acele işe karışan şeytan

ahmetkayur

Üye
iyi çalışmalar. bugün bir pano arızası için aradılar. gittim baktım panoya kontaktörler çok fazla toza maruz kalmış.önce hava ile temizliğini yaptım. sonra kontak spreyi ile kontaktör damaklarını temizledim. işde biraz yoğundu hemen yüzeydeki sıvı uçar uçmaz elektriği verip denemeye aldık. bir kaç kez çalıştıktan sonra pano alev aldı.meğersem kontaktörler içerisindeki temizleme sıvısı hala uçmamış. tabi damaklarda ark yapınca alev aldı.

işi aceleye getirmenin sonucu eksta 1 saat kablo değiştirmek oldu.

Neyse güzel bir tecrübe olmuş ; durumdan anlaşılan yağlı kontak temizleyici kullanmışsınız ve de faz - faz kısa devresi olmuş bazı yüzeylerde ; cana bir şey olmasın yeterki ama pano alev alıncaya kadar bir önceki TMŞ veya kesicinin nin açmaması bu mevzuda bir sorun olduğunu gösteriyor ........

Geçmiş olsun neyse ki size birşey olmamış,
Alev alma sebebi dediğiniz gibi kontakların arkı+spreyin buharı= parlama olmalı :)

Geçmiş olsun.Benim tavsiyem şu olacak her zaman malzemelerinizin yedeği elinizde olsun.Arıza durumunda işi aceleye getirip te bu tür olumsuzluklar yaşamamak için.

Bir de sprey sonrası tekrar basınçlı hava tutsaydınız bu yaşanmayabilirdi, neyse büyük geçmiş olsun.

geçmiş olsun benim içinde yaşamadan alacagım bir hayat dersi oldu teşekür ederim.

bende de kontak sprey sonrası kısa devre koruyucu(hayat kurtaran)atıyor sanırım bir yerde iletkenlik yapıyor.

ilginç eski şirkette atöye şefi yağlı kontak spreyi matkapın fırçalarına sıkar çalıştırır yanmazdı paket şalter yandı sadece...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri