9 MVA gücünde elektrik arkocağını trafosu OG kompanzasyonu

thsn

Üye
arkadaşlar fabrikamızda 9mva gücünde elektrik arkocağını çalıştıran bir trafo çalışmaktadır, fakat kompanzasyonu konusunda biraz sorun yaşamaktayım.elimde 305 kvar 30A ve 10 kv luk kondansatörler ve 33kv 60A ve 2.2 kva lik reaktör bulunmaktadır. kondansatör ve rekatör bağlantısı şekildeki gibidir.sistem 6.5 MW çalıştığı durumda kondansatörler kompanzasyon için yeterli olmaktadır fakat sistem 7-7.5 MW çalıştığında kondansatörler yetersiz gelmektedir.benim öğrenmek istediğim her faza bir sıra daha ikili kondansatör bağlasam (yani bir fazda 3lü paralel olacak) bu defa kondansatör gücü fazla mı gelir ? Bunun hesaplamasını nasıl yaparım. Şuan çalışan durumda kondansatör grubunun ve reaktörün üzerine kaç amper düşmektedir. Kondansatörlerin üzerine ve reaktörlerin üzerine düşen akım ve gerilimi nasıl hesaplarım ? sistemi üçlü paralel hale getirirsem bu defa kondansatör ve reaktör üzerine kaç amper ve kaç kv düşer ? reaktörüm yeterli olur mu ? Arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var reaktif cezadayım ve şu bağlantı durumunda oranı düşürememekteyim. kompanzasyon OG tarafında yapılmaktadır

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kompanzasyonunuz,filtreli olarak düşünülmüş.Filtreyi kuran firmadan yardım istemeniz,en uygun çözümdür.

firmadan yardım isteme ihtimalim yok malesef, hindistandan malzemeler geldi ve kurulum fabrika elemanları tarafından gerçekleştirildi.

Sayaç değerlerine göre kaç kvar ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz..Özellikle cihaz çalışırken alınacak 1 saatlik sayaç değerleri arasındaki fark ek ihtiyacın miktarı hakkında bir fikir verebilir.

çarpım sonucunu hatalı yazmış olsamda, 2,2 kVAr nere 1980 kVAr nere...

@thsn tesis voltajın 6.3-7.2kV yazmamışın hangisi ??

arkadaşlar fabrikamızda 9mva gücünde elektrik arkocağını çalıştıran bir trafo çalışmaktadır, fakat kompanzasyonu konusunda biraz sorun yaşamaktayım.elimde 305 kvar 30A ve 10 kv luk kondansatörler ve 33kv 60A ve 2.2 kva lik reaktör bulunmaktadır. kondansatör ve rekatör bağlantısı şekildeki gibidir.sistem 6.5 MW çalıştığı durumda kondansatörler kompanzasyon için yeterli olmaktadır fakat sistem 7-7.5 MW çalıştığında kondansatörler yetersiz gelmektedir.benim öğrenmek istediğim her faza bir sıra daha ikili kondansatör bağlasam (yani bir fazda 3lü paralel olacak) bu defa kondansatör gücü fazla mı gelir ? Bunun hesaplamasını nasıl yaparım. Şuan çalışan durumda kondansatör grubunun ve reaktörün üzerine kaç amper düşmektedir. Kondansatörlerin üzerine ve reaktörlerin üzerine düşen akım ve gerilimi nasıl hesaplarım ? sistemi üçlü paralel hale getirirsem bu defa kondansatör ve reaktör üzerine kaç amper ve kaç kv düşer ? reaktörüm yeterli olur mu ? Arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var reaktif cezadayım ve şu bağlantı durumunda oranı düşürememekteyim. kompanzasyon OG tarafında yapılmaktadır

Sayın meslektaşım
Şemanızdan anlayabildiğim kadarı ile
her faza paralel olarak (şemanızdaki gibi)kendi fazında seri 305 +305 kvar ve 10 kv gerilimli kondansatör bağlarsanız bunlar size faz başına 162,5 şer kvar verir.Neticede sistaminize 3x 162,5=487,5 kvar güç eklemiş olursunuz.Şu anda ki bağlantı şeklinize göre 12 adet x305 = 3660 kvar kondansatörünüz olduğunu ve bu bağlantıya göre faz başına 305 kvar güç verdiğini zannediyorum.
7,5 mva 6,5 mva dan % 15 fazla olduğu düşüncesiyle kondansatör güçünüde % 15 artırmak gerekir.( yazınızdan anladığım kadarı ile kondansatörleriniz 10 kv izoleleli ve Şebeke gerilimi,nizde 31,5 kv.31,5 kv faz arası voltajın faz toprak karşılığı 20 kv ettiği için 10 +10=20 kv izolasyon böyle sağlanmış.I=(305 KVAR/20KV)=15 amper çeker.her faz 3 kol olursa her faz 3x15=45 amper çeker.Reaktörünüz 60 amoer olduğuna göre problem olmaz.

saygılarımla
ethem güner

çarpım sonucunu hatalı yazmış olsamda, 2,2 kVAr nere 1980 kVAr nere...

kondansatör giriş reAKTÖRLERİNDE AKIM ÖNEMLİDİR.hARMONİKLERE KARŞI KORUMAK İÇİN GİRİŞLERİNE KONMUŞTUR.60 AMPER AKIM A DAYANIKLI NOLMASI NEDENİYLE PROBLEM ÇIKMAZ.bU REAKTÖRLER FAZ ARASINA VEYA FAZ NÖTR ARASINA BAĞLANMADIKLARI İÇİM 1980 KVAR LA İLGİSİ YOKTUR.Q=XL x I2
XL=2200/602 =0,6 ohm değerinde endüktanstır.
saygılarımla
ethem güner

ergun elektrik ten yardım alabilirsin bu konuda cok tecrübelidirler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular