949 KW Alışveriş Merkezi Trafo Pano Arası Kablo Tayini

nayaz67

Üye
selam arkadaşlar ben yeniyim bir alişveris merkezinin elektrik sistemini yapıyorumaktif güç 949kw sorum şu trafo çıkışından ana şalter girişine 8 metre mesafe var elimde 3x240+120 lik kablo var her bir fazdan kaç adet 1x240 kablo kullanırsam uygun olur.çok teşekkür ederim saygılarımla
nayaz67

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
selam arkadaşlar ben yeniyim bir alişveris merkezinin elektrik sistemini yapıyorumaktif güç 949kw sorum şu trafo çıkışından ana şalter girişine 8 metre mesafe var elimde 3x240+120 lik kablo var her bir fazdan kaç adet 1x240 kablo kullanırsam uygun olur.çok teşekkür ederim saygılarımla
nayaz67
otomasyon

Bu tür durumlarda bence trafonun maximum gücünü taşıyabilecek bir kabloyu ana pano ile trafo arasına kullanmak daha mantıklı. Nasıl olsa mesafen kısa. Çünkü ileride emin ol (alışveriş merkezleri devamlı değişir) o panonun gücü artacak. Trafonuz 1600kVA mı?

ilginize teşekkürler trafomuz 1600 kwa

Ben olsam 8 devre 240 lık kablo çekerdim. Aslında çok basit hesaplarsanız 6 devre yeterli, fakat böyle uygulamalarda redüksiyon faktörü önemlidir ve akım taşıma kapasitesi ciddi Şekilde etkiler. Bu arada yapacağınız işin projesi mutlaka vardır, projede yazmıyor mu nasıl bir kablo kullanacağınız?
Saygılar...

dstum çok teşekkürler.ben mühendis değilim
otomasyoncuyum.ilk kez böyle bir işte çalışıyorum.projede mühendisin yaptığı hesaba göre,her bir fazdan 15 adet 1x240 kablo görünüyor.bana biraz fazla geldiğiğ için sizlere sorma ihtiyacı hissettim.yardımlarınıza çok teşekkür ederim.saygılarımla.başarılarınızın devamını dilerim.

15 adet biraz abartı olmuş. Ama proje onaylıysa,projede yazanı yapmanız gerekiyor, fakat 15 tane kabloyu oraya nasıl bağlayacaksınız anlamadım, allah kolaylık versin. Bu arada elinizdeki 3X240+120 NYY kabloları soyarsanız, onlar 240 lık NYA kablo haline gelirler. Ama muhtemelen projede oraya NYY kablo çekilmesi gerekli diye yazıyordur,zaten doğrusu da budur. Bu konuya dikkat edin.

dostum çok teşkkürler
ben 2(3x240+120)kullanacağım.sadecesizlerden onay istedim.onayı aldımtesekkurler

Kardeş 120 likleri bağlama, yoksa garip akım paylaşımları ortaya çıkabilir. ve bence 3(3x240+120) kullan. Kolay gelsin.

dostum teşekkürler
ben 2(3x240+120)NYY kullandımsadece sizlerin bilgi ve tecrübelerinizi kendime referans olarak kullanacağım o yüzden tekrar teşekkürler

dostum çek teşekkürler.120likleri nötürde toplayacağım

Moderatör tarafında düzenlendi:
15 adet biraz abartı olmuş. Ama proje onaylıysa,projede yazanı yapmanız gerekiyor, fakat 15 tane kabloyu oraya nasıl bağlayacaksınız anlamadım, allah kolaylık versin. Bu arada elinizdeki 3X240+120 NYY kabloları soyarsanız, onlar 240 lık NYA kablo haline gelirler. Ama muhtemelen projede oraya NYY kablo çekilmesi gerekli diye yazıyordur,zaten doğrusu da budur. Bu konuya dikkat edin.

949kW yaklaşık olarak 1800A'e denk geliyor.
(3x240+120) kablonun havada 30C deki akım taşıma kapasitesi 435A
1800/435=4,1
Bu hesaba göre 5x(3x240+120) kablo gerekli değilmi? Yoksa ben hatamı yapıyorum?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri