Aşırı Kapasitif Ceza

Peki bu elektronik balastlı bu lambalarda kondansatör bulunuyor mu?

Elektronik balansın içinde var elektronikte olmazsa olmazıdır

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba,

Arkadaşlar bana bu konuda yardımcı olacağınıza inanıyorum.
Yaklaşık sekiz ay önce imalatını yapıp teslim ettiğimiz kompanzasyon panosu son iki ay içinde sayaçtan %40 kapasitif den ceza gelmesi sonucu ; Gidip yapmış olduğum tespitlerde reaktif röle ayarlarını ,kondansatörlerin sağlamlık testini yapmama rağmen,Bir Adet 10 kVAr Şönt reaktörü bağlamama rağmen bu oran %50,60 lara çıktı.
Kompanzasyon şalterini kapatıp tekrar sayaçtan değer okuyunca kapasitif %0 lara düştüğünü gözlemledik. Fabrika plastik fabrikası ve yirmidört saat vardiyeli olarak çalışılıyor. Sistemde ısıtıcılı enjeksiyon makineleri ,motorlar bulunmakta,aydınlatma olarak ta trafolu lambalar dan çok miktarda bulunmakta. Kapasitifi % düşürmek için neler yapabilirim?
(Her fikire açığım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.)

Röle olarak RG3 12 CS kullanılmakdır.
kademelerim: 3.5 , 5 ,5 ,10 ,10 20 , 20 , 20, 40,40,40,40 toplam (253,5kVAr)
Ana şalterim 800 A
Bu röle şönt reaktör ü desteklemiyor diye biliyorum sorun röle seçiminizde olabilir

Baz istasyonu yada ups Bulunmuyor .

Merhaba
Problemim ile ilgili yardımcı olan fikirlerini aktaran herkese teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar işletmede yaklaşık (200-250 arası ledli armatür) bulunuyor .Bu ledli armatürler elektronik balast ile çalışmakta..
Sorum şu ;
1)Bu ledli elektronik balast ile çalışan armatürler Endüktif mi kapasitif karakterlimidir?
2)Bu elektronik balastların da harmonik üretme gibi bir dezavantajları varmış. Çok fazla elektronik balastın kullanıldığı aydınlatma sistemlerinde harmonik filtresi kullanılması gerekebilir deniliyor.

Düşünce ve yorumlarınızı bekliyorum .
Led armatür ler kapasitif yük çeker bunu kompanzasyon yapmak için sistemde şönt reaktör çalıştırabilen röle koymanız lazım.

630 kvar lik trafoda ben monofaze kondansator kullanmam zaten sistem yuke girince dengeler.
1. Kontaktor kontrolu
2. Reaktif rolenin cos ayari
3. Arkadaslarinda dediginde de problem devam ediyorsa role degisimi ile deneyebilirsin o marka haric yalniz:)

Led armatür ler kapasitif yük çeker bunu kompanzasyon yapmak için sistemde şönt reaktör çalıştırabilen röle koymanız lazım.

Berkan Bey,
Çok teşekkür ediyorum ilginizden dolayı bu konu da beni aydınlattığınız için
RGSR-15S reaktif güç kontrol rölesi(12 kademe+3 svc) seçmemi önerdi çalıştığım firma .

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri