aşırı kapasitif sorunu

cglryzc

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Kompanzasyon yaptığımız bir tesiste kompanzasyon panomuzu bağlamadan önce sadece aktif sayaç bulunmaktaydı.
Tesise hem kombi sayaç hem de rg3-12cs reaktif güç kontrol röleli monofaze kondansatörlü bir pano bağladık. Bağlantıdan sonra kompanzasyon panosunu devre dışı bırakınca kapasitif reaktif değer yüzde 38 civarı olurken, kompanzasyon panosunu devreye alınca kapasitif reaktif değeri yüzde 160 oluyor. Gerekmediği halde röle kondansatör devreye alıyor yani. Sebebi konusunda fikri olan var mı acaba?
Şimdiden teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Devreye sürekli kondansatör alıyor da çıkar mıyor mu? Tüm kademelri alıp bekliyor mu?

Alıyor ve bekliyor. Röle üzerinden oranlara bakınca mükemmel derecede iyi. Röle üzerinde hem kapasitif reaktif hem de endüktif reaktif 3'ün altında. Ama gel gör ki sayaç tamamen farklı şeyler söylüyor.

Kompanzasyon panosunun besleme kabloları Reaktif güç kontrol rolesinin akım trafolarından önce alınmış olabilir mi?

Hayır. Olması gerektiği gibi. Akım trafolarından sonra yük barasından alınmış durumda kompanzasyon panosu besleme kabloları. Kontrol ettik.

şimdi arkadaşım akım trafolarını ana şalterden önce tak akım tarafo uçalrı dorumu ona bir bak birde rölenin ayarlarını yazarsanız ımcı oluruz tesis nedir yada sayacın bağlantısı doğrumu birde röle devamlı çekiyorsa sorun var ben entesin rölesini kullanıyorum baktığım 5 adet tesis var bunların hepsinde entes röle kullanıyorum yardımcı olmaya çalışırım

Hayır. Olması gerektiği gibi. Akım trafolarından sonra yük barasından alınmış durumda kompanzasyon panosu besleme kabloları. Kontrol ettik.

Mevcut kademeleri roleye tanıtınız mı? kademeleri rolenın doğru tanıyıp tanımadığını kontrol ettiniz mi? Mesela 3. kademede 10 kvar RST olarak bağlı ise rolenın de bunu RST 10 veya buna yakın değerlerde tanımış olması lazım.Eğer bu tanıma doğru yapılmamışsa akım ve gerilim bilgileri aynı fazdan olmayabilir

Bahsettiğimiz tesis bir öğrenci yurdu. Genelde bulunan aydınlatma sınıfı yükler mevcut. Akımlar 10 amper ile 60 amper arasında değişiyor. Röleye bakarsak hiç problem yok aslında. Başlangıçta cos fi değerleri 0.8 civarında gezerken kondansatör devreye alarak cos fi değerlerini 1'e getiriyor. yine röle üzerindeki oranlar çok iyi. Yani sistem kapasitif iken neden halen kondansatör çekiyor. İçinden çıkamadım ben bu işin.

Mevcut kademeleri roleye tanıtınız mı? kademeleri rolenın doğru tanıyıp tanımadığını kontrol ettiniz mi? Mesela 3. kademede 10 kvar RST olarak bağlı ise rolenın de bunu RST 10 veya buna yakın değerlerde tanımış olması lazım.Eğer bu tanıma doğru yapılmamışsa akım ve gerilim bilgileri aynı fazdan olmayabilir

Evet. Tek tek kontrol ettim tüm kademeleri. acaba ilk kademede mutlaka en büyük kondansatör değerinin mi olması gerekiyor. yani diyelim ki trifaze 10 kvar varken trifaze 5 kvar bağlamamız böyle bir probleme neden olabilir mi?

sayın cglryzc kompanzasyon panonuzun güç beslemeleri sanırım kompanzasyon için kullandığınız akım tarafolarından sonra bağlanmış olabilir bu durumda röle kademeleri sırasıyla devreye alır ve devreden çıkarma işlemini yapmaz kompanzasyonun güçbeslemesininin çektiği yükü kendi akımtrafosuyla görmesi gerekir bunu bi kontrol edin. ve sonucu bizimle paylaşın.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri