exit20

Üye
arkadaşlar alternatif akım devre analizinde vize sınavlarında nasıl sorular geliyor elenizde örnek sorular varsa verebilirmisiniz ben 1. sınıf öğrencisiyim 2 yıllık üniversitede ders zor bi derse benziyo yardıncı olursanız sevinirim

a.c başbelası bir ders..
elimde soru var ama buraya yazmam cok zor..
başarılar...benec sen karmaşık sayıları ve logaritmayı iyi öğren..

sınavlardan önce düzenli çalışırsan çok kolay bi ders
kitap ve hesap makinesiyle sürekli formül çöz başarırsın inş.

sınawa bilimsel hesap makinesi sok iş taamdır ;D

yüksek okulu bitireli 9 sene oldu. ama hatırımda kaldığı kadar qalternatif akım devrelerini inceliyorsanız
sistemin cos@ ile alkalı sorular çıkar. ac nin İ J K sisteminde incelenmesi ve kapasitif endüktif ve omik dirençlerin gözlü devrelerde akım hesaplanması konularını inceleyebiklirsiniz.örneğin 20 ohm demezde 3İ 4Z der. karmaşık sayılar ile devre çözümlerine bakın.aslında kendinizi verdiğiniz zaman çok zevkli ama zor bir derstir.

eğer dc biliyosan ac yide yaparsın.aralarında fark yok zaten sadece ek olarak kompleks sayıları bileceksin. ama adam devreyi zor sorarsa dc de olsa ac de olsa çözemessin. :D

başarılar diliyorum

ARKADASIM BU DERS ICIN SANA KISA PUF NOKTALAR
3.14 180 DERECE
SENINDEGERIN X BU DENKLEMDEN CEVIRME ISLEMINI HESAP MAKINASINDAN ARC I BULMAK ICIN SHIFT E BAS TAN -1 BURAYA BU DEGERI YAZ YINE CEVIRMIS OLURSUN ÖR:
u=200*sin(wt) burda 200v Um degerıdır etkın deger ıcın kök 2 ye böl R-L-C DEVRESI ICIN EMPEDANS ÖNCE L VE C NIN DIRENC DEGERINI BUL Xl=2pi*f*l Xc=1/2pi*f*c bu degerlerı bulduktan sonra Z=R+JXl-JXc DEGERINI BUL Z=R+J(Xl-Xc) Z=KAREKÖKİÇİNDE Rkare+XL-Xc farkı arc Xl-Xc/R SONRA I=U/Z I DEGERINI SINUSIAL GOSTERMEK ICIN ÖNCE Im=I*0.707 YADA KÖK 2 İLE CARP SONRA ı=Im*sin(wt-90) bu bılgılerı önemlıdır dıgerlerı zaten dc devre analızı dersı gbı basıt bır ders hesap makınasında cok fonksıyon degıstırmene gerek kalmaz usttekı 180 derece o denklemden bul arc ında yontemını yazdım zaten tesekkur ederım

___

ör:final sorularındandır bır devreye uygulanan gerılım u=100+j150v devredekı akım i=4.5+j12
a)devre empedansını
b)harcanan güc degerını
c)vektör dıyagramını çiz bu soruyu ustte yaptıgım acıklamayla cozebılırsın kardes önce j lerden kurtul dereceye cevır z=u/ı dan empedansı bul orda acılardakı farkı cos ve sın degerını hesapla p=u*ı*cosa görünür gücü aktıf gucu reaktıf gucu bul olay bıter :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
komplex sayıları bi damla öğren ve güzel bi hesap makinasıyla sınava gir casio fx-991 ms olabilir hiç sorun yaşamazsın.

merhaba değerli meslektaş arkadaşlar. bu devreyi çözmekle zorlanıyorum. hoca bi guzel çorba edip yapıp bize vermiş ödevi. rlc de değil lc gibi duruyor arada direnç kondansator sığalar olması işimi zorluyor. bunun hangi devre oldugunu söyleyebilirseniz sevinirim.

sorularda hangi devre diye birşey yok. Neden hangi devre diye soruyorsun ki?
oturup hesaplayacaksın akımı ve gücü.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri