Abb plc leri modbus tcp ile bir web sayfasından verileri okuma?

tamerakti

Üye
Merhabalar,

14 adet abb plc verilerini modbus tcp ile bir wep sayfasından verileri okumak istiyorum?

google chrome.sockets.tcp uygulamaları varmış ancak uygulamayı başaramadım. Böyle bir uygulama yapan varmı?

Konu hakkında yardım eder misiniz?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Web sayfası üzerinden okumaları bir kez gerçekleştirdikten sonra göstermek mi istiyorsunuz? Yoksa verilerin sürekli okunmasını ve web ekranı üzerinden yenilenmesini mi istiyorsunuz?

İlk yöntemi yapmak zor değildir. Bir web server programlama dili üzerinden(asp, php, jsp(java), asp.net(c# veya basic), node.js, vb.) ABB plc'leri ModBus TCP ile okutup, okunan verileri html e doldurmanız gereklidir. Bu sayede kullanıcı her ekranı yenilediğinde okunan verileri görmüş olur.

İkinci yöntem benzerdir fakat bu sefer Web browser'larda(Chrome, Firefox, Edge, vb.) çalışan javascript dilini bilmeniz gereklidir. Kullanıcının web ekranı üzerinden yenileme yapmadan verilerin yenilendiğini görmesi için arka planda web sayfasına ajax request'i gitmesi gereklidir. ajax request'i giden web sayfası verileri okur ve bu veriler client'a verir. javascript ile alınan veriler html üzerinden değiştirilerek yeni veriler gösterilir.

İnşallah açıklayıcı olmuştur.
Bu arada web sayfasında zaman aşımı hatasına düşmemesi için zaman aşımı süresi içinde 14 PLC'yi okumanız gereklidir. Buna dikkat etmeniz gereklidir.

ABB yi bilmem ama GMTCNT nin GLC496R model PLC leri ile html üzerinden erişip veri izleme ve kontrolü yapmak mümkün.

HMI tasarlar gibi web sayfası tasarlıyorsun ve internete yüklüyorsun sadece.

Merhabalar,
Cevabınız için teşekkürler Okan bey, İkinci yöntemi yapmam gerekiyor. C# uygulamasını yaptım. Javascript tarafını yapamadım. javascript de örnek bulamadım konu hakkında. Aşağıdaki örnekleri buldum ancak çalıştıramadım. visual studio code ile javascript ve html yazmaya çalıyorum.

https://stackoverflow.com/questions/33527392/modbus-tcp-communication-from-html-javascript-webpage

https://github.com/Cloud-Automation/chrome-modbus

Konu hakkında yardımıc olur musunuz Okan bey?

ABB yi bilmem ama GMTCNT nin GLC496R model PLC leri ile html üzerinden erişip veri izleme ve kontrolü yapmak mümkün.

Bu konu biraz farklı. Tek bir PLC için değil birden fazla PLC takibi için kendiniz bir çalışma yapmanız gerekmektedir.

Merhabalar cevabınız için teşekkürler,

elimde abb plcler var. abb plc nin wep server özelliği var ordan da yapabilirim ancak 14 plc ve uzak bölgelerden veri alma işi olunca işler karışıyor.
Bu konu biraz farklı. Tek bir PLC için değil birden fazla PLC takibi için kendiniz bir çalışma yapmanız gerekmektedir.

Merhaba Okan Bey,

Client olarak elimde synolog cihazları da mevcut. ancak javascript ve ajax işini nasıl yapıcağımı bilemedim?

javascript ile plc ye tcp üzerinden sorguları nasıl yapıcam? Komutlar neler? nasıl çalışıyor?

Merhabalar,
Cevabınız için teşekkürler Okan bey, İkinci yöntemi yapmam gerekiyor. C# uygulamasını yaptım. Javascript tarafını yapamadım. javascript de örnek bulamadım konu hakkında. Aşağıdaki örnekleri buldum ancak çalıştıramadım. visual studio code ile javascript ve html yazmaya çalıyorum.

https://stackoverflow.com/questions/33527392/modbus-tcp-communication-from-html-javascript-webpage

https://github.com/Cloud-Automation/chrome-modbus

Konu hakkında yardımıc olur musunuz Okan bey?

Belirttiğiniz yöntem ile belirttiğim yöntem birbirinin aynısı değil sanırım. Chrome'a extension yazdığınızda bu uygulama Web Browser'da çalışır. Yani ABB PLC'lerinizin bulunduğu network'de bulunma zorunluluğunuz ortaya çıkar. Diğer bir ifadeyle bu network'den ayrılırsanız ModBus okuması yapamazsınız.

ASP.Net MVC ile C# tarafına geri dönseniz daha iyi olur.
ModBus okumayı EASYModBusTCP tarzında ücretsiz bir kütüphane ile C#'da yapabilirsiniz.
Bu kısmı siz önce halledin sonrasında sizi yönlendiriyim.
Not: Mümkünse ASP.NET kullanmayın. ASP.NET MVC kullanın. ASP.NET konusunda pek yardımcı olamam. Veya Java tecrübeniz varsa jsp ile projeyi gerçekleştirin.

Okan Bey Merhaba,
Ayrı şeyler değil hem fikiriz. onu örnek olması için söyledim. C# tarafını yaptım. Tcp den veri geliyor mu test etmek amaçlı.
Benden istenen web arayüzlü bir proje olmalı. Bu plc ler aynı ağ üzerindeler. javascript ve ajax ile nasıl plc yi kontrol ederim? Örnek komutlar biliyor musunuz?

"İkinci yöntem benzerdir fakat bu sefer Web browser'larda(Chrome, Firefox, Edge, vb.) çalışan javascript dilini bilmeniz gereklidir. Kullanıcının web ekranı üzerinden yenileme yapmadan verilerin yenilendiğini görmesi için arka planda web sayfasına ajax request'i gitmesi gereklidir. ajax request'i giden web sayfası verileri okur ve bu veriler client'a verir. javascript ile alınan veriler html üzerinden değiştirilerek yeni veriler gösterilir. "

C# tarafını hangi tip proje oluşturarak gerçekleştirdiniz?
İhtimaller: Console Application, Windows Form, WPF, ASP.NET, ASP.NET MVC,

C# tarafını hangi tip proje oluşturarak gerçekleştirdiniz?
İhtimaller: Console Application, Windows Form, WPF, ASP.NET, ASP.NET MVC,

Windows form da yaptım. Veri alıp veriyorum.
Ancak projeyi Web arayüzü istiyorlar. Tüm ağdan görmek istiyorlar. Program kurmak istemiyorlar

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri