abartılı gelen elektrik faturası

DGN FRT

Usta Üye
Arkadaşlar mrb..Bir arkadaşın evinde sadece bir dolap ve 2 haftada bir çamaşır makinesi çalışıyo..Evde oturmuyorlar...Buna rağmen elektrik faturası 40 tl civarında geliyo..Bu şekilde gelen abartılı elektrik faturasının sebepleri nelerdir arkadaşlar? Nereleri kontrol etmemiz gerekir? Bu arada dolapta elektrik kaçağı olsa bu şekilde fatura gelir mi? Cevaplar için saolun...bu arada sayaç dijital...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
emin değilim amma toprak kaçağı olabilir

Sayın nacak yani tahminim doğru mu? Fazdan topraga kaçak bu şekilde faturanın yüksek gelmesine sebep olur mu? Bu arada evde topraklama yok kar da yok...
Evde modem, şarj aleti fişte birakilan her aletin çektigi enerjiyi yazar. Kontrol ettin mi

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Sayın nacak yani tahminim doğru mu? Fazdan topraga kaçak bu şekilde faturanın yüksek gelmesine sebep olur mu? Bu arada evde topraklama yok kar da yok...
syn DGN FRT şahsen ben 20 senelik meslek hayatımda max 2 sene inşaat elektrikçiliği ancak yapmışımdır,bunun için emin olmadığımı belirttim.Ama zamanında şunlara şahit oldum.eski binalarda tesisat boruları metal idi ve bunlar zamanla çürüyor.bu tip tesisatlarda kablo çekerken kablonun metal boru yüzünden soyulması ve boruya teması mümkün oluyor idi.ustalarımız bu gibi durumlarda sayacın yazacağını söyler idiler ama teknik bir açıklama veremezlerdi yada vermezlerdi
yani kısacası metal boru,inşaat donatı demir aksamına temasıyla beraber toprakla bir direnç oluşturmakta, metal boruya temas eden elektrik kablosuda bu dirençe göre azda olsa akım çekmekte ve sayaç dönmekte.

garip bi durum büyük bi ihtimal biyeree değiyor kablo sayın dgn

Sayın DGN FRT ;
buzdolabı yaklaşık kaç saat çalışıyor acaba ?

dolapta bir sorun olabilir mi ? kompresörün aşırı akım çekmesine sebep olacak. veya ayarı yüksek mi ?

Son düzenleme:
nötr ve toprak karışımı varsa sayacı fazla döndürebilir. en güzeli bir karolesi taktırmak ve pens ampermetreyle sayaçtan akım kontrolu yapmak doğrusu olacaktır. slm

Sayın DGN FRT ;
buzdolabı yaklaşık kaç saat çalışıyor acaba ?

dolapta bir sorun olabilir mi ? kompresörün aşırı akım çekmesine sebep olacak. veya ayarı yüksek mi ?
Mrb sayın kocaeli klımacı..dolap 24 saat çalışıyo...Arkadaşa dolap eski mi gibi sorular yönelttim..Dolabın sıfır oldugunu yeni aldını söledi..Kontrol ederim dediklerini...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri