9 Volt veya 7.4 Voltu 5 Volta düşürmek?

Etna81

Üye
s.a arkadaşlar foruma yeni üye oldum tanışma bölümü aradım bulamadım kendimi tanıtma amaçlı..

Sorunum şu bende rc araba var ve müzik tesisatı yapmak istiyorum... bilgisayarda calısan yani usbden güç alan bir hoparlör aldım 6w 8ohm 2 adet kolonu var ve kendi devresi var kücücük birşey.. normalde usbden 5 volt cıkıyor.... Ben arabada kullanacagım için 9volt dik dörtgen pil veya baska bir pil(li-ion 7.4 veya li-po 7.4) ile gücünü beslemek istiyorum...

Bir teypciye gittim bana C7805 ile bu508af transistörleri birbirine bagladı bacaklarını ayarlayıp verdi ... Tamam 9 Volt pile takınca cıkıs 5.05 gibi birşey cıkıyor cok güzel .. yanlız dinliyorum 1-2 dakika içinde ses bozuluyor yani voltaj düşüyor ve pil şişiyor ... Şimdi bu transistör ile yaptıgımız dogrumu yoksa yanlış birşey yaptığım için mi şişiyor ??? ...

Son olarak Ben bu gücü nasıl almalıyım yardımcı olurmusunuz başka bir şekildede olabilir ??

Teşekkür ediyorum şimdiden :)

Teypci herneyse ona gittiğine göre kendi kurabileceğin bir devre istemiyorsun herhalde, ne istiyorsun açıkca yazsan iyi olur. Bu yaptırdığın şeyin doğru olup olmadığını adamın yaptığı devreyi görmeden söyleyemeyiz. Buck converter ile gerilimi düşürebilirsin bulabilirsen maxim in entegreleri var bu iş için, watt lık zener diyotlarla basit bir gerilim regülatörü yapabilirsin, regülatör entegreler de var kaç watt istiyorsam ona göre çıkış akımını hesaplayıp uygun entegreyi bulmalısın şimdilik söyleyebileceğim bunlar.

hmm anladım eve gidince bakarım hangi bacagı hangi bacaga bagladıgını.. Yani devre yapmayı bilmiyorum yada terimleri cok bilmiyorum elim yatkın ama bilgim yok :) ....

elimde Pc hoparlörü var usbden güç alan .. bunu ben pil ile beslemek istiyorum... 7.4volt bir pil ile .. yaklasık yarım saat çalması yeterli ... asıl soru bu :) yukarıdakiler denediklerimi yazmıştım...

Hoparlörün teki 6w 8ohm

7805 bir regülatördür, son rakam çıkış gerilimini gösterir, en fazla 0.5 amper çıkış verebilir ve giriş gerilimi çıkış geriliminden en az 1.7 volt fazla olmalıdır ki 2 volt olarak düşünmek daha iyi olur buda demektir ki senin 7.4 v luk pil 7 volta düştüğünde artık regülatör çıkışından hiçbirşey alamazsın zaten pil yük altındayken yani anfi bağlıyken bir miktar gerilimi düşer bu yüzden kısa sürede devren çalışmaz hale gelir halbu ki pi henüz bitmemiştir. Bu arada Güç=akım*gerilim dersek basit bir ifadeyle 6 watt=I*5 volt ise akım 1.2 amper olmalı ki bunu 7805 den direk alamazsın aslında basit şekilde araya sadece bir direnç atmak da var sana 5 volt 1.2 amper lazım; 7.4-5=2.4 volt fazlan var gerilim=akım*direnç ise 2.4=1.2*R ise R=2 ohm direnç lazım tabi direnç 6 watt lık olmalı bulamazsan 6 tane 1 wattlık 12 ohm direnci paralel bağlarsın olur ama buradaki problem anfi her zaman 6 watt çıkış vermez ve 1.2 amper de çekmez bu esnada direnç üzerindeki gerilim düşer yükselir anfiüzerindeki gerilim yükselir düşer en iyisi low dropout bir regülatör bulmak yada zener li devreleri araştırmak. Hem bu arada öğrenmişte olursun.

ben güç hesabını yazdığın hoparlöre göre yapdım ama hata ettim zaten usb den 5 v 0.1 amper yani 0.5 watt alabilir elindeki anfi o anfiye 6 wattlık hoparlörü koyup heba etmezler bir yanlışın olmasın yoksa sen sonradan değiştirdin mi hoparlörü?

standart usb girisi 5v 500 ma dir
o da 2.5w güç tüketimi demek saatte..
7805 le tarfodan beslesen verim alırsın ama şarjlı arabada arkadaşların dedigi gibi bi dünya sorun çıkartır..

en mantıklı çözüm dc dc converterdir bence

yada hiç ugraşmayın 4 tane şajlı kalem pil için bi pil yatagı bulup anfi olmayan hoparlörün kabinini arkasını kesip yerleştirin

pilleri lehimleyerek birleştirmeye kalkışmayın ısı şarjlı pillere zarar verir

Küçük bir hatırlatma yapmak istedim; her usb den 500 mA alınamaz standard olarak 100 mA verir hub ayarlarından özellikle ayarlandığında veya direk bilgisayar güç kaynağıyla bağlantısı olan girişlerde 500 mA alınabilir o yüzden usb den alınacak akımı 100 mA olarak düşünmekte fayda var. Birde güç anlık enerji tüketimi demektir ''o da 2.5 watt güç tüketimi demek saatte'' tabiri de pek doğru olmaz saniyedede 2.5 watt tüketiliyor zaten onun yerine saatte 2.5 watt saat enerji tüketiliyor demek doğru olur.
Aslında 7.4 voltu 5 volta düşüerene kadar tda 2822 kullanarak 1 watt çift kanal bir anfide yapabilirsin direk 7.4 volt 9 volt hatta 1.8 ile 15 volt arasındaki tüm değerlerde çalışır, datasheet inde şemalar mevcut yapımı basit, fazla elemen da yok zaten bu da bir yol.

teşekkürler arkadaşlar hepsini deneyecegim

datasheet inde varmıs ya? nereden bulurum link varmı acaba devre yapmaya calısırım eger şema varsa .. bu stereo devre yapımı mı? 7.4w ile calısırsa cok memnun olurum

elimde laptop bataryanın içindeki li-ion piller var her biri 3.7 seri baglayıp 7.4 alıcam .

teşekkürler arkadaşlar hepsini deneyecegim

datasheet inde varmıs ya? nereden bulurum link varmı acaba devre yapmaya calısırım eger şema varsa .. bu stereo devre yapımı mı? 7.4w ile calısırsa cok memnun olurum

elimde laptop bataryanın içindeki li-ion piller var her biri 3.7 seri baglayıp 7.4 alıcam .

google amcaya ''xxxxx datasheet'' mesala ''tda2030 datasheet'' şeklinde yaz alldatasheet datasheetdir datasheetcatalog gibi envayi çeşit site çıkar birinden indirirsin birazcık ingilizce lazım tabi türkçe istiyorsan tda2822 ile anfi yapımı falan diye arat biraz araştır bulursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri