AC ile DC arasındaki farkları maddeler halinde söylermisinz acaba yeniyimde

öncelikle herkese iyi akşamlar peki arkadaşlar alternatif akım ile değişken doğru akım arasındaki farkı açıklayabilirmiyiz şimdiden herkese teşekkürler

DC İLE ENERJİ İLETİMİNİN AC İLE ENERJİ İLETİMİNE GÖRE ÜSTÜNLÜKLERİ

* izolasyon yüzeyinden daha iyi faydalanılır
* deri olayından ötürü DC ile enerji iletiminde izolasyon amaçlı kullanılan malzemeler tasarruf edilir
* AC ile yapılan enerji iletiminde 1 faz için en az 3 iletkene gereksinim duyulurken DC ile enerji iletiminde en fazla 2 iletken kullanılır, DC daha ekonomiktir.
* AC ilşetimde etkin direnç söz konusu olduğundan güç kaybı doğru akıma göre daha fazladır
* DC iletimde korona kayıpları AC ye göre √2xU kadar daha azdır
* DC ile yapılan iletimde sistemin kararlı çalışması ve senkronlama güçlükleri yoktur.
* DC ile enerji iletim hattında frekans değişimlerinden fazla etkilenmez.

sayın volcanoos arkadaşım... yazdıklarınız kafamı karıştırdı... ve benim bildiklerimle uyuşmuyor...
ac sistemlerin iletimin de daha dar kablo kesiti ile aynı enerji iletilebilir.
ac sistemlerde özellikle mesafe arttıkça kayıplar dc ye nazaran daha azdır.
ve dc de frekans olmaz (frekans değişiklklerinden etkilenmez)
ac de bir faz bir nötr iki kabloda yeterli olur(monofazede) yüksek gerilim hatlarında bazen trifazedende ötesi kullanılabilir(örneğin 6 ve 9 faz birden iletilebilir) kullanım standardı trifaze ve mono faze olduğu için bizim şebekeden aldığımız standartta en fazla trifaze dir..... saygılarımla....

arkadaşım bildiklerini biraz daha ayrıntılı ve örneği ile açabilirsen bizde aydınlanmış oluruz... şimdiden teşekkürler.

İyi akşamlar;Ben yaklaşık bir yıldır Rüzgar enerjisi ile elektrik üretme üzerine yoğun çalışıyorum.
R.Enerjisi sistemimde 12-24 v. lamba dayanmadığından yük olarak rezistans teli uygulaması yaptım.Uygulamalarımda şöyle görüş edindim;12v 10 A. DC akımla 12 v 10 A AC akım arasında bir fark var,evet sonuçta iki değişik akımdada 120 watt var ama niyeyse DC akım daha güçlü gibi.Çünkü hesabını yaptığım bir rezistans aynı gerilimde AC akımda kopmuyor ama DC akımda kopuyor.Bu farkı hem teknik olarak hemde benim anlayacağım dilde anlatırsanız memnun olurum.

sen de 1tl ben de1 tl var ben sana 1 tl sende bana 1 tl verirsen degişen birşey olmaz ....sende 1 bilgi bendede 1 bilgi var ben sana 1 bilgi sende bana 1 bilgi verirsen 2 şer bilgimiz olur.:))))bilgi paylaştıkça gelişir...akılda kalma süresi bilginin paylaşımı ile doğru orantılıdır unutmayın :DDD

Bende grafik yardimi ile biraz aciklamaya calisayim.

Dogru Akim (DC)
------------------
tek yonludur yani akim surekli tek yonde akar. Duzgun dogru akimda gerilim degeri hic degismez. Grafik olacak bakacak olursak

DC-sine-wave.jpg

goruldugu uzere gerilim sabit bir cizgi halinde gosteriliyor. Misal 24V DC guc kaynagi dusunelim bunun cikisi 24V olarak sabittir zamanla bir degisim soz konusu degildir.

fakat bir sinyalin DC olmasi icin mutlaka sabit deger tasimasi gerekmez( duzgun olmayan dogru akim ) . Yani akimin yon degistirmemesi sinyalin DC olmasi icin yeterlidir

ornegin alttaki sekilde, 3 fakli DC gorukmekte, Birinci duzgun dogru akim, ikinci ve ucuncu ise alternatif akimdan degisik sekillerde donusturlmus duzgun olmayan dogru akim (seklin grafigin pozitif kismiyla sinirlandigina dikkat- Bu DC icin gerekli sarttir)

222px-Current_rectification_diagram.png

Alternatif Akim (AC)
-------------------

Alternatif atim asagidaki sekildende gorulebilecegi uzere zamanla degiskendir. Surekli olarak maksimum ve minimum degerleri arasinda degisir.

z_ac.gif

Alternatif akimda iki farkli deger vardir, Tepe (Peak) ve Efektif (RMS) . Grafikte gordumuz sinyalde gerilim +170V ile -170V arasinda degisiyor yani Tepe Gerilim 170V , Etkin deger ise 115V . Yani DC ile karsilastiracak olursak 115V degerini almaliyiz ama bu sadece bir yaklasik hesaplama yani akim gercekte grafikteki gibi surekli degismekte. Sinus seklinde olan bir AC sinyalin etkin degerini(RMS) hesaplamak icin tepe degerini 2 nin karekokune boleriz

Ornegin ulkemizdeki sebeke gerilimi olan 220V RMS degeridir yani aslinda 220V * Karekok(2) = 311V tepe degerine sahiptir. Baska bir degisle Surekli olarak +311V ile -311V arasinda degisir.

Alternatif akimda, tepe degerden baslayip tekrar tepe degere donmesine bir cevrim (cycle) denir. Ulkemizdeki sebeke 50Hz degerine sahiptir yani saniyede 50 cevrim (cycle) yapar baska bir degisle gerilim saniyede 50 kere 311V 50 kerede -311V olur. Sebeke sinyali ustteki grafikte oldugu gibi sinus dalgasina(sinusoid) benzer bir sekilde degisir. Fakat AC gerilim farkli sekillerdede olabilir ornegin karedalga(square wave) ya da ucgen(triangle) gibi.

ornek kare dalga
22018.png

fakat sebeke gerilimi her zaman sinus dalgasi seklindedir.

alternatif akimi dogru akima cevirmek icin diyot kullanilabilir. Yarim dalga dogrultucu (half-wave rectifier) devresi ile alternatif akimin yarisi kesilerek duzgun olmayan dogru akim elde edilebilir

yarim dalga dogrultucu
---------------------
Half_wave_rectifier_schematic.gif

bu devrenin cikinda su sekilde bir gerilim elde ederiz
Waveform_halfwave_rectifier.png

gorulduzu uzere, giris gerilimin negatif kisminda devrenin cikisi 0 oluyor, pozitif kisimlardaysa giris gerilimini aynen cikisa aktariyor.

tam dalga dogrulcutu
--------------------
full_wave_rectifier_circuit.gif

sekilde gorulduzu uzere ustte gosterilen ac giris devremizden gectikten sonra alttaki gibi duzgun olmayan dc ye donusuyor. yarim dalga dogrulcudan farkli olarak ise girisin negatif degeri kesilmiyor onun yerine ufak bir hile ile pozitif hale getiriliyor boylece cikisimiz surekli pozitif oluyor.

fakat her iki devreninde cikisi stabil degil degil,cikis gerilimini beli bir seviyede sabitemek daha dogrusu degisim miktarini azaltabilmek icin cikisa paralel kapasitor baglanir sonuc olarak suna benzer bir cikis elde edilebir

gorulduzu uzere artik duzgun dogru akima odukca yakin bir sonuc elde ettik

Dogru akim ve alternatif akim kiyaslanirken onemli konulardan biride direnc-empedans tir.

Dogru Akim
--------------
Dogru akimda sadece direnc vardir, daha dogrusu kapasitor ve bobinlerin gerilime herhangi bir etkisi yoktur.

Alternatif Akim
--------------
Alternatif akimda durum biraz daha karisiktir, ilk olarak direnc kelimesini unutup empedans kelimesini ogrenelim aslinda empedans direncin biraz daha gelismisi diyebiliriz. Alternatif akimda, kapasitor ve bobinlerinde akima ve gerilime etkisi etkisi vardir. Bir devrenin empedansini hesaplarken

direnc degerleri aynen alinir
kapasitorler Xc= -1/(j*w*c) formulunden empedansa donusturulur
bobinler XL=j*w*L formulunden empedansa donusturulur.

burada ki, w olarak gecen sey 2*pi*f dir. Turkiye icin 2*3.14*50=314
j dedigimiz sey ise , matematik i sayisidir, yani -1 in karekoku

Devrenin toplam empedansi ise bu ucunun(direnc, kapasitor,bobin) empedans degerleri toplamina esittir.

burada dikkatinizi cekmistirki isin icine karmasik sayilar girdi yani empedans direncin aksine sadece sayisal bir buyukluk degil ayni zamanda bir aci degerinede sahip.

impedance genel olarak z harfiyle gosterilir ve birimi ohm dur. Z= 14+j27 ohm gibi ifade gorursek ornegin, devremizde 14 ohm luk direnc ve j27 ohm luk induktif impedans(bobin) var demektir. ya da Z=-j4 ohm ise j4 ohm kapasitif yuk (kapasitor) var demektir
-----------------------------------------------------------------------

Alternatif akimda kapasitorler akimi gerilimin 90 derece onune ceker, Bobinler ise tam tersini yaparak 90 derece geriye iter. direncler ise bir degisiklik yapmaz Bu sekilde anlasilmasi biraz guc ama grafik olarak bakarsak.

sadece direnc iceren bir devrede
02054.png

gorulduzu uzere, akim ile gerilim ayni fazdadir, yani ikiside ayni anda maksimum ya da minimum degerine sahip olur.
------------------------------
sadece kapasitor iceren ya da kapasitor + direnc iceren bir devrede ise

sekilde gorulebilecegi uzere akim gerilimden 90 derece ondedir.

------------------------
sadece bobin ya da bobin+ direnc iceren bir devrede ise

sekilde goruldugu uzere akim gerilimin 90 derece gerisindedir.

ve gelelim guc durumuna

Dogru Akim
---------------
Dogru akimda guc akim ve gerilimin carpimina esittir.

P= I*V formulunden hesaplanir birimi ise Watt tir

Alternatif Akim
------------------
Alternatif akimda guc konusu biraz daha karisiktir, Oncelikle 3 farkli gucden bahsedilmesi gerekir bunlar; gercek guc, reaktif guc ve gorunur guc tur.

Gercek Guc=> P ile gosterilir birimi Watt tir.
P=I*V*cos(fi) formulu ile hesaplanir. Burada ki fi guc faktorudur. Sadece direncten meydana gelen yani induktif ya da kapasitif empedans tasimayan devrelerde 1 dir.

Reaktif(Sanal) Guc => Q ile gosterilir birimi VAR dir.
Q=I*V*sin(fi) formulu ile hesaplanir ise yaramaz atil guctur, induktif vede kapasitif yukler yuzunden olusan akim ve gerilim arasindaki faz farkindan kaynaklanir, kompanzasyonla azaltimaya calisilir

Gorunur Guc -> S ile gosterilir birimi VA dir.
S= Karekok(P^2+Q^2) formulunden hesaplanir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri