Aşırı Kompanzasyon Nedir?

ayyuce

Üye
Katılım
19 Kas 2006
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
38
elekrtonik ve hab. müh. de okuyorum. şuan deney ödevimi yapıyorum. aşırı kompanzasyonu araştırmam gerekiyor. burada yardım bulabileceğimi düşündüm.
aşırı kompanszasyon nedir, kısaca açıklarmısınız?
teşekkür ederim şimdiden.
iyi çalışmalar
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

cupus

Üye
Katılım
7 Kas 2006
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
38
kompanzasyon güç katsayısı cos fi nin düzeltilmesidir.başka bir deyişle 0,95 veya 1 yapılmasıdır. bu durumda kullanılan gücün tamamı aktif güç olur.güç katsayısını düzeltilmesinde gereğinden fazla kondansatör kulanılırsa cos fi azalır çünki yük bu sefer kapasitif olur.kısaca aşırı kompanzasyon siteme gereğinden fazla paralel kondansatör bağlanmasıdır.
 

mehmet95

Üye
Katılım
21 Kas 2006
Mesajlar
173
Puanları
1
Yaş
38
kompanzasyon yapılırken ister istemez bazen kapasitif bölgeye kayılır. (reaktif güç rölesinin hatalı işlem yapmasından)
Tedaş bunun %20'yi geçmemesini ister. yani aktif sayacı 10 kwh ise kapasitif sayacı 2 kVAr'den fazla yazmamalıdır. Bu durumda aşırı kompanzasyon yapılmış olur ve % 20"nin üstündeki aşırı her kVAr için ekstra bedel ödersiniz
 

falkom

Üye
Katılım
21 Kas 2006
Mesajlar
14
Puanları
1
Yaş
38
Arkadaş dilim döndüğünce yardım edeyim.Sanayi kuruluşlarında buşöyle hesaplanır . İlk İndüktif enerji ve son endüktif enerji tüketim farkının Aktif enerji farkına oranlamasından cıkan sonuç. Eger 0.25ve 0.33 arasında ise kapasif oranın iyi 0.33 aşarsan cezaya girersin .kapasitif sayaç farkını da aktif farkına böldüğünde de cıkan sonuç 0.20 aşıyorsa şebekeye fazladan kondansatör sürmüşsün demektir buda cezaya kaldın demektir(indüktiffark / aktif fark )(kapasitiffark /aktif fark)
 

epikurus

Üye
Katılım
21 Eyl 2006
Mesajlar
4
Puanları
1
Yaş
38
Endüktif Reaktif enerji, endüktansın ürettiği enerjidir. Sistemden doğrudan çekilir. Endüktif reaktif enerjinin sistemden çekilmesi iletim hattında gereksiz ısınmalara sebebiyet vermektedir. Bunun engellenmesi için de sisteme reaktif kapasitif enerji verilerek sistem dengelenmeye çalışılır. Dengeleme işlemine Cos Fi'nin düzeltilmesi ya da Kompanzasyon denir. Kompanzasyon yapılırken Cos fi değerinin 1 ya da 0,95 olması ideal dir. Bu dengeleme işleminde ihtiyaç duyulan endüktif kapasitif enerjinin gereğinden fazla verilmesi aşırı kompanzasyon olarak adlandırılır. Busefer çekilen endüktif reaktif enerjiden fazla sisteme kapasitif enerji verilmiş olur ki Tedaş bu işlemi de sınırlamış. Eski sisteme gör Tedaş'ın oranları Endüktif reaktif enerji %33 Kapasitif:%15 iken 2007'den itibaren Reaktif %25 kapasitif %10lara çekilmiştir. 2009 yılından itibaren bu oranlar daha da aşağılara çekileceği söylenmektedir.
 

ktyztkn

Üye
Katılım
8 Ocak 2007
Mesajlar
5
Puanları
1
Yaş
38
motorlar magnetik akıların uretilmesi icin devreden aktif gucun yanında reaktıf guc de cekerler.iş yapmayan ama sadece magnetik alan olusturmaya yarayan bu yararsız reaktıf akım havai hat da, trafoda, tablo salterler ve kabloda gereksiz yere kayıplara sebebiyet verir.bu kayıplar yok edilirse ,süphesiz trafo daha cok motor besleyecek bir kapasiteye sahip olcak,bununla beraber kesici luzumsuz yere büyük secilmeyecek,kablo kesiti de buyumeyecek.asırı kompanzasyonun sonucları nerelere varıyor. aktif reaktif oranı 1 ocak 2007 den itibaren %25 ın uzernde olmayacak. iki yıl sonrada bu degerin %13 lere dusmesi beklenıyor. her gun bu oranı olcenlere duyurulur. simdiden hesaplarınızi yapın. kondansator grup gucunuz yetmeyebilir.
 

oguzt1974

Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
43
Puanları
1
sevgili arkadaşlar,
şunu öğrenmek istiyorum. işletmenin sözleşme güçü 10 kw ve faturasında reaktif endeksi ve bedeli görünmüyor. sadece aktifler var.
peki bu adam yine de kompanzasyon yaptırsa aktif güç bedelinde tasarruf etmiş olur mu
ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler
 

Forum istatistikleri

Konular
122,293
Mesajlar
862,843
Kullanıcılar
438,889
Son üye
Janis.Sary

Yeni konular

Üst