AC Asenkron motorlari Senkron gibi calistirma

Merhaba.

2 adet AC asenkron motorun saftlarina encoder baglanip bir biri ile belli bir oranda donmesini saglayan bir sistem gordum ve nasil yapilacagini merak ettim.
Bilgi verecek olanlara tesekkurler.

Aralarindaki senkron calisma cok hassas degil. Illa servo yada step gibi davranmiyor ama belli bir oranda senkrona yakin calisiyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Master (ana hız) kabul edecegın motorun sürücünün 0-10 vıolt cıkısını, ıkıncı motorun, pot girişine + , - (10 volt) girişine baglayın. Bırıncı motor sızın verecegınız pot hızına göre ikinci motorda aynı oranda hızlanacaktır. Yalnız, her iki sürücününü hızlanma/yavaşlanma ayarlarını sıfıra veya yakın zaman /sanıyeye çekın.

teşekkürler.
yalnız analog sinyalle değilde encoderle işlem yapılmış. analog sinyal parazitlerinden etkilemesin diye.
encoderle nasıl bir yol izlenmiş olabilir?
AC sürücüleri de seri olarak PLC ile haberleştirilmiş.
tekrar teşekkürler.

teşekkürler.
yalnız analog sinyalle değilde encoderle işlem yapılmış. analog sinyal parazitlerinden etkilemesin diye.
encoderle nasıl bir yol izlenmiş olabilir?
AC sürücüleri de seri olarak PLC ile haberleştirilmiş.
tekrar teşekkürler.
Hassas işlem ıstemıyorum dedıgın ıcın önerdım. Yaptıgınız proses nedır bılemıyorum. Ne işlem/üretim yaptıgını söylersen daha baska yöntemler önerılebılır. Bazı proğramlarda encodr, PLC ye gırer, bazı sürücülerın encdor kardı/modulu oluyor, encodr baglantısı direkt sürücüye gırer.

teşekkürler. özür diliyorum detaylı yazmadığım için.
ana motor dönerken, diğer motorda belli bir oranda, sanki aralarında dişli varmış gibi oranlı dönüyor.
aslında incelediğim makinede oran sabit, fakat, benim aklıma, oranı plc ve hmı ile değiştirilebilir yapılabilir mi diye başka bir proje geldi.
döner bıçak uygulamasına benzer ama tam olarak değil.
bunları ac asenkron motorlar ile yapabilir miyiz?
mevcutta incelediğim makinede plc ve encoder mevcut. sürücüleri Ethernet ile haberleştirmişler. yazılıma ulaşamıyorum.
ac motor olunca yapılabilirliğini merak ettim.
teşekkürler.

Dönen bir motoru bire bir ve yada farlı oranlarda takip eden motor uygulamalarına gear kontrolü diyoruz, ac motorlarda birden fazla motor çalışırken üzerlerine farklı yükler geldiğinde motor rotorlarına kaymalar olur bu da bir çok uygulamada sorun teşkil eder, bundan dolayı encoder ile sürücüler kapalı çevrim vektör ile sürmek gerekir.

Not: Sürücü kapalı çevrimde encoder sayesinde rotor kaymasını saptar ve hatayı telafi eder.

Encoder bağlı motorun sürücüsüne pot bağlayarak hızı degistirebilirsuniz

Tabiki hızını değiştirebilirsini,

Şöyle örnek vereyim 1500 d/dk motor ve sürücüsene pot özerinden 5V referafans verdiğizde 750 d/dk ile döndüğü varsayarız ancak doğruluk kısmında tam olarak emin olamayız ancak motor milinde resolver, encoder veya takojenaratör gibi bir aygıtımızdan geri bildirim alabiliyorsak bundan emin olabiliriz.

Dönen bir motoru bire bir ve yada farlı oranlarda takip eden motor uygulamalarına gear kontrolü diyoruz, ac motorlarda birden fazla motor çalışırken üzerlerine farklı yükler geldiğinde motor rotorlarına kaymalar olur bu da bir çok uygulamada sorun teşkil eder, bundan dolayı encoder ile sürücüler kapalı çevrim vektör ile sürmek gerekir.

Not: Sürücü kapalı çevrimde encoder sayesinde rotor kaymasını saptar ve hatayı telafi eder.

kapalı çevrim vektör dediğinizle AC 2 motoru aralarında ki oran değiştirilebilir (PLC ve HMI ile) sürülebilir doğru mu anladım?
başlangıç seviyesindeyim. özür diliyorum.
yapabilmek, araştırabilmek, denemek için nereden başlayabilirim?
teşekkürler.

Tabiki motorlar çalışırken aralarında mekaniksel farlar var ise devir de aynı oranda değiştirilmelidir, burada herhangi bir sıkıntı yok.

Yanlış bir şey yapmıyorsun aksine bilgi sahibi olmak, öğrenmek , kavramak istiyorsun ki bu forum da bunun için var burada özür dileyecek bir durum yok.

Okuduğun dökümanlar, yönlendirmeler vs. sana ancak teorik bilgi katar, teorik bilgiyi de pratikle birleştirmediğin taktirde(yani gerçek uygulama yapmadığın sürece) ;
1. öğrendiğin şeyin doğrulundan emin olamazsın.
2. Öğrendiğin bilginin doğrulundan emin olsan dahi öğrendiğin bilginin sana bir faydası olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri