Açı ölçümü

indo

Üye
merhaba arkadaşlar

Bir açı ölçme işi yapmam lazım.1 derecelik bir açının 1/60 oranında alt dilimlerinide ölçmem ve bir göstergede
göstermem lazım yani ölçtüğümüz bir açının derece ve dakika olarak değerini tespit etmek için nasıl bir
donanım kullanmalıyım ölçülecek toplam açı 360 derece yardımcı olacaklara şimdiden teşekürler.

merhaba

yukardaki işi yapabilmek için piyasada (perpa)yaptığım araştırmada çarpan veya bölen değerleri
girilerek kalibre edilen ve enkoder bağlanabilen sayıcılar mevcut fakat hepsi bu işlemi 1 kez yapıyor
enkoder sinyallerini tek bir sayıyla çarpıp veya bölüp göstergeye yansıtıyor desimal nokta vs çift işlem
yapabilen hızlı sayıcı bulamadım açıkcası bende ucuz bir plc ile bu işi yapmayı düşünyorum.

herkese kolay gelsin

Bence bu uygulamayı ABSOLUTE enkoder ile çözebilirsin...

açının değeri derece ve dakika olarak göstergeye yansımalı 25 derece 36 dakika gibi açı ve 1/60 as katı

ozaman enkoder e ek olarak PLC kullanman gerekecek.ozaman istediğini ytaptırırsın.

1 derecenin 60 ta biri nasıl gözle görülür veya ne biliyim fiziksel olarak nasıl tespit edilir orasıda önemli ki.yaptığın sistemin sağlamasını nasıl yapıcaksın.açı derken nasıl bir sistem, neyin açısını, ölçücek, nereye bağlancak mekanik düzen nasıl.bunlarda önemli.

FATEK_EXPERT ' Alıntı:
ozaman enkoder e ek olarak PLC kullanman gerekecek.ozaman istediğini ytaptırırsın.

1 derecenin 60 ta biri nasıl gözle görülür veya ne biliyim fiziksel olarak nasıl tespit edilir orasıda önemli ki.yaptığın sistemin sağlamasını nasıl yapıcaksın.açı derken nasıl bir sistem, neyin açısını, ölçücek, nereye bağlancak mekanik düzen nasıl.bunlarda önemli.

yanıtın için sağol FATEK_EXPERT
gözle görme diye bir şey yok.bir aparat var bu aparat sağa ve sola açılı dönüyor,ucunda bir elmas kalem var bu kalemde kesici taşı istediğimiz açıda biliyor bu taşta karşıdaki parçayı taşlıyor.
sonrada taşlanmış parça (mahr)marsurf isimli bir ölçü aletinde saniye değerine kadar ölçüyor
fakat bizim için +-10 dakika tolerans kabul edilebilir.milimetrenin askatları gibi bir durum bir tür %hassasiyeti.gözle görme diye bir durum söz konusu değil.dediğin gibi bende plc ile yapıyorum.fiyatından dolayı ucuz taiwan malı bir plc aldım,8 giriş 6 çıkış 20 khz iki faz sayıcı girişi var.5000 pulse artmalı enkoder bağladım bir adet şu anda gösterge sorununu çözmeye çalışyorum
plcyi 180 usdye aldım.enkoderide 120 usd fiyatlar hakkında ne düşünyorsunuz?

saygılar

absolute encoder kullan.bu enkoderlerın 4 20mA cıkıs verenlerı var.ben daha once kullandım gayet guzel calısıyolar

Ben de bir öneride bulunmak istiyorum.200 adımlık bir step motor alırsın bunu 1/2 half step olarak çalıştırırsan 400 adım eder. yani 0.9 derece olarak hassasiyet oluşur bu hassasiyetide 1/90 oranında bir redüktör ile açı ölçme konumuna getirirsen 0,01 derecelik adımlama elde etmiş olursun. sonrasında yazılım ile bu adımları sayıp hesaplayarak hangi açıda olduğunu görebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri