sizden duyuyorum 10 yıl dağıtım şirketinde çalıştım söylediğiniz uygulamayı ne gördüm ne duydum.Bu şekilde uygulama yapılırsa çok sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir

Haklısınız, belki de ben yanlış gördüm. Ama konumuz o değildi :) gerilim değerleri niye öyle

Ölçü aleti ile ölçüyorsanız yanıltabilir trafo çalışırken saç üzerindeki manyetik akı kontrol kalemi ve ölçü aletlerini yanıltıyor olabilir.Mesela küçük güçlü trafoların çalışırken gövdelerine kontrol kalemi vurduğunuzda yanar fakat elinizle dokunduğunuzda çarpılmazsınız.

TNC de ,işletme koruma birleştirilir.Bu
bağlantı,trafo üzerinde yapılır.0,025 ohm
pek gerçekci ! görünmüyor.

Ölçü aleti ile ölçüyorsanız yanıltabilir trafo çalışırken saç üzerindeki manyetik akı kontrol kalemi ve ölçü aletlerini yanıltıyor olabilir.Mesela küçük güçlü trafoların çalışırken gövdelerine kontrol kalemi vurduğunuzda yanar fakat elinizle dokunduğunuzda çarpılmazsınız.
220 voltluk lamba ile ölçtum. Yandi lamba. Notr govde arası tutdugimda. Ve diger fazla govde arasi da yandi

TNC de ,işletme koruma birleştirilir.Bu
bağlantı,trafo üzerinde yapılır.0,025 ohm
pek gerçekci ! görünmüyor.
Trafonun koruma torpaklamasini olctugumde alinan deger gerçekten 0,025 ohm oldu. İşletim torpaklamasi yok trafoda. Nötr izole.

Yanar tabi sonuçta gövde topraklı sami üstadın dediği gibi 0,025 ohm pek doğru gelmedi banada
Govde toprakli ama nötr torpakli degil ki. Neden yansin normalde? Notr torpakli olsa yanmasi da normal. Ama bu trafofa notr torpakdan izole. Ama govde notr arası, ve govde faz arasi tutdugumda lampa yaniyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri