AC akımın DC bileşeni

testcimurat

Katılımcı Üye
Arkadaşlar.
AC akımın DC bileşeni ne demektir . AC nin içinde DC nasıl olabiliyor. Normal bir şebekede DC bileşen varmıdır . Nasıl ölçülür. Neden oluşur.

Kolay gelsin.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
dandik bile olsa elinde bir osiloskop var mı?
basit bir ac/dc adaptör üzerinde sinyalleri görebilirsin.

Son düzenleme:
Osiloskop dalgayı görmek için. Basitçe AC 220 V u osiloskopta izlerseniz +310 ile -310 V arasında salınım yaptığını görürsünüz. Ama bu dalgaya +100 V DC eklediğinizi düşünün bu sefer aynı sinüs dalgası -210 ile +410 arasında salınım yapacaktır. Yani dalga tamamen 100 birim yukarı kaymış olacaktır. Bu 100V AC sinüs dalganın DC bileşenidir. Bu dalgının önüne bir kapasitör koyarsanız bu 100V DC süzüleceğinden yine orijinal saf AC dalganızı elde edebilirsiniz.

murat hocam, takıldığın şey barajlardan abonelere kadar ki bilinen elektrik dağıtım şebekesinde DC bileşen olup olmadığı mı ?

Osiloskop dalgayı görmek için. Basitçe AC 220 V u osiloskopta izlerseniz +310 ile -310 V arasında salınım yaptığını görürsünüz. Ama bu dalgaya +100 V DC eklediğinizi düşünün bu sefer aynı sinüs dalgası -210 ile +410 arasında salınım yapacaktır. Yani dalga tamamen 100 birim yukarı kaymış olacaktır. Bu 100V AC sinüs dalganın DC bileşenidir. Bu dalgının önüne bir kapasitör koyarsanız bu 100V DC süzüleceğinden yine orijinal saf AC dalganızı elde edebilirsiniz.

Teşekkür ederim .

DC bileşenin ne olduğunu anladım. Şimdi sıra geldi. Diğer soruları öğrenmeye.

Kolay gelsin...
murat hocam, takıldığın şey barajlardan abonelere kadar ki bilinen elektrik dağıtım şebekesinde DC bileşen olup olmadığı mı ?

Evet oda var sorularımın içinde.

Kolay gelsin...

Abonelere kadar!
Oluyormuki öyle bir şey? Aboneye varana kadar, dc bileşen.
Mahalli trafodan eve kadar sonradan oluşuyorsa bilemem de. O da eve kadarki hatlarda, dünyanın manyetik alanının, Ya da statik yüklenmenin, mahalle hattındaki etkisidir.
Bence şehir efsanesi.

Anca harmonikler neticesi böyle bir durum oluşabilir. Anahtarlamalı devrelerde harmoniklerin üst üste binmesi neticesi akım harmoniği tavan yapınca gerilimi de bozuyor ve bundan yakın abonelerde etkilenebiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri