800 kva köşk sabit kondansatör

Sami bey esasen işlemi şu şekilde gerçekleştirdim.
Trafo buşingden kompakt şaltere giriyor sistemimiz hali hazırda.
Bende şalter çıkışından sigortaya,sigortadan kontaktör ve 7,5kvar bir kondansatöre bağlantı yaptım.
Anahtar kontrollü bir uygulama oldu.
Acaba tavsiye edebileceğiniz bir şey varmı yada yapma potansiyelimiz olabilecek bir hata öngörüyormusunuz?
Size zahmet.

Alçak gerilim tarafındaki şalter çıkışında sabit kondansatörü bağladığınız nokta akım trafosunun önünde mi, akım trafosundan sonra mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Alçak gerilim tarafındaki şalter çıkışında sabit kondansatörü bağladığınız nokta akım trafosunun önünde mi, akım trafosundan sonra mı?
Merhabalar;
Akım trafosundan önce olarak bağlı.
Sanırım artık anlayan birisini getirmeliyim diye düşünüyorum,basit bir iş olarak düşünerek bir çok geliştirme yapmaya çalıştım ama hiç bir şekilde ilerleme katedemedim.
Forumda paylaştığım resimlerde ki oranlar o şekilde,entes cihazın üstünde %3 e % 1 gibi değerler var anlamadım sayaçla ilgili mi sıkıntı var yine mi mantıksız konuşuyorum bilemedim.
Daha önce bahsetmiştim.800 kva trafo bi-
zi 1 yıl tırmalattırdı.AG den yaptığımız tüm
numaralar işe yaramadı.Kontrolu OG den
SVC liye çevirip ancak kurtulduk.Daha faz-
la zarara ! girmeden,OG den kontrollu sis-
tem uygulama dışında çözümlerle boşa vakit kaybetmeseniz iyi olur.Gr.Arge ve ENTES iyi ve denenmiş ve başarılı marka-
lardır.Kendinizi daha fazla zorlamasanız iyi olur.Trafo korumanız sekonder koru -
malı ise,aynı akım trafolarından ! yararla-
nabilirsiniz ( kablolar üzerine bağlanacak
akım trafosu yerine ! ).
Sami bey ozaman hem og hemde ag tarafında kompanzazyon yapacağız değil mi?
Mesela buralarda kullanmam gereken kondansatör ve şönt reaktörü oranları nedir acaba?
Çok mu zahmet veriyorum kusura bakmayın.

Referans OG den,kompanzasyon AG den.OG kontrollu röleleri inceleyin. 20 kvar reaktörlü ( 3x7,5 kvar ) sistem yeterlidir.Gr.Arge veya Entes röle-
li uygulama yapabilirsiniz.
Sami bey merhabalar;
Yine size bilgisiz bir soru soruyor olabilirim.
Umarım son sorum olacak:)

Entes RGSR-24S-OG cihazını tedarik ettim.​

Şimdi ben og den gelen ve ana panoya giren kısma akım trafosu bağlıyorum 1200/5 olarak bunu og ölçüm kısmına giriyorum.(aslında bu noktada problemim var köşkteki trafonun seconderine mi girmem gerekli?)
Yani bu durumda her iki akım trafosuda aynı şeyi ölçmüş olmuyor mu acaba?
Saygılar sunarım.

OG den kontrol yapacaksanız,akım referansını OG ye takılacak 40/1,
100/1 gibi önerilen akım trafosundan alacaksınız.Firma dokümanla-
rındaki bağlantı şemelarına bakınız.Do-
kümandan,AG ye konacak akım trafola-
rının ne işe yaradığına bakınız.

Ekli dosyalar

• RGSR 24S-OG.pdf
    979.7 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
OG den kontrol yapacaksanız,akım referansını OG ye takılacak 40/1,
100/1 gibi önerilen akım trafosundan alacaksınız.Firma dokümanla-
rındaki bağlantı şemelarına bakınız.Do-
kümandan,AG ye konacak akım trafola-
rının ne işe yaradığına bakınız.
Dökümanı inceledim yazmıyor baba ( Aslında okumadan cevap vermen lazım dersen hiç şaşırmam ) . Acaba kendi içinde yapılan kompanzasyonun etkilerini hep primer hem sekonder tarafından ölçüm alıp karşılaştırıyor mu ? Zaten sekonderden alınan ve çıkan gruplara göre illa ki bir akım kontrolü yapması gerekir . Oda başka mevzu herhalde.

Son düzenleme:
Aynı rölenin AG uygulamasında,2. akım
trafosu bilgisi var.Orada atlanmış olabilir.Kondansatör kondüsyon takibi içindir (İhtiyaridir ).

Ekli dosyalar

• RGSR - RGA Serisi Kullanim Kilavuzu.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
Aynı rölenin AG uygulamasında,2. akım
trafosu bilgisi var.Orada atlanmış olabilir.Kondansatör kondüsyon takibi içindir (İhtiyaridir ).
İhtiyari deyimini kim anlayacak baba bu devirde 😀 İhtiyar deyince z nesli ancak cami avlusundaki banklarda ezan vaktini bekleyen cemaati anlar.

Son düzenleme:
Merhabalar;
Akım trafosundan önce olarak bağlı.
Sanırım artık anlayan birisini getirmeliyim diye düşünüyorum,basit bir iş olarak düşünerek bir çok geliştirme yapmaya çalıştım ama hiç bir şekilde ilerleme katedemedim.
Forumda paylaştığım resimlerde ki oranlar o şekilde,entes cihazın üstünde %3 e % 1 gibi değerler var anlamadım sayaçla ilgili mi sıkıntı var yine mi mantıksız konuşuyorum bilemedim.

Sami bey ozaman hem og hemde ag tarafında kompanzazyon yapacağız değil mi?
Mesela buralarda kullanmam gereken kondansatör ve şönt reaktörü oranları nedir acaba?
Çok mu zahmet veriyorum kusura bakmayın.

Merhaba,
Tek hat.jpg

AG'de kullandığınız akım trafosunun yerini Ana şalterden sonra olacak şekilde gösterdim, sanırım orada yer alıyordu. OG'den akım referansı alarak kompanzasyon yapmak; akım trafonuzu güç trafonuzun öncesine koymak anlamına geliyor. Böylece OG'den referans aldığınızda güç trafonuzun gücünün yaklaşık %1-1.5'una tekabül eden endüktif kaybını da kompanze edebilirsiniz. (Örn: 800 kVA için 8-10 kVAr civarı olabiliyor)

Ayrıca AG tarafındaki ana şalterin hemen sonrasında kullandığınız akım trafosunu OG tarafında kullanmayınız. Aradaki gerilim seviyesi farkından dolayı AG barada giriş şalterinde örneğin 400A gördüğünüz akım değerini güç trafosu primerinde 10A gibi bir değer görürsünüz. (34500/380V oranından dolayı) Bu nedenle OG'de daha az akım akacağından buna uygun 100/5 gibi bir akım trafosu temin edebilirsiniz.

Ek olarak; AG'de kompanzasyon yaparken rölenin cosphi 1 değerine yakın gösteriyorken; 1-2 günlük aktif ve reaktif enerji tüketimleri farkına bakarak ortalama olarak ne kadarlık bir kondansatöre ihtiyaç duyacağınızı da hesaplayabilirsiniz.

Merhaba,
Ekli dosyayı görüntüle 98043

AG'de kullandığınız akım trafosunun yerini Ana şalterden sonra olacak şekilde gösterdim, sanırım orada yer alıyordu. OG'den akım referansı alarak kompanzasyon yapmak; akım trafonuzu güç trafonuzun öncesine koymak anlamına geliyor. Böylece OG'den referans aldığınızda güç trafonuzun gücünün yaklaşık %1-1.5'una tekabül eden endüktif kaybını da kompanze edebilirsiniz. (Örn: 800 kVA için 8-10 kVAr civarı olabiliyor)

Ayrıca AG tarafındaki ana şalterin hemen sonrasında kullandığınız akım trafosunu OG tarafında kullanmayınız. Aradaki gerilim seviyesi farkından dolayı AG barada giriş şalterinde örneğin 400A gördüğünüz akım değerini güç trafosu primerinde 10A gibi bir değer görürsünüz. (34500/380V oranından dolayı) Bu nedenle OG'de daha az akım akacağından buna uygun 100/5 gibi bir akım trafosu temin edebilirsiniz.

Ek olarak; AG'de kompanzasyon yaparken rölenin cosphi 1 değerine yakın gösteriyorken; 1-2 günlük aktif ve reaktif enerji tüketimleri farkına bakarak ortalama olarak ne kadarlık bir kondansatöre ihtiyaç duyacağınızı da hesaplayabilirsiniz.
böyle yapınca gerilim trafosuna gerek yok mu, gerilim direk ag l1 l2 l3 den mi okunacak

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri