Abb trafo hakkında yardım

iyi günler arkadaşlar trafo bakımı hakkında yardıma.Ben bir fabrikada yg işletme sorumluluğu üstlencem fabrikada çalışan mühendisim ve bu zamana kadar sürekli müşavirlikten alınmış bu hizmet.Bende yeni mezun bir mühendisim ve emonun verdiği 3 günlük eğitim ve internetten araştırdım kadar bilgim var.Bizdede abb marka yağlı trafo var . Bu işi görmüş birinin yol göstermesine ihtiyaçım var o yüzden size bir kaç soru sorcam ve dönüş yaparsanız çok mutlu olcam.
1- Abb trafolarda Bakım yaparken aylık çalışırken tutulan raporlamada nelere en çok dikkat etmeliyim.
2- Emo eğitimde manevra yapılan üniteler var ama bizde göremedim pano odasında bazı şalterler var resimlerini çektim acaba onlarmıdır bakarmısınz.
3- atçam bir resimdeki görsel tek hat şeması olarak geçermi?
4- Bu işi görüp yaşayan kişikerşn tavsiyelerini nelerdir . Şimdiden teşekkür ediyorum verceniz cevaplar için.

Ekli dosyalar

• IMG_5763.JPG
    IMG_5763.JPG
    363.1 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG_5764.JPG
    IMG_5764.JPG
    377.4 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_5765.JPG
    IMG_5765.JPG
    381.3 KB · Görüntüleme: 28
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
-Tek hat şeması için verdiğiniz bilgiler yetersiz.Giriş,ölçü gözleri eksik.Trafo güçleri belli değil,
-Trafolar için,yılda bir kere izolatör / buşing temizliği ( çok kirli bir ortam değilse ) yeterli.Plug in varsa,basit temizlik yeterli.Temizlik işleminde ÜSTÜBÜ KULLANILMAZ,
-Trafolar için,yılda bir defa koruma ve kumanda testleri ( bukoz,temperatür ) yapılmalı,
-2 adet jeneratör görünüyor.Bunlara ait ayrıca devreye alma / çıkarma prosedürü hazırlanıp
odaya asılmalı.OG şalt için,ayrı prosedür hazırlanıp odaya asılmalı,
-İki yıldabir trafo yağ izolasyon testi yapılmalı / yaptırılmalı,
-Sekonder koruma besleme kaynağının çalışırlığı ( akü ve DC/AC besleme ) alarm sistemleri ile günlük takip edilmeli ,
-Tüm kontrollar için,ayrı bir takip çizelgesi hazırlanıp,kontrolu yapan personel tarafından saatli olarak imzalanmalı.
-Jeneratör bakımları ( yağ/filtre,ISITICI )sürekli takip ve raporlanmalı.Orijinal servisi yakında ise,bakım ve şalt kontrolları için,onlardan yararlanmakta yarar var.
Allah kolaylık versin.Herşey iyi giderken herkes iyidir Aksaklık olduğunda gerçek yüzler ortaya çıkar.Kırılmamak için,işinizi iyi öğrenmeye çalışın ve açık vermeyin.Alt elemanlarınıza göçürdüğünüz işleri imzalı bir talimata dökün ve takibini mutlaka yapın Kağıdı imzaladım / imzalattım,sizi can sıkıntısından kurtarmaz.
Bu hizmet için,normal ücret dışında,sembolikte olsa ek bir ücret hakkınız ( 1/2 dışarı verilen kadar ) ! Ürkütmeden! zaman içerisinde onuda gündeme getirin.

Son düzenleme:
-Tek hat şeması için verdiğiniz bilgiler yetersiz.Giriş,ölçü gözleri eksik.Trafo güçleri belli değil,
-Trafolar için,yılda bir kere izolatör / buşing temizliği ( çok kirli bir ortam değilse ) yeterli.Plug in varsa,basit temizlik yeterli.Temizlik işleminde ÜSTÜBÜ KULLANILMAZ,
-Trafolar için,yılda bir defa koruma ve kumanda testleri ( bukoz,temperatür ) yapılmalı,
-2 adet jeneratör görünüyor.Bunlara ait ayrıca devreye alma / çıkarma prosedürü hazırlanıp
odaya asılmalı.OG şalt için,ayrı prosedür hazırlanıp odaya asılmalı,
-İki yıldabir trafo yağ izolasyon testi yapılmalı / yaptırılmalı,
-Sekonder koruma besleme kaynağının çalışırlığı ( akü ve DC/AC besleme ) alarm sistemleri ile günlük takip edilmeli ,
-Tüm kontrollar için,ayrı bir takip çizelgesi hazırlanıp,kontrolu yapan personel tarafından saatli olarak imzalanmalı.
-Jeneratör bakımları ( yağ/filtre,ISITICI )sürekli takip ve raporlanmalı.Orijinal servisi yakında ise,bakım ve şalt kontrolları için,onlardan yararlanmakta yarar var.
Allah kolaylık versin.Herşey iyi giderken herkes iyidir Aksaklık olduğunda gerçek yüzler ortaya çıkar.Kırılmamak için,işinizi iyi öğrenmeye çalışın ve açık vermeyin.Alt elemanlarınıza göçürdüğünüz işleri imzalı bir talimata dökün ve takibini mutlaka yapın Kağıdı imzaladım / imzalattım,sizi can sıkıntısından kurtarmaz.
Bu hizmet için,normal ücret dışında,sembolikte olsa ek bir ücret hakkınız ( 1/2 dışarı verilen kadar ) ! Ürkütmeden! zaman içerisinde onuda gündeme getirin.
öncelikle teşekkür ediyorum.sekonder kısmı çalışırlığında nasıl bir alarm sistemi var nasıl takip ediliyor acaba?
Birde herşey için ayrı rapor tutunuz sizde raporlama örneği varmıdır?
Birde manevra talimatnamesi her trafo için aynı değilmidir sonuçta kesici açılır ,bara hat ayırıcısı açılır en sonra topraklama yapılır enerji vermeden öncede tam tersi yanlışım varsa düzeltin?

-İşletme sorumluluğu yapmadığım için,elim-
de doküman yok,
-EMO dan temin edilen kontrol formu,yapıla-
cak kontrollar için yolgösterici olabilir,
-Her tesisin tek hat şeması,kendi sistemine
göre çizilir ve doğru çizilip,manevranın,şema-
ya uygun olarak tariflenmesi önem arzeder,
-Tesisiniz,standart dışı özel bir tesis.Özellik-
le,jeneratör manevrası çok önemli.Onun için
ayrı bir işletme talimatı hazırlanmasında ya-
rar var.Mümkün ise,jeneratör manevralarında
operasyonu kendiniz veya en güvendiğiniz
personele yaptırın.Otomasyonda emniyet sağlanmış olmasının,yanlış ve tehlikeli ma-
nevra YAPILAMIYACAĞI ! anlamına gelmedi-
ğini bilin ,
-Alarm sistemleri : Besleme gerilimleri eksik-
liği,bukoz/temperatür,jeneratörle ilgili,röle
arıza/çalışma vs. gibi durumlar için sinoptik
panelde görülen ( sizde mutlaka vardır.Yoksa
acilen kurulmalı ) uyarılardır.Uyarıların gereği
hemen yerine getirilmelidir,
-Jeneratör işletme talimatı ayrı olmak üzere,
diğer işletme talimatı,tek hat şemasına uy-
gun olarak tek olarak hazırlanabilir,
-Daha önce,başka birisinin işletme sorumlu-
su olduğundan bahsetmiştiniz.O arkadaşı-
mız bu konukarda hiç çalışma yapmamışmı ?

-İşletme sorumluluğu yapmadığım için,elim-
de doküman yok,
-EMO dan temin edilen kontrol formu,yapıla-
cak kontrollar için yolgösterici olabilir,
-Her tesisin tek hat şeması,kendi sistemine
göre çizilir ve doğru çizilip,manevranın,şema-
ya uygun olarak tariflenmesi önem arzeder,
-Tesisiniz,standart dışı özel bir tesis.Özellik-
le,jeneratör manevrası çok önemli.Onun için
ayrı bir işletme talimatı hazırlanmasında ya-
rar var.Mümkün ise,jeneratör manevralarında
operasyonu kendiniz veya en güvendiğiniz
personele yaptırın.Otomasyonda emniyet sağlanmış olmasının,yanlış ve tehlikeli ma-
nevra YAPILAMIYACAĞI ! anlamına gelmedi-
ğini bilin ,
-Alarm sistemleri : Besleme gerilimleri eksik-
liği,bukoz/temperatür,jeneratörle ilgili,röle
arıza/çalışma vs. gibi durumlar için sinoptik
panelde görülen ( sizde mutlaka vardır.Yoksa
acilen kurulmalı ) uyarılardır.Uyarıların gereği
hemen yerine getirilmelidir,
-Jeneratör işletme talimatı ayrı olmak üzere,
diğer işletme talimatı,tek hat şemasına uy-
gun olarak tek olarak hazırlanabilir,
-Daha önce,başka birisinin işletme sorumlu-
su olduğundan bahsetmiştiniz.O arkadaşı-
mız bu konukarda hiç çalışma yapmamışmı ?
daha o kişiyle irtibata geçemedim ama trafo ilgili belgeler göremedim benim amacım yok ise düzgün şekilde eksikleri kapamak.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri