ac 220 voltu şebke voltajını ac 106 volta nasıl duşer

gefece

Üye
arkadaşlar kolay gelsin benim yapmaya calıştıgım şey 220v Şebeke gerilimini TRAFO KULANMADAN TİRİSTOR,TRİYAK,IGBT gibi elamanlarla 106v ac 18amp verebilen bi konturol devresi lazım boyle bi dewre nasıl olmalı boyle bi şeması olan varmı acaba:eek:;)

triyak'i sifir noktasindan belli bir faz acisi sonra tetiklersen, sonucta sinus olmayan ve bir suru harmonigi olan periyodik bir sekil elde edersin. Bu RMS olarak senin istedigin AC degerlerinde bir voltaja tekabul eder. ama bu bir cok elektronik cihazda ciddi problemlere sebep olabilir. Bu cikan voltaji ciddi bir LC (enduktor/kapasitor) low-pass filtreden (mesela 100Hz altini geciren) gecirip harmonikleri ayiklarsin (ayiklayabildigin kadar). O zaman istedigin degerlerde AC elde edersin, Yinede enduktor ve kapacitor degerleri cok ciddi cikabilir. yani Trafadoki kadar sargi kullanmak zorunda kalabilirsin :)

faz acisi ne olmali dersen en kolayi kucuk (az akim ceken) bir devrede deneyerek bulmak derim)

Peki bende 1.5kw monofaze ac motor sürücüsü var. Ben bununla diyelim girişten gelen 50hz 1 faz 220voltu yine çıkıştan 3 faz olarak 50hz Ac110x3 olarak alabilirmiyim. Bununla 1.5kw 3fazlı 110v cihaz çalıştırmam Mümkün mü? Parametrelerden frekansı sabit tutup sadece voltaj düşürmek istiyorum.........

en ucuz çözüm trafo kullanmanız.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri