AC de Akım ve Gerilim yönü..

yonzoglu

Üye
Katılım
11 May 2010
Mesajlar
148
Puanları
1
Yaş
38
merhaba arkadaşlar ...
dc de akım + dan - dogru bir akış sözkonusu peki ac 2 alternans mevcut ve her alternansta akım veya gerilimin yönü değişmekte.O zaman bu faz ve nötr de bir değişikliğe yol açar mı?Yani akım pozitif alternansta faz dan nötr negatif alternansta nötr den faza dogru mu akar?Birde faz -toprak arasına bir cihaz bağlarsak ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz?
 
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Konu Sah

yonzoglu

Üye
Katılım
11 May 2010
Mesajlar
148
Puanları
1
Yaş
38
Hiç cevap yok mu?yardım lütfen...
 

dupisk

Profesyonel Üye
Katılım
27 Eyl 2007
Mesajlar
891
Puanları
288
Yaş
38
sayın yonzoglu her ne kadar pratikte akım yönü + dan - ye doğru isede aslında elektronlar ters yönde hareket eder yani - den + ya doğru elektronların yönü dc ve ac için aynıdır
 

REZİSTANS

Profesyonel Üye
Katılım
18 Eki 2011
Mesajlar
1,714
Puanları
395
Yaş
54
sayın yonzoklu arkadaşım elektrik tesisatlarında en çok yapılan hatalardan biriside toprak ve nötr karışımıdır.bu bence meslektaşlarımızın en çok dikkat etmesi gereken konuların başında gelmesi gereklidir.gelelim sorunuza bir kere çalışan cihazlar randımanlı çalışmaz topraklama zayıfladıkça gerilim düşeceğinden motorlar zarar görür örneğin tek fazlı devrelerde nötr toprağa toprağın nötre bağlıysa nötrün gevşemesi yada gelmemesi durumunda nötrde dönüşten dolayı faz olacağından cihazların tüm gövdesinde faz olur. en tehlikeliside budur. o yüzde K.A.Rolesi olsa bunların hiç birisi olmaz. yaptığımız hata daha başlangıçta ortaya çıkar düzeltilir. örneğin hiç bir arıza yok gibi görünen bi tesisata k.a.r bağlayın arızalar kendiliğinden çıkacaktır.slm. kolay gelsin.
 

silver44

Üye
Katılım
25 Haz 2015
Mesajlar
8
Puanları
1
Yaş
32
Merhaba arkadaşkar, alternatif akımda pozitif alternasta akımın yönü fazdan nötre doğrudur. peki negatif alternasta akımın yönü nötrden faza doğru mudur? eğer böyleyse negatif alternasta nötrden faza akım akacağından (akım aktığı için de gerilim de muhakkak vardır, 0-(-220)=+220v eder) nötrü tuttuğumuz zaman çarpılmamız lazım ayrıca kontrol kalemi göstermesi lazım ... peki bunlar neden olmuyor...
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
122,298
Mesajlar
862,850
Kullanıcılar
438,904
Son üye
Muhammedter

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Üst