AC Motorda Devir Yükseltme

merhaba arkadaşım söylediğinin yanlış olduğunu söylemek zorundayım, v/f kontrolu nominal devrin altındaki frekanslarda çalışma durumunda geçerlidir. yüksek devir sayısında yani yükesek frekansta çalışma için v/f kontrolu yaparsan sargıların yanar. Örneğin :
50 hz 220v luk 3 fazlı bi makinanın V/f=220/50=4,4 diyelim , yüksek frekansta çalışma için mesala 75 hz için söylediğine göre V=4,4*75= 330v yapar buda motorun yanması anlamına gelir. Zaten yüksek frekanslarda veya devirde çalışmada moment yani torkun düşer. saygılarımla
iyi ama frekansla birlikte motor empedansında artar niye yansın ki

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi günler. Çok eski bir konu ama bir sorum olacaktı Demag marka calaskallarda normal çalişma hızında değişiklik yapılabilir mi hız arttırma konusunda ?

Eger şanzıman dişli gurubunda, pıyon dişli ve karşı dişlide değişim mumkunse sabıt hızda artar.
Veya hız kontrol cıhazı ıle artıtrsınız, gerekdiğinde veya ilk kalkış ve stopda yumusaşk duruşlarla kırılacak yük varsa korumuş olursunuz.

Cevap için teşekkürler peki elektronik kart üstünden bi hiz artimi yapilabilir mi ?

merhaba arkdaşlar .elimde 220 vac 50 hz 15 r/min 6cm uzunluğunda 5.5 cm çapında ( anlayacağınız gibi ufak bir motor.) motor var .Bu motorun devrini yükseltmem gerekiyor.Frekansı yükseltince devir yükselir diye biliyorum.Ancak frekans yükseltici devre şeması bulamadım.Veya giriş frekansı 50 hz çıkış frekansı 100 veya 150 hz bir osilatör yapsam motor hızı yükseltilir mi ? bu konuda yardımcı olan arkadaslara şimdiden tesekkürler
Motorun gücünü ve akım değerini nedir?Sana fiki vermesi bakımından şunlara göz at;Öncelikle devrede gördüğün MOTOROLA 2N6277 Dayanıklılık açısından mükemmel bir güç transistörüdür ama muhtemelen bulamayacaksın.Bu transistör ABD nin tanklarında kullanılır.Bunun yerine her 2N6277 yerine 2 adet 2N3773 ile sürersin.Hiç birşey değişmez.Ama bulabilirsen tabi 2n6277 yi kullan.Kısacası ihtiyaçlarınızı karşılayacak motor almak size hem zamandan kazandırır hemde ekonomik olur.Ama hobi amacıyla uğraşmak istersen ekte devre atıyorum.Yazdığım uyarılar doğrultusunda yapmaya çalış.Unutmadan bu devre aslında bir ups dir.ama inverter gibi revize edeceksin.

1)Aşağıdaki devre gücü 750 w.Arttırmak için Q7 ve Q8 deki transistörlerden şemasını verdiğim şekilde bağlayarak artabilir.
2)Güç transistörlerini arttırırsanız T2 trafosunu da ihtiyaçla eşleşecek şekilde büyütmeniz gerekir.Devreye ilave edeceğin her amplifikatör için akımı 10A daha arttırman gerekir.Ancak 12v dabeslemedesargı kalınlığının bir sınırı vardır o nedenle ihtiyacın 750w üzerinde ise 2x24v girişli bir trafo kullan.
Örnek:(1500w) (24VDC) (P:48V "24-0-24" / S:220V)
3)Besleme gerilimini 24v üstüne çıkarma 7812 yanar.
4)Devreyi yaptıktan sonra R1 direnci ile çıkış gerilimini220 volta ayarla.Bunun için çıkışa ölçüaleti bağlarsın.İnverör gücün 1000w altında ise bu direnç 5w civarında olsun.
5)R2 direnci frekansı belirler.Buraya sabit direnç te takılabilir.frekans formulu F = 1.3 / (RxC) 'dür. c farad cinsinden R ohm cinsinden olacak şekilde hesabını yaparsın.örneğin 50Hz ve C1 0,1mF için R=260K olmalı.
6)Eğer SG3524'ün 10 nolu ucuna negatif voltaj verirsen frekans üretimi durur.Bu ucu dışarıdan istediğin gibi yapılandırmak sana kalmış yada hiç uğraşmazsın.
7)Şemada tahrik kısmında kalın hatla çizilen yerler çektiğin akımı karşılayacak kalınlıkta olmalı.

Ekli dosyalar

• F3BHXEFFT7PU3WU.LARGE.jpg
    F3BHXEFFT7PU3WU.LARGE.jpg
    58.3 KB · Görüntüleme: 20
  • F7ZS7H0FT7PU3WT.LARGE.jpg
    F7ZS7H0FT7PU3WT.LARGE.jpg
    70.6 KB · Görüntüleme: 18
  • F8P3ZD6H8OJF3JW.LARGE.jpg
    F8P3ZD6H8OJF3JW.LARGE.jpg
    89.3 KB · Görüntüleme: 24
  • F66I598H6DWQCY6.LARGE.jpg
    F66I598H6DWQCY6.LARGE.jpg
    60.1 KB · Görüntüleme: 16
  • FA93598H82U2ATT.LARGE.jpg
    FA93598H82U2ATT.LARGE.jpg
    49.2 KB · Görüntüleme: 18
  • FACYJ2BH82U2AWE.LARGE.jpg
    FACYJ2BH82U2AWE.LARGE.jpg
    54.3 KB · Görüntüleme: 18
  • FE0PLJGHERLZRQP.LARGE.jpg
    FE0PLJGHERLZRQP.LARGE.jpg
    46.9 KB · Görüntüleme: 17
  • FGQF91KFT7PU3WW.LARGE.jpg
    FGQF91KFT7PU3WW.LARGE.jpg
    59.1 KB · Görüntüleme: 17
  • FITBW7KHERLZRQM.LARGE.jpg
    FITBW7KHERLZRQM.LARGE.jpg
    103.9 KB · Görüntüleme: 16
  • FL1PX3UFT7PU3WX.LARGE.jpg
    FL1PX3UFT7PU3WX.LARGE.jpg
    55.5 KB · Görüntüleme: 17
asenkron motorlar normal devrinin üzerinde çalışabilir fakat momenti sabit tutmak için v/f oranının sabit kalaması gerekir yani sadece frekans artırmak hızı artırır ama tork düşer bunun için V/f oranı sabit tutulur. yalnız anma gerilimi geçilmemelidir çekilen akım artacağından sargılar zarar görür.

forumda V/f oranı ile ilgili açıklama var...

ayrıca burayı da incele: https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-motorlari/5219-asenkron-motorlar.html
Peki frekansı yükseltince çekilen akım artıyorsa sarıların zarar görmemesi için ne yapmak lazım. Ben bobinajciyim. Mesleğe yeni başladım. Atölyede küçük bi motoru 0.18kw 220vac motorun sargilarini sokup (atıyorum soktugumuz sargılarin tel çapı 0.80 mm) 2mm telden sarar isek bu sefer çekilen akıma mantıken sargılarin dayanması lazım. Yanmaması lazım yani doğrumu tahmin ediyorum?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri