93c46 93c66 eepromlarla ılgılı bılgıye ıhtıyacım var

magic_key

Üye
burası konuyu acmak ıcın yerımı bılmıyorum ole degılse kusuruma bakmayın arkadasalar benım sorunum bu cıplerın ıcerlerınde benım meslegımle ılgılı soluyrum bır sıfre var ben bu sıfreyı sofırlamak ıstıyorum bu eppromun ıcındekı ama ıcerısındekı yapısını bozmak ıstemıyorum calısma yapısını gorevını yerıne getırecek senılde bu eppromların ıcerısındekı sıfreyı nasıl sıfırlaya bılırım bır bılgısı olan paylasırsa cok mınnettar kalıcam
sımdıden tesekkurler

Çok net hatırlamamakla beraber ultraviole ışın altında epromların belleklerinin silindiğini biliyorum ama bellek tamamen sıfırlanıyor yani içindeki programın tekrar yazılması veya yüklenmesi gerekmektedir.

kaanzaza sagolasın ama benım de demek ıstedıgım bu eprommların ıcerısındekı programı ceke bılırmıyızz pc aktarma ımkanımızın olup olmadıgı programı aktardıktan sonra ıcerındekı sıfreyı sıfırlayıp tekrar yukleme yapabılırmıyızz ole bır ımkanımızın olup olmadıgıdır

Elbetteki imkan var fakat yazılan programın okunabilmesi önemli yani programcı yazdıklarını gizledi ise sen ne programı nede şifreyi görebilirsin.

93c46 ile ilgili bilgiye benimde ihtiyacım var.Bu eepromlar nasıl bir dille programlanıyor?Bende bir eeprom içindeki bilgiyi okuyup, sonra bir kaç değişiklik yaparak tekrar yükleme yapmam gerek.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum...

elektromen ben cvp vereyım :) uzun sure oldu gırmıyordum ben aslında elektronıkcı degılım ama artık elektronıkcı olma yolunda gıdıyoruz işim sebebıyle anahtarcılık yapıyorum ve ımmobilizer li anahtarların cıkmasından sonra elektronik seruvenımızde basladı bu konuyu actıgımda uygun bırsekılde daha az malıyetlı nasıl ımmo anahtar yapa bılırım dusuncesıyle acmıstım ancak nekadar ugrassakta malıyetlı bır ıs oluyor suan bır epromdan kodunu okutup anahtar yapa bılıyorum mtrk ısmında bır eprom okuyucu aldım yaklasık malıyetı bana 1400tl gayette basarılı bır epprom okuyucu 93 c 46 epromları okutup ıcındekı damplarını alıp sılıp baska damplarda yuklene bılıyor bu sayede ama dedıgım gıbı bırazda maddıyata dayanıyor ılla mtrka olacak degıl cesıtlı eprom okuyucular var pıyasada daha uygunlarıda cıka bılır arastırılırsa ancak benım işimle ılgılı daha cok ısımı gordugunden daha cok epprom micro chip okuya bıldıgınden ben bunu aldım bıraz uzun bır anlatım ooldu kusuruma bakmayın

rica edsem birisi bana 93cxxxxx serisi için maliyeti düşük eprom okuyup yazabilen bir cihaz tavsiye edebilirmi... yardımlarınızı bekliyorum.

burası konuyu acmak ıcın yerımı bılmıyorum ole degılse kusuruma bakmayın arkadasalar benım sorunum bu cıplerın ıcerlerınde benım meslegımle ılgılı soluyrum bır sıfre var ben bu sıfreyı sofırlamak ıstıyorum bu eppromun ıcındekı ama ıcerısındekı yapısını bozmak ıstemıyorum calısma yapısını gorevını yerıne getırecek senılde bu eppromların ıcerısındekı sıfreyı nasıl sıfırlaya bılırım bır bılgısı olan paylasırsa cok mınnettar kalıcam
sımdıden tesekkurler

dELAb - DENiZ ELEKTRONiK LABORATUVARI linkine bizahmet tıklıyıver aradığının fazlasını bulursunuz burada..

93C46 - 256 Bit/1K 5.0V CMOS Seri EEPROM yani elektriksel olarak yazılabilir silinebilir 8 bacaklı micro işlemci.

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/74910/MICROCHIP/93C46.html

-------------

93c66 - 4K-Bit Seri CMOS EEPROM iki eepromun aralarındaki fark kapasiteleri ve 46 olan 8 bit 66 olan 16 bit.

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/51936/FAIRCHILD/93C66.html

---------------
Bunları içeriğini silmek, değiştirmek yada kopyalamak için (işlemci şifreliyse durum değişir) prommer almanız gerekecek. Prommerların yanında bu tip 8 bacaklı malzemeler için adaptör olması lazım yoksa seri işlemciyi cihaza bağlayamazsınız.

Son düzenleme:
93c46 de ben de sorun yaşadım önemli olan programlayıcı değil adaptörleri. sakın top2005-2049 veya serileri olan bir programlayıcı alma (top alma ben aldım kandırıldım ). biraz pahallıdır ama labtool 148 en iyisi şu an

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri