ac-dc motor speed control

memocad

Üye
arkadaşlar elimizde diyelimki 220V 10A çeken bir ac yada dc motor var 4800rpm devirle dönüyor
benim sorum bunun gücünde hiç bir oynama yapmadan deviri oynamak yani sürekli 220V 10 A çeksin güç 2,2kw olsun ama yerine göre devri 3000 yada 600 300rpm gibi ayarlansın
bu mümkün mü?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
AC motor için frekans kontrolü, dc motor için de darbe genlik modülasyonu ile(pwm) mümkündür
Her iki sistemde de uygun özelliklerde elektronik sürücüler kullanılır.
Fakat , örnekteki 220 voltluk tam güçte 10A çeken motor (ac veya dc ) frekans kontrolü yada pwm
ile yavaşlatıldığında, çekeceği akım da düşer.

Olumsuz KardeŞİm BÖyle Motor Devrİnİ Gerİlİm-akim-veya Yardimci Herhangİbİr Sargi Kullanmadan DegİŞtİremezsİn :d

tork kontrol ile dediğin mümkün. hız kontrol cihazına 10 amperi karşılayacak tork referansı verdiğin zaman yükteki değişmelere göre hızını artırıp yavaşlatarak hep aynı torku üretmesini sağlayacak dolayısyla hep aynı akımı çekecektir.

polkapol arkadaşım tork kontrol ile mümkün demişsin saol ama beni bira detaylı biçimde bilgilendirirmisin :-\

Nasılki alışa gelmiş hız kontrol cihazlarında hız referansı veriliyor ise aynı şekilde tork referansıda verilebilir. bunun için hız kontrol cihazının bu özelliğinin bulunması gerekmektedir. Örnek olarak sarıcı uygulamalarında çap arttıkça hızın azalması gerekmektedir. burada hız kontrolü yerine tork kontrolü yapılarak otomatik olarak hız yavaşlatılır. Çünkü tork sabit tutulur. eğer uygulamanı açıklayabilirsen yardımcı olmaya çalışırız.

sevgili arkadaşlar selamlar..
bende 8 kw lık dc motor var bunun devri 1200 rpm çektiği nominal akımda 32 amper.
acaba bu motorun hızını nasıl kontrol edebilirim elinde hazır projesi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum .
iyi çalışmalar...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri