8v 2amper adaptör akımı düşürerek voltajı nasıl yükseltebilirimm?

Okan1234

Üye
Selam Arkadaşlar. 8v 2amper adaptörün akımı düşürerek voltajı nasıl yükseltebilirimm? Yardım edermisiniz lütfen?

12 volt olmasını istiyorum akımda voltaj yükseldiğine göre belli bir düzeye inmesi gerekmezmi?

Son düzenleme:
lütfen rica ediyorum bekliyorum

Selamun aleyküm

Transformatör diye de hitap ettiğimiz piyasadaki eski radyo da çalıştırılan aletten bahsediyor olmalısınız.

Kısaca trafo dediğimiz bu aletler giriş gerilimi çıkış gerilimi ve güçleri ile tarif edilirler. Bahsettiğim ufakları 500mA mesela. Bunların girişi 220 Volt çıkışları 1.5...12 Volt du. Size 12Volt lazımsa 12 Volt ve istediğiniz güce göre almanız uygun ve ucuz olabilir. Aynı zamanda zil trafosu olarak elektrikçiler ve elektrik toptancılarında bulunudr.(bunlar 8..12 volt çıkış 220 Volt girişe sahip)

Elinizdeki trafonun girişi yükseldiğinde çıkışı da yükselir. İkisinin arasında primer sekonder sarım sayılarına göre bir oran bulunur. Mesela 220/12=18 220 iken 12 çıkış veren trafoda Siz gerilimi 300 yapsanız çıkış 16 olur. Buradaki amper diye verdiğiniz akım ise gerilimin bağladığınız dirence bölünmesi ile bulunur. Yani yük bağlamasanız akım çekmemesi beklenir(gerçekte az miktarda çeker.) Yani 0 Amper.
Başarılar.

Çok teşekkür ederim yalnız 300mah kadar neden düşüyür akım? hiç diyilse 12v 800mah gerilim elde etmek mümkün diyilmi?

Daha yüksek akım için bu regülatör uygun değil, bunun yerine Lm2577 kullanabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri