80w solar sistem kurulumu

Ups inizinde harcadığı bir güç var.

Aküleriniz sıfır mı?

Tam dolu şarj oluyorlarmı?

Gün sonunda Akü geriliminiz nedir?

0.75 kesit alanına sahip kabloyu çok uygun bulmadım. Mesafede az değil 10 mt

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Herkese merhaba. çatıya 80 w panel kurdum,küçük bir de panel vardı bunları birbirine Seri bağlayınca 27v gerilim elde ettim bu panelle neler çalıştırabilirim ve bu panel için kaç ah akü şarj kontrol cihazı ve kaç w inverter ihtiyacım olur.Saygılarımla....Not istediğim için bir sistem

Küçük panelle büyük paneli seri bağlama verimsiz olur.
Panellerin etiket değeri kaç volt kaç watt?

Aküleriniz sıfır mı?

akülerim sıfır değil hatta eski aküler de diyebilirim kuru tip akü.

Aküleriniz sıfır mı?

akülerim eski kuru tip akü. 18Ah akü gün sonunda 13,9V olmuştu. (akümün durumunu nasıl öğrenebilirim?)

DU=2xLxI/(56xS) formülüne göre; %3 gerilim düşümü hesaplanırsa;

P=IxV I=40/18 >> I=2,22A

18x0.03=2x10x2,22/(56xS) >> S=1,5mm2 seçilmeli diyor, DC akım kesit hesabını doğru yaptıysam.

kesit konusunda haklısınız.

aşağıdaki resimdeki sistem dün akşam saat 19:00 a kadar şarj oldu eve geldiğimde regülatörde 12,5V yazıyordu. UPS'i çalıştırdım 10W lambayı saat 21:50'ye kadar yaktı sonra UPS gücü kesti regülatörde 11,9V yazıyordu UPS'i tekrar çalıştırınca gerilim 11,5V'a düşüyor ve bir süre sonra kapanıyor. ( UPS çalışırken araya ampermetre bağladığımda akülerden UPS'e 1,4A akım akıyordu )

Ekli dosyalar

• solar.png
    solar.png
    30.2 KB · Görüntüleme: 10
1.4 amper ups e lamba yani yuk bagli iken mi yoksa yuksuz iken bosta mi?

Yuk bagli iken 1.4 amper cekerek,

2 saat sonra ups kendini kapatiyor ( dusuk voltajdan )

1 - akunuz omrunu tamamlamış
2 - akunuz sarj almiyor

Bence akunuzu kullanmadan bir kac gun bekleyin. Aku gerilimi 14.4 - 14.6 volta ulaaip tam dolduğunda teati yenileyiniz.

Bu tasvirinize gore akünüzün omrunu tamamladigini dusunuyorum.

Kolay gelsin.

Arkadaşım merhaba konunu yeni inceledim. Yanlış hatırlamıyorsam youtubede videonda var bu panel ile ilgili karıştırıyorda olabilirim.

Neyse benim yaşadışım tecrübemi aktarayım.

Öncelikle bu foruma ve değerli ustalara teşekkür ederim. Solar sistem ile ilgili ne varsa burada öğrendim.

Akünün ömrünü tamamlayayıp tamamlamadığını @binbaşı ustamızdan bir alıntı yaparak izah etmek isterim.

Güvenilir bir akü şarjı ile 2 gün 14.4 voltta şarj et sonrasında şarjı kes ve ölçü aleti ile dc gerilimi takip et şarjı keser kesmez akü gerilimi 13.8 e düşer ve 10 dakika boyunca 13.15vdc ye kadar geriler
5) Daha önce bahsettiğim gibi akü gerilimi 13.80V'dan 13.15V' a düşüyor ve bu değerden sonra düşme hızı azalıyorsa akünüz yenidir, eskimemiştir. Fakat mesela 12.8V'a kadar hızlı düşüyorsa, akü, kapasitesinin yaklaşık 4'te birini kaybetmiştir. Akü gerilimi 12.5V ise akü yarım doludur. 12V'a indiğinizde neredeyse bitmiştir.

Bende tam dolu 38ah orbus marka akü ile evimdeki en az 3 adet 14.5w led ampülü akşam 6'dan gece 11-12 ye kadar anca götürdü sonrasında inverter düşük vdc den devre dışı kalıyordu sabah güneşine yetişmiyordu. Bende 60ah akü aldım yarin sisteme bağlayıp deneyeceğim. Tecrübelerimi aktarırım.

Saygılarımla Dinçer

Arkadaşım merhaba konunu yeni inceledim. Yanlış hatırlamıyorsam youtubede videonda var bu panel ile ilgili karıştırıyorda olabilirim.

Neyse benim yaşadışım tecrübemi aktarayım.

Öncelikle bu foruma ve değerli ustalara teşekkür ederim. Solar sistem ile ilgili ne varsa burada öğrendim.

Akünün ömrünü tamamlayayıp tamamlamadığını @binbaşı ustamızdan bir alıntı yaparak izah etmek isterim.

Güvenilir bir akü şarjı ile 2 gün 14.4 voltta şarj et sonrasında şarjı kes ve ölçü aleti ile dc gerilimi takip et şarjı keser kesmez akü gerilimi 13.8 e düşer ve 10 dakika boyunca 13.15vdc ye kadar geriler
5) Daha önce bahsettiğim gibi akü gerilimi 13.80V'dan 13.15V' a düşüyor ve bu değerden sonra düşme hızı azalıyorsa akünüz yenidir, eskimemiştir. Fakat mesela 12.8V'a kadar hızlı düşüyorsa, akü, kapasitesinin yaklaşık 4'te birini kaybetmiştir. Akü gerilimi 12.5V ise akü yarım doludur. 12V'a indiğinizde neredeyse bitmiştir.

Bende tam dolu 38ah orbus marka akü ile evimdeki en az 3 adet 14.5w led ampülü akşam 6'dan gece 11-12 ye kadar anca götürdü sonrasında inverter düşük vdc den devre dışı kalıyordu sabah güneşine yetişmiyordu. Bende 60ah akü aldım yarin sisteme bağlayıp deneyeceğim. Tecrübelerimi aktarırım.

Saygılarımla Dinçer
18ah aküyü you tube da akü canlandırma videosunu (karbonat + saf su) uyguladım. akü tamamen öldü :D
sizinde çok kısa sürmüş. deneyeceğiniz 60ah akü sulu akü müdür ?

18ah aküyü you tube da akü canlandırma videosunu (karbonat + saf su) uyguladım. akü tamamen öldü :D
sizinde çok kısa sürmüş. deneyeceğiniz 60ah akü sulu akü müdür ?

Or-tec jel akü. 60 ah ile sorun çıkmayacağına eminim. Akşam geç saatte evimin buzdolabını deneme imkanı bulabildim sorunsuz şekilde şalıştırdı otomatiğe girdi tekrar çalıştı sıkıntı çıkartmadı pazar günü tüm gün deniyeceğim. Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri