Açık Sistemlerde, Toroid Akım Trafosu Kullanımı

Bildiğim kadarı ile tek sekonder çıkışlı akım tarfosunu seri bağlantı ile hem ölçü hemde koruma cihazlarına bağlayabilirsiniz.

akım trafosu,koruma maksatlı konulmuş ise,bunun devresine,seri olarak ölçü devresi bağlanır ise, kısa devre anında ölçü devresi hasarlanır.Bunun için,ölçü devresini,5/5 n< 5 ikinci bir AG akım trafosu üzerinden beslemek gerekir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Esit firmasının 300-600/5-5 iki ölçü ve iki koruma olmak üzere 4 sekonder çıkışı mevcut. LPCT'nin aksine çıkışlar akım olduğu için ölçü kolaylıkla yapılabiliyor. Sistemimizde mevcut kullanıyoruz, 1 yıldır herhangi bir problem çıkmadı.

Arkadaşlar yaptığım araştırmalar sonucu bu toroidal akım trafolarının dezavantajları şunlar;Birincisi ölçme ve korumayı aynı anda yapamıyor.Eğer enerji analizörü ve aşırı akım rölesi aynı anda kullanılabiliyorsa böyle bir sorun yok.Toroid akım trafosundan tek bağlantı çıkışı var,ya aşırı akım rölesine bağlayacaksınız(koruma),ya da ölçme için enerji analizörüne.Benim merak ettiğimse hem korum hem de ölçmeyi aynı anda yapabilecek bir cihaz var mı?(röle,enerji analizörü aynı anda).Zira tek çıkış var ve bu orun yaratıyor.Klasik akım trafosunda ise 2 adet sekonder bağlantı şansımız mevcut.Velhasıl kelam bir adet toroid akım trafosu ile klasik akım trafosunun yapabildiği koruma ve ölçme işini aynı anda yapmak mümkünmü?Yoksa sedece korum ya da sadece ölçme mi yapabiliyoruz?Kendi sorularımın bazılarını kendim cevapladım ama idare edin artık.
LPCT Akımtrafoları 2 tiptir hava nüveli ve manyetik nüveli bunların primer oranları 25A-1600A, sekonder çıkışları 22,5 mV tur.Bu yüzden aşırı akım rölelerinde ve enerji analizörlerinde aynı anda paralel bağlantı ile kullanılabilinir.Tabiki mV girişli aşırı akım röleleri ile.Bunların en büyük sorunu ölçme mantığı arızaları.Bir müddet sonra Topraktan sahte akımlar akıyor;daha doğrusu öyle ölçüyor.Bu mV girişli aşırı akım rölelerini test edecek cihaz yok.Swerker 780 ile mV sürseniz bile tek faz algılamıyor.LPCT akım trafoları içinde aynı sorun var yani test etmek çok zahmetli.Akım trafosu içinden yüksek akımlar geçirmeniz gerekiyor.(CPU-100 ile 800 A)Beni dinlersen sakın bulaşma.Troid akım trafolarının X5 dediğimiz A çıkışlı olanları var. Primeri ve sekonderi çift olanlar mevcut.Biz .....şirket olarak sistemden yüzlercesini söküp atacağız (başladık).Yeni siparişlerimiz X5 akım trafoları X5 Aşırı akım röleleri.

Son düzenleme:
LPCT Akımtrafoları 2 tiptir hava nüveli ve manyetik nüveli bunların primer oranları 25A-1600A, sekonder çıkışları 22,5 mV tur.Bu yüzden aşırı akım rölelerinde ve enerji analizörlerinde aynı anda paralel bağlantı ile kullanılabilinir.Tabiki mV girişli aşırı akım röleleri ile.Bunların en büyük sorunu ölçme mantığı arızaları.Bir müddet sonra Topraktan sahte akımlar akıyor;daha doğrusu öyle ölçüyor.Bu mV girişli aşırı akım rölelerini test edecek cihaz yok.Swerker 780 ile mV sürseniz bile tek faz algılamıyor.LPCT akım trafoları içinde aynı sorun var yani test etmek çok zahmetli.Akım trafosu içinden yüksek akımlar geçirmeniz gerekiyor.(CPU-100 ile 800 A)Beni dinlersen sakın bulaşma.Troid akım trafolarının X5 dediğimiz A çıkışlı olanları var. Primeri ve sekonderi çift olanlar mevcut.Biz .....şirket olarak sistemden yüzlercesini söküp atacağız (başladık).Yeni siparişlerimiz X5 akım trafoları X5 Aşırı akım röleleri.
röleci 21 arkadaşa katılıyorum. ölçme ve görüntüleme amaçlı ise çok bir sorun yok fakat koruma amaçlı ise kesinlikle bulaşmayın. bende bunlardan kullanırken çoğu kez gereksiz açmalarla karşılaşıyorum. çünkü 34500 volt olduğu bir sistemde 22,5 mv bilgi almak hiç sağlıklı değil. bunu yapan arkadaşlar labaratuvar ortamında denediklerinden gerçek saha koşulları göz önüne alınmamış. özellikle ani açma kullanıyorsanız kesinlikle şunu iddia ederim açma sayısının %95 sanal arızadır.

merhaba,

neredeyse 4 yıldır sahada 10 ayrı noktada trafo korumada kullanıyoruz. bu zamana kadar bir sıkıntı yaşamamıştık. taki geçen sene 2 trafo ilave edene kadar. ilave ettiğimiz günden beri bir hücrede sürekli açmalar mevcut. araştıra araştıra en sonunda iş lpct'nin üstüne kaldı. arkadaşların dediği gibi korumada böyle güvensizlikleri varsa kullanmamak gerek. fakat benim anlamadığım saha 4 yıl boyunca hiç sorunsuz kullandığım 3*10 tane lpct varken yeni aldığım 1 adet hemen sorun yaşanması üretim kaynaklı bir sıkıntı olduğu kanısına itiyor beni

Toroid akım trafoları (akım sensörleri değil) tek bir özellik dışında mesnet tipi trafolardan daha avantajlıdır. Oda yüksek güçlerde üretilememesi. Günümüzün dijital röleleri yüksek güç gerektirmiyor. Özellikle 1A sekonder akımında küçük güçler yeterli oluyor. Bütün toroid akım trafoları tek sekonderlidir. Ama uygulamada birden fazla akım trafosu tek kutu içine konularak çok sekonderli trafolar elde ediliyor. Bunlar aslında aynı kutu içine konmuş birden fazla akım trafosudur.

Bu tip trafoları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Hiç bir sorun çıkarmaz. Tekrar söyleyeyim akım trafolarıyla akım sensörlerini karıştırmayın. Akım sensörlerinin kullanımında bazı sıkıntılar yaşanabilir.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri