Acil Stop Butonu

dahası kompak salter uzerıne motorlu sıstem takılarak hem acma hem kapama da yapabilirsin acil stop butonuna bastıgında salter duser butonu cevırıp actıgında salter tekrar kurar ve bir zaman rolesi kullanarak tetıkleyıp tekrar salterı kaldırıp enerjılendrebılırsın yapmak istersen detaylı bir sekılde yardımcı olurum kolay gelsın

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
acil stop butonuyla açtırma bobinini nasıl kullanacaksınız.Açtırma bobini enerji gelince şalteri açtırır,acil stop butonu normalde kapalı şekildedir yani açtırma bobinine sürekli enerji gelir ama light anahtar ya da normalde açık butonla bu iş yapılabilir ama illa kırmızı acil stop botunu kullanacaksak şaltere düşük gerilim bobini koymamız lazım değil mi, acil stopa basınca enerji gideceğinden şalteri açsın?

kardes bu benım ikinci mesajımdı 1. sınde acık kontak kullanacagımı beyan etmıstım kaldıkı acıl stop un kapalı kontagını kullanırsan role beslemen gereklı ama onada gerek yok yanına acık kontak tak olay cozulsun

uğur usta selamlar mesajım formun geneli içindi sizin yazınız için değil

yada açil stop girişli şalterler vardır.Yani acil stopa basıldıgında ana şalter atar ve panonun enerjisi kesilmiş olur.

Kesinlikle çok doğru bir seçim olur örnek olarak akaryakıt istasyonlarında bu tür acil sistem vardır kitlemeli stop butonuna basıldığında tüm sistemin elektiriğinin geçtiği ana kompakt şalterin düşmesini sağlıyor

sizin dediğiniz kaçak akım roleli panolarda olur diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin

Selammun aleykum,
benden de ufak bi dip not gelsin belki bütün bu sorular ve çelişkiler cevaplanır.
IMA Kaplam makinesinde olan ufak bir özellği sizler ile paylaşmayı uygun buldum.
Tablet Coating Pans - Tableting Machine - IMA

Operatör kontrol panosunun kapağı açıldığında veya makine üzerindeki acil Stop butonuna basıldığı takdirde, Elektrik panosu üstünde bulunan Ana şalter Trip moduna geçiyor. :)
bu şekilde operatör acil stobun önemini anlıyor. ve sistem müthiş güvenli bir şekilde çalışıyor. Kontak yapıştı, cam kır, kablo çek, paralel bağla seri bağla düşnmeye son..
İtalyanlar bu olayı çözeli daha 1 sene oldu. Almanlar daha yeni uyguluyor.
Bilginize..

tahir usta: Bu işte maksimum güvenlik istiyorsan söyle yaparsın. Ana enerjiyi trifaze nh bıçaklı sigortaya girersin. oradan termik manyetik şaltere, oradan kontaktöre girersin. acil stop butonunun kapalı kontağından kontaktörün bobin ucunu geçirirsin. acil stop butonunun açık kontağındanda termikmanyetik şalterin şönt açtırma bobini beslersin. dolayısıyla butona basarsan kontaktör bırakır, şalterde düşer ve sen kurana kadarda açılamaz. kontaktör yapışsa şalter açar, şalter yapışsa nh keser. özellikle nh sigorta dedim çünkü senin biraz çekincen var galiba. nh sigortlarının kesme kapasiteleri çok yüksek, (120 ka.) kolay gelsin. sen yapacağın devreyi bana özelden anlat ben sana yardımcı olurum.

Selammun aleykum,
benden de ufak bi dip not gelsin belki bütün bu sorular ve çelişkiler cevaplanır.
IMA Kaplam makinesinde olan ufak bir özellği sizler ile paylaşmayı uygun buldum.
Tablet Coating Pans - Tableting Machine - IMA

Operatör kontrol panosunun kapağı açıldığında veya makine üzerindeki acil Stop butonuna basıldığı takdirde, Elektrik panosu üstünde bulunan Ana şalter Trip moduna geçiyor. :)
bu şekilde operatör acil stobun önemini anlıyor. ve sistem müthiş güvenli bir şekilde çalışıyor. Kontak yapıştı, cam kır, kablo çek, paralel bağla seri bağla düşnmeye son..
İtalyanlar bu olayı çözeli daha 1 sene oldu. Almanlar daha yeni uyguluyor.
Bilginize..

Bu sistem 1996 yılından gelen İtalyan makinelerinde bile var.
Pano kapısını yetkisi olmayan bir elemanın acmasına karsı geliştirilmiş.
pano kapılarında 3 konumlu özel bir sivic var.Kapı üzerinde de anahtarlı yaylı buton var.
Kapıyı elektirikci acacaksa yetki anahtarı ile butonu ceviriyor,kapıyı acıyor.Ana kompakt şalter düşmüyor.Kapıyı actıktan sonra o kapının bastıgı sıvıcı servis durumuna alarak panoda calışıyor.İşi bitince kapıyı kapatıp anahatarını alıp gidiyor.
Siemens kompakt salterlerin 24vdc ile düşme özelliği kullanılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri