Aşırı Kompanzasyon

can2121

Üye
merhaba arkadaşlar,
bir kompanzasyon sistemimde aşırı kompanzasyon var
sistemdeki kondansatörleri devre dışı ettim ama hala oran yükseliyor
normalde kond.devre dışı ettiğimde kapasitif düşmesi reaktifin yükselmesi gerekmiyor mu
aşırı kapasitifli bir sisteme kond.eklersek kkapasitif ve reaktif oranları nasıl değişir
ne yapmam gerekiyor
yardımcı olursanız sevinirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ben sayaç bağlantısını kontrol et derim. eğer 2 fazın yeri yanlışsa, akım trafoları yanlış bağlanmış ise sayaç endüktifi, kapasitife yazıyor olabilir.
tabi kontaktör kontaklarının yapışıp yapışmadığını kontrol etmişsindir.(pensampermetre ile)

Arkadaşım bir sisteme kompanzasyon yapılmış ve senın ifadene göre reaktifte(kapasitif)te değişen herhangi bir düşme yok.Ve sen bu şekilde kondansatör eklemekten bahsediyorsun.Güzel kardeşim reaktif(kapasitif) yönde yüksekse ve kompanzasyon sisteminde hiç bir kondansatör devrede kalmadığından eminsen bu sisteme şönt reaktör ilavesi yapman lazım.Kondansatör değil.

hocam şöyle anlatayım,
trafoya ait elk.faturasında kapasitif cezası vardı.bende aşırı kondansatör var diye
birkaç kondansatörü devre dışı ettim daha sonra aldığım değerleri kontrol ederken reaktif değerde değişme olmazken, kapasitif aynı değerde kaldı.şimdi şunu merak ediyorum normalde aşırı komp.varken kondansatörü devre dışı ettiğimiz zaman reaktif oranın yükselmesi,kapasitif oranın düşmesi gerekmiyor mu?

Arkadaşlar bu soru türünden yüzlerce var hep aynı cezadan veya arızadan şikayetci bir cok arkadaşımız.Bu arızanın yüzde 90 nı kompazeyi yapan kişinin iyi hesaplayarak sisteme adapte edememesi,geri kalan yüzde 10 kısmı ise kullanılan malzeme kalitesi ve arızasından kaynaklanıyor.Tek yapman gereken şey öncelikle tüm kompanzeyi servis herici edip normale gelip gelmediğini görmek.En azından arızanın sistemdenmi yoksa kompanze panosundanmı olduğunu kesin bilirsin.

arkadaşım sorunun cevabını kendinde bulmuşsun ama farkında değilsin.diyosunki faturama kapasitif bedel çıktı
* kapasitif bedel sisteme aşırı oranda kondansatör yüklersen oluşur
* kondansatör devreden çıkarttığım halde reaktif sayacım yine aynı endekste kaldı kapasitif endeksimde değişmedi.
* demekki reaktif gücüne karşılık aşırı kondansatör yüklemişsin bir kısmını çıkarttığında kapasitifin normale döndü . şu an kompanzasyonunda bişey olduğunu sanmıyorum reaktifinde dönmüyosa hiç sistemde yine fazla kondansatör var demektir.....
saygılar...

tesisi biraz daha açıklarsan bizim içinde faydalı olacaktır. Problem net anlaşılamadı bu durumda.

faturada enduktf ve kapasıtıf reaktıf sayac degerlerınde sanırım kapasıtıf reaktıf fazla ve son oranlara gore toplam aktıf gucun %20 sı kadar kapasıtıf reaktıf enerjıyı sısteme verebılırsın bu 9 kw ustu aboneler ıcın gecerlı.senın durumda asırı kompanzasyon varsa dıger arkadsların bahsettıgı gıbı kondansaotr bataryalarını devreden cıkar bırkac gun sayacı gozlemle ve snr gerektıgı kadarını devreye sok derım ben..

arkadaşlar herhalde anlatamadım derdimi
şöyle trafoya ait fatura geldiğinde kapasitif ceza vardı,
ben de aşırı komp. var diyerek bir kondansatörü devre dışı ettim,
daha sonra kontrol amacıyla endeksleri kontrol ettim
gördüğüm durum şu; reaktif oran aynı kalmış,kapasitif oran ise yükselmiş

şimdi normalde kondansatör devre dışı edildiğinde reaktif oranın yükselmesi
kapasitif oranın yükselmesi gerekmiyor mu?

can2121 kardeş sayaçlar mekanık ise ve faz sırası ters ise indüktif sayaç kapasitif;kapasitif sayaç da indüktif gibi çalışır,dolayısı ile kondansatoru devre dışı etmen kapasıtıf sayacın dönuşuünü hızlandırır...

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri