Aşırı Akım Rölesi

elk_muh_06

Üye
arkadaşlar selamlar size sormak istediğim bir soru var aşırı akım röleleri hakkında pek bilgiye sahip değilim aşırı akım rölelerinin hem ters zaman karakteristliği hemde normal zaman karakteristliği var bu fark nedendiir yardımcı olursanız sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sekonder rölelerden bahsettiğinizi zannediyorum.Röleler,her zaman bir noktayı korumazlar.Aynı sistem-
de,peşpeşe koruma ihtiyacı olması durumunda,açma,sondan başa doğru olmak zorundadır.Bunu temin
etmek için ( selektivite yönünden ) ,rölelerin,farklı zamanlarda ve akımda açması istenir.Bunu temin et-
mek için,rölelerde,STANDART TERS ZAMANLI ( SIT ),ÇOK TERS ZAMANLI ( VIT ),EKSTRA TERS ZAMANLI
(EIT),ULTRA TERS ZAMANLI (UIT),IEEE,IAC vs. gibi Akım/zaman eğrili çalışma gurupları oluşturulur.Bu rö-
lelerden bir tanesi,ihtiyaca göre seçilerek, set değerleri bu ihtiyaca göre yapılır.

Merhaba,

Arkadaşlar elimde Siemens 7sj600 aşırı akım rölelesi mevcut. Monoblok köşkler içerisinde ayarları yapılmış olarak geldi ve bazı güç değişiklikleri sonrasında ayarları güncellemem gerekmekte. 7sj600 ile ilgili birçok döküman okudum temel olarak nasıl ayarlandığını öğrendim ancak ayar değerlerini neye göre seçmem gerektiğini bulamadım.

Örneğin 750 kVA'lık 34,5/1,1 kV trafodan çıkış alan bir rölenin ayarlarını nasıl yapmam gerekiyo. akım trafosu değerini almadım ancak 20/5 olduğunu varsayabiliriz. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sekonder rölelerden bahsettiğinizi zannediyorum.Röleler,her zaman bir noktayı korumazlar.Aynı sistem-
de,peşpeşe koruma ihtiyacı olması durumunda,açma,sondan başa doğru olmak zorundadır.Bunu temin
etmek için ( selektivite yönünden ) ,rölelerin,farklı zamanlarda ve akımda açması istenir.Bunu temin et-
mek için,rölelerde,STANDART TERS ZAMANLI ( SIT ),ÇOK TERS ZAMANLI ( VIT ),EKSTRA TERS ZAMANLI
(EIT),ULTRA TERS ZAMANLI (UIT),IEEE,IAC vs. gibi Akım/zaman eğrili çalışma gurupları oluşturulur.Bu rö-
lelerden bir tanesi,ihtiyaca göre seçilerek, set değerleri bu ihtiyaca göre yapılır.

Sekonder röle diye adlandırıldığını bilmiyordum ancak aradığım şey bu. Sadece bir örnek uygulama istiyorum.

"Örneğin 750 kVA'lık 34,5/1,1 kV trafodan çıkış alan bir rölenin ayarlarını nasıl yapmam gerekiyo. Akım trafosu değerini almadım ancak 20/5 olduğunu varsayabiliriz. Yardımcı olursanız sevinirim."

Bu tür bir durum için hangi karakteristiği seçmem gerekiyor ve de akım ve süre ayarlarını neyi göz önüne alarak yapmam gerekiyor.

Ayarlar,her marka röle için farklı olmakla beraber,genel olarak,ektekine benzer şekildedir.

Ekli dosyalar

• CKR_tr.pdf
    450.4 KB · Görüntüleme: 819
Kaynak gayet net ,dikkatli okursan sekonder röle olayını çözersin ,pick-up değerleri ve sececeğin zaman eğrisi

Ama önemli olan selektivite : koruma yaparken bunu iyi ayarlamak lazım
örneğin : motoru korumak için girilecek set değerleri yanlış olursa bara kesicisi açar koruman işe yaramaz

arkadaşım ters zamanlı roleler adındanda anlaşıldığı gibi akım şiddeti artıkça açma zamanı kısalır sabit zamanlı roleler ise ayarladığın akım ve süre ile açma komutu verir nekadar akım geçerse geçsin ayarladığın değerlerde çalışır kısaca bu

Herkeze iyi günler;
Bu aşırı akım rölelerinin ayarını yapmak için bir program yok mu? örneğin hattın uzunluğunu, iletkenin kesitini (veya dayanabileceği en yüksek akımı) üzerindeki trafo güçlerini yazarak bize en uygun ayarları verebilecek en basitinden bir exel programı varmıdır ?

İyi günler... İyi çalışmalar herkese. Aşırı akım rolesinin (Gemta GSI 1240a) içerisinde bulunan klamensten gelen kabloların bağlı olduğu ve eletronik devre üzerinde bulunan üç adet transformatörün görevi nedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri