Aşağı sayacılar yardım :S

aşağı sayacılarla ilgili o kadar araştırma yaptım ama bı şey bulamadım bana çok acil örnek program lazım yardım edin :S teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Asağı sayıcının çalısma sekli yukarı sayıcının tamamen tersidir. Asağı sayıcıya
counter (sayma) isleminin yaptırılabilmesi için LD girisine pals sinyali ( çok kısa süreli “1”
sinyali) verilmelidir. LD (load) girisine “1” verildiği an yani​
I0.1 sensörü kapatıldığı an 4
değeri asağı sayıcıya yüklenmis olur. Bu anda sayıcı çıkısı "0" dır. CD girisinin her defa “1”
yapılısında yani
I0.0 sensörünün her kapatılısında asağı sayıcı PV' ye verilen değerden
baslayarak geriye sıfıra doğru saymaya baslar. Counter “0” a geldiği an sayıcı çıkısını “1”
yapar. Yani kontakları konum değistirir. Counter değeri "0" olduktan sonra I0.0 sensörü
kapatılıp açılsa da herhangi bir değisiklik olmaz. Sayma isleminin tekrar baslatılabilmesi
için LD girisine yeniden pals sinyalinin verilmesi gerekmektedir. LD girisi "1" olduğu anda
sayıcı çıkısı "0" olur. yani kontaklar konum değistirir. LD girisi “1” olduğu sürece yani
I0.1
sensörü kapalı olduğu sürece asağı sayıcıya sayma islemi yaptırılamaz.
PV değeri
maksimum 32767 olabilir.

Bu sayıcı türünde ayrı bir devrede ayrı bir butonla (sensörle) sayıcı değerini ve sayıcı​
çıkısını RESET bobinini kullanarak sıfırlamanız mümkündür.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri