Aşırı sıcaklığın kompanzasyona etkisi nasıldır?ustalarım el atarsa sevinirim.

shihlin

Üye
Değerli arkadaslarım ve ustalarım;

son 2 gündür reaktif değerlerimde inanılmaz artış vardı..ortalama %10-12 lerde giden indüktif değerim 33-36 lara çıktı..sonra anladım ki 1600 A kesici bıulunan panom aşırı derecede sıcak..eskiden böle sorun hiç yaşamadım ama panonun önüne yeni makineler falan geldi önü iyice kapandı hava alamıyo sanırım..pano kapaklarını 2 gün açık bıraktım v e şu an indüktif %10 larda:)
anlamadıgım sıcaklık nasıl olurda kompanzeyi etkiler..
ilginize şimdiden tşk ederim.iyi çalışmalar herkese

bu arada panoda hava panjuru ve fan yok..en kısa zamanda takacam:) bunuda belirteyim..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sisteminizi ve panonuzu en önemliside kondansatörlerinizi gözden geçirin derim rölenizide kademeleri devreye alıp çıkartmalarını bir müddet gözlemleyin

Birde sıcaklarda kablolarda kablo dirençleri yükselir bu yüzden olma ihtimali olabilir

KOMPANZASYON PANOSUNU KESİNLİKLE SOĞUTUCU KOYUN

Moderatör tarafında düzenlendi:
O durum millet klimalara yüklendiği için olmasın?

O durum millet klimalara yüklendiği için olmasın?

yok kardeş yük herzamanki yük...klimayla falan alakası yok olamazda zaten..dediğim gibi özellikle denedim.pano kapaklarını kapattığımda diğer gün inanılmaz bir sıcaklık oluyor..ve tabii indüktif değeri fırlıyor..kapakları açıyorum diğer gün değer alıyorum indüktif tam tersi günlük ortalama %6-7 lere geriliyor:) kablolarda nh lerde kondansatörlerde kesinlikle sorun yok..tekrar tekrar kontrol ettim..sorunun çözümü kesinlikle hava panjuru ve fan..
ama merak ettiğim sıcaklık nasıl olurdca bu kadar bozar dengeyi..röleyimi etkiliyor acaba yoksa kablolarımı yada kondansatörlerimi?

merhaba;
pano odasında kesinlikle klima olmalı.kapakları açık bırakıp değerler değiişebiliyorsa ciddi anlamda sıcaklık problemi var demektir o yüzden bence pano odasını klimalandırmanız gerekmektedir.

Sıcaklık kondansatörlerin başlıca düşmanıdır bu yüzden ufacık kondansatör tüpünü kocaman kutunun içerisine kapatırlar ve genelde de alüminyum kasa kullanırlar çabuk soğusun diye bu birincisi ikincisi sıcakta kablolardaki ve baradaki direnç artar buda endüktifi arttırır.Reaktif Güç Kontrol Rölenin markasıda önemlidir.Bir çoğu 0 derece ile 50 derece arası çalışır sonra kendini korumaya alır bilgilerinize....

Saygılarımla...

İsmail Ufuk

İLKSİN Kompanzasyon Sistemleri

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

Sıcaklık kondansatörlerin başlıca düşmanıdır bu yüzden ufacık kondansatör tüpünü kocaman kutunun içerisine kapatırlar ve genelde de alüminyum kasa kullanırlar çabuk soğusun diye bu birincisi ikincisi sıcakta kablolardaki ve baradaki direnç artar buda endüktifi arttırır.Reaktif Güç Kontrol Rölenin markasıda önemlidir.Bir çoğu 0 derece ile 50 derece arası çalışır sonra kendini korumaya alır bilgilerinize....

Saygılarımla...

İsmail Ufuk

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

röleler belli bir sıcaklıktan sonra kendini korumaya alır demişsiniz.biraz daha açarmısınız? tşk ederim ayrıca bilgiler için

Reaktif Güç Kontrol Rölesi imalatcıları ürünleri yapıp satmadan önce bir çok teste tabi tutarlar bir kaç örnek vermek gerekirse ısı testi, nem testi, gürültü seti, voltaj testi, aşırı ve düşük akım testi vs.. gibi bu testlerin çoğunuda ürün kataloğunda kullanıcılara bilgi vermek amacı ile yaparlar.Reaktif Güç Kontrol Rölesini kullanan arkadaşlar kitapcıklarına bakarlarsa mutlaka göreceklerdir.Bu bilgiler Reaktif Güç Kontrol Rölesi imalatcılarının kullanıcılara herhangi bir aksi durumda önlem alması için yayınlanır.Bir Kompanzasyon ile uğraşan arkadaşın mutlaka okuması gereken bilgiler içerirler.

Saygılarımla...

İsmail Ufuk

Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

klima butür kompanzasyon çözümleri için biraz masraflı (hem klima masrafı hem enerji tüketimi) bir uygulama olur, yeterli debide bir fan ile ortam havalandırması işi çözer. Kompanzasyon sistemlerinin elbette soğtulması gerekir, özellikle harmonik filtreli yada reaktörlü iseler. Bizim sistemler örneğin 70 derecede korumaya geçerler, bu da ya fan arızası demektir yada termostat. Yüksek harmoniklerin olduğu tesislerde de, yada nominal değerinin üzerinde voltaja maruz kalan kondansatörler ısınarak pano sıcaklığına ilave katkıda bulunabilirler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri