ABB PM-554 CPU ile Haberleşme

arkadaşlar bugünlerde abb nin plc lerine merak sardım fakat bir türlü yol katedemedim
işe codesys 2.3 kurarak başladım daha sonra plc edindim tk 503 kabloda geldi fakat
hala driveri bile kuramadım bu ne biçim plc yahu ben daha önce delta kullanıyordum
şimdi ise abb kullanmak gibi bir şey geldi aklıma daha kaliteli bir ürün
fakat codesys te targetları açılmıyor neden olabilir lisanslı bir programmı almam gerekli.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
dostum control builder plus a ihtiyacin var.program yazmak ve task config hk.bilgiler youtube da bile var. yaniz bu 554-rserisi plcnin insani cildirtan bir yani var .Plc ye programi yukledikten ve logout olduktan sonra tekrar online olmak isterseniz olamiyorsunuz(bazen baglanabiliyor ne is hala cozemedim).bu durumda plc enerjili iken uzerinde stop a cekin ve ardinda enerjisini kesıp tekrar verin.codesys de project ten clean all deyin ve kablonuzu plc ye baglayıp login deyin.baglancaktir.

Abb codesys ile kullanilabilecek en rahat plc lerden biri bence.ancak seri port olayi canimi sıkıyor.
ayrıca modbus blokları harıka dır. modbusı destekleyen her cııhazdan dırekt verı cekmenızı saglar.

Kafanatakılanı sor yardımcı olurum.kolay gelsın...

teşekkür ederim sayın baybars fakat control buılder plus ı nerden yükleyebilirim.

bu rölenin modbus haberleşmesine dair bir döküman var mı sizde?
açıkçası bu modbus kısmını anlayamadım. %Mx.00.1 gibi parametreler var. ama bu data hangi adresten okunuyor tam anlayamadım.
ya da modbus blokları mı kullanılıyor?

Hangi rolenin??

Ne oldugu fark etmez codesys de COM_MOD_MAST ve ETH_MOD_MAST misimli iki bloklar var.Degiskenleriniz ilgili cihazin modbas adres listesine gore konfigure edilir.Help te tum bilgiler var.Bloklara kac word veya bit okuyacaginizi ve hangi adrese yazacaginizi giriyosunuz.bu kadar uygun bi zaman resimle anlatmaya calisicam.

Son düzenleme:
%MW0.4, %MX0.11.1 PLC de yazdığımda modbus TCP üzerinden WORD olarak değer okuyup yazdırabiliyorum. Ancak ETH_MOD_MAST bloğunu kullandığımda başarıya ulaşamadım.

inputları şu şekilde yaptım.

EN...TRUE
SLOT..0
IP ADDRESS....IP_ADR_STRING_TO_DWORD ile PLC nin IP sini bloğun inputuna yazdım. Outputunda ise IP değeri word e çevrildiğini online olarak gördüm.
FCT..04 (n words okunacak)
ADDR...1 (bu yanlış olabilir)
NB..1 (bu yanlış olabilir)
DATA.... (word olarak 1 den 20 ye dek artan bir timer eklendi) .

Burada adresi 1 olarak mı yoksa 30001 olarak mı yazmak gerekli? Her 2 şekilde de veri elde edemedim.

eth.jpg

ADDR girisi haberlesilen slavin modbus adres listesindeki okumak istedigim adres baslangicini ve NB d bu adresten itibaran kac word okuyacagimi ve data giriside hangi plc adresinden baslayarak yazacagimi gosterir.

burda olay ilk slave cihazin 1790 numarali adresinden 15 word un okunup ARRY_S1 isminde tanimlanan bir dizinin icine atilmasi seklindedir.

Slot kismi plcnizin uzerindeki eth girisini temsil eder.Eger daha yuksek model plc kullanip da yanina moduller eklediginizde eklediginiz bu modullerin uzerinden ID girisini ayarlamali ve Slot kisminada bu ID yi girerek sorgu yapmalisiniz.554 serisi kullaniyosaniz bu kisim 0 olacak...

Blogun sagindaki kisimda blok sorgu yaptigi anda bir error olusyorsa bu hata kodunu int bir degiskene atar ve sonra helpten bakariz hangi hatayi veriyo diye ...

FCT girisi okudugunuz cihaza gore degisebiliyor. help ten baktiginizda word okurken 3 or 4 yazdigini gorursunuz. Bu input register yada holding register okumaniza gore degisir.Bazi cihazlar modbus adres listesini input register bazilarida holding register olarak duzenliyor.Sahada deneyerek gorulen seyler genelde...

umarim yardimi olur... iyi calismalar

Son düzenleme:
baybars Bey ABB Modbus hakkında çok kritik noktalara değinmiş. Teşekkür Ederim,
Kendisinden ricam ABB PM573-ETH CPU ile SMTP Server'ı aktif edip; mail yollamak
Acaba bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. . .

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri