Abb 310 basınç transmiteri ayarlama

@serkan_48 Abi ilgi Alaka ve özveriniz için çok teşekkür ediyorum Ayrıca da Allah razı olsun...

Sizin gibi insanların varlığı gerçekten güvence kaynağımız oluyor teşekkür ederim.

Bu verdiğiniz bilgiler eşliğinde konuya tekrar müdahale edip geri bildirim yazacağım Allah izin verirse.

Hangi mesajları kime yazdığımı kişileri etiketlememiştim. Belirtmediğim için özür dilerim. İçeriğinde bilgi ikinizinde işine yarar.

@has_artvin_li

Dostum AI1 ve AI2 uçları evet adı analog inputtur. Giriş tipi nedeni ile analog bilgi okuduğu için yani bilgi girişi olduğu için inputtur. Aynı zamanda voltajda vermektedir. ( Bu biraz karışık gibi görünsede o kadar karışık değil.)

Bahsettiğiniz şekilde çok doğru olarak 10 voltu potansiyometreye bağlıyorsunuz. Örnek olarak ;

Pot bağlanacak ise cihazın +10 V dc çıkışından bir ucu alıp gnd ye bağlantı yapılması gerekiyor. İlgili sürücünün 4 nolu ucu ile 3 nolu ucuna potansiyometrenin iki ucuna bağlayıp orta ucunu herhangi bir analog inputa bağlamanız doğru bağlantı olacaktır. Ancak yapılması gereken son iki ayar S1 dip switchini 4-20 ma pozisyonunda değil 0 - 10 volt pozisyonuna çekmeniz gerekmektedir. İkinci ayar cihazın menüsünden kontrol girişi olarak ilgili analog input seçilecektir.

Burada en kritik nokta S1 deepswitch i 0 - 10 volt kademesine alırsanız bu uçtan voltaj çıkmaz içeri voltaj vermeniz gerekir. Bu voltajıda +10 volt ucundan pot üzerinden alıyoruz. Eğer S1 deepswitchi 4 - 20 ma konumuna alırsanız ilgili porttan akım okumak için voltaj çıkacaktır. Bunu test ederek multimetre ile ölçebilirsiniz.

Cihazın bağlantısı bu şekilde olmalıdır. Sizinde bahsettiğiniz gibi. Ayrıca cihzın diğer detayı aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

Ekli dosyayı görüntüle 33444

Bilgi için devam edersek ;

Bu cihaza 2 yada 3 uçlu transmitter bağlayacak isek aşağıdaki bağlantı şekline dikkat etmeliyiz. Detay için sorulara göre yanıtlarım. Resimde gayet açık bilgi var.

Ekli dosyayı görüntüle 33442

Alttaki resimde de cihazın giriş çıkış bağlantı şekli görünmektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 33443

Üsteki mesaj yanlış oldu serkan usta yardımlarınızı için tesekkur ederim sekiler semalar çok açıkça olmuş elinize kolunuza sağlık bunu bi yarin deneyelim bakalım bi bu arada tırnağın diğer tarafını tamamladım simdi dengelendi sizlerinde biraz kafanızı agritiyoruz ama kusura bakmayın artik

@has_artvin_li

Rica ederim dostum cok bisey yapmadim okuduklarimi paylastim. Allah sizlerdende razi olsun.

@Halıluys

Roca ederim. Sahada kontrollerinizi yapiniz umarim sorununuza cozum bulabilirsiniz. Ariza durumuna bakilirsa ya transmiteriniz arizali yada inverterin parametre ayarlarinda bir sikinti var gibi. Yanlis baglanti yok diye dusunuyorum. Transmiteriniz sisteme yani su tesisatina bagli degilken ekranda 0 bari gormelisiniz.

Ölcerek gitmek isterseniz yine olcu aletinizi miliamper konumunda transmitere seri baglayiniz bosta iken 4 ma civarinda akim okumalisiniz. Basinc yukseldikce bu miliamper 18 - 20 ma degerlerine kadar yukselmeli. Eger bosta 4 ma okumuyor yada 4 ma den daha yuksek deger goruyorsaniz transmiteriniz arizali olabilir.

Ayrica cihazin S1 deepswitch ini kontrol ediniz. 0 - 10 volt degil 4-20 ma konumunda olmalidir.
Not:Tirnak esprisini ben yapmamistim. ;):)

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Arkadaşım bu sistem çalışan bir sistemdi doğrumu?
1. Transmitterin arızalı olduğu kesinmi? Kesin ise yerine taktığın transmitter yenimi. Yenisi ve aynıysa parametreler de değişiklik olacağını sanmıyorum.
2. Elinde başka transmitter varsa değiş öyle dene.

Merhaba elimde iki telli basınc sensörü var bununla Abb sürücüyü (ACQ 810)PID yapılmak isteniyor sürücü üzerinden basınc sensörüne bir ucuna +24v verip diğer ucunu Anolog + bağladım Anolog- ise yine sürücü üzerinden -24v bağlıyorum sürücü üzerinden analog girişlerinden 4 20mA okuyabiliyorum basın sensörüde çalışıyor fakat sürücü üzerindeki panelden bunu max değer olarak okuyorum sizce bağlantıda mı bir sıkıntı var yoksa sürücüde mi.Daha önce 4 telli bir basınc sensörü bağlıydı arzalandığı için iki telli olan basınc sensörü takıldı

Merhaba elimde iki telli basınc sensörü var bununla Abb sürücüyü (ACQ 810)PID yapılmak isteniyor sürücü üzerinden basınc sensörüne bir ucuna +24v verip diğer ucunu Anolog + bağladım Anolog- ise yine sürücü üzerinden -24v bağlıyorum sürücü üzerinden analog girişlerinden 4 20mA okuyabiliyorum basın sensörüde çalışıyor fakat sürücü üzerindeki panelden bunu max değer olarak okuyorum sizce bağlantıda mı bir sıkıntı var yoksa sürücüde mi.Daha önce 4 telli bir basınc sensörü bağlıydı arzalandığı için iki telli olan basınc sensörü takıldı
sürücü kendi içerisinde 24 v 0 v veriyor zaten, sen 24V sürücüden alıyorsan sürücünün 0V harici girmene gerek yok. ama transmitterin bir ucunu 24V giriyor, sinyali AI veriyorsan sürücü 0v power supplydan vermelisin.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri