Acil sigorta

canoon28

Üye
Merhabalar, Her yerde aradım fakat bir bilgi bulamadım, sorum ise 3 fazlı aydinlatma sistemlerinde sigorta hesaplaması nasıl yapılır?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Soruyu biraz açıp konuya ilişkin detay verirseniz daha verimli yardım alabilirsiniz.
Otoyol aydınlatma projesi ödevi yaptım ayd. Direklerini 3 faz ile besledim, şimdi bu devrenin sigorta hesabını nasıl yapacağım?

Yaptığınız projenizi burada yayınlayıp bilğiler verip , bilği isteseniz dahi iyi olmazmı ?

Kolay Gelsin .
Hocam kısaca şöyle anlatayım 1 km 3×2 şeritli yol ben refuje çift konsol kenarlara ise tek konsol aydınlatma direği belirttim 1 armator gücü 250 w 1 km de ki direk sayısı 20 adet sırasıyla r s t fazi ile beslemesini yaptım. Diyelim ki refuj için akım hesabı yapılacak refuj de direk sayısı 20, 3 faz dengeli dağıtılmış, şimdi ben hesaplama yaparken her faz grubu için p/v yani 220 volt ile mi yoksa 3 fazlı sisteme göre mi hesaplama yapmalıyım? Eğer 3 faz olacaksa cosfi yi ne almalıyım?

Yaptığınız projenizi burada yayınlayıp bilğiler verip , bilği isteseniz dahi iyi olmazmı ?

Kolay Gelsin .
proje aşağıdaki gibi hocam, ancak sigorta hesaplamaları hakkında bilgim yok aşağıda sigorta hesaplamalını 220 volta göre yaptım ama içimden bir ses yanlış olduğunu söylüyor eğer 3 faza göre yapacaksam cosfiyi nasıl hesaplamam gerekiyor? kullanılan aydınlatma armatürü 250 watt yüksek basıçlı sodyum armatür

Ekli dosyalar

• 20211125_005325.jpg
    20211125_005325.jpg
    187.2 KB · Görüntüleme: 5
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    133.5 KB · Görüntüleme: 5
  • Adsız1.jpg
    Adsız1.jpg
    95.9 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular