8 kW kurulu güç için kompanzasyon.

memuka

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Bir tanıdığın dükkanına uğradığımda mesleğimi bildiği için bana elektrik faturasının çok yüksek geldiğinden dert yandı ve kompansazyonun çalışmadığını birilerinin kendisine söylediğini iletti. 8 kW kurulu gücü var, kompanzasyon panosuna baktım 2,5 kVAR' lık 8 kondansatör grubu var. Biraz takip ettim ben ordayken cos Fi değeri 0,90 a indiği halde bile gruplardan hiç biri devreye girmedi. Kompansazyon hesabından pek anlamam ama 8 kW kurulu güç için 2,5 kVAR tek grup kondansatör bile çok yüksek geldi bana. Benim kanatim grupların güçlerini düşürmesi gerekli. Ama sizlerden de fikir almak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
röle ne kullanıyor yükü nedir biraz bilgi verirseniz ben size yardımcı olurum

9 kW altındaki kurulu güçlerde kompanzasyon zorunlu değil. Sayacı endüktifi ve kapasitifi okuyormu ? reaktiften cezaya girilmişmi faturayıda incelemek gerek.

kardeş benım bıldıgım 9kw uzerı 3faz ,15kw uzerı kompanzasyon panosu gerektıgı ben mı yanlış bılıyorum,

1-reaktif güç kontrol rölenizin markası nedir
2-eğer kontaktörler çekmiyorsa cosfi ayarında veya ct ayarında problem olabilir
3-rölenizin çıkışları arızalanmış olabilir

Arkadaşlar merhaba,
Bir tanıdığın dükkanına uğradığımda mesleğimi bildiği için bana elektrik faturasının çok yüksek geldiğinden dert yandı ve kompansazyonun çalışmadığını birilerinin kendisine söylediğini iletti. 8 kW kurulu gücü var, kompanzasyon panosuna baktım 2,5 kVAR' lık 8 kondansatör grubu var. Biraz takip ettim ben ordayken cos Fi değeri 0,90 a indiği halde bile gruplardan hiç biri devreye girmedi. Kompansazyon hesabından pek anlamam ama 8 kW kurulu güç için 2,5 kVAR tek grup kondansatör bile çok yüksek geldi bana. Benim kanatim grupların güçlerini düşürmesi gerekli. Ama sizlerden de fikir almak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

150/1-36 Kurul Kararı
9kw'a kadar 9kw dahil bağlantı güçleri için reaktif enerji talep edilemez.
Bu açıklamayı yaptıktan sonra sistemini inceleyelim;
yapacağın kompanzasyon max 6-7kvar. 12 kademe üç akım trafolu ve tekfazlı kondansatör devreye sokabilen bir röle olmalı. 6kademe trifaze 0,5kvar 6kademe monofaze o,5kvar koy cosfi'yide end 1'e ayarla.

röle ne kullanıyor yükü nedir biraz bilgi verirseniz ben size yardımcı olurum

röle ne kullanıyor derken ne kast ettiniz? Bahsettiğim dükkan bir kasap yani yük buzdolapları ve kıyma makinası. Cihaz cos fi yi okuyor. Kondansatör gruplarını manuel devreye sokarsam kapasitife dönüyor.

okudugumuzu anlamıyormuyuz ??

birkaç arkadaş 9KW altına kompanze OLMAZ diyorlar ve DOGRU diyorlar

Arkadaşlar evet bağlantı gücü 9 kW'a kadar olan abonelerden Kombi sayaç dolayısıylada kompanzasyon istenmez...
Ama; Sanırım iş yerinin projedeki gücü daha fazla olduğu için Kompanzasyon tesis edilmiş. Soruyu soran arkadaşsa hali hazırda çalışan cihazların gücünün toplamından bahsediyor.

Arkadaşlar evet bağlantı gücü 9 kW'a kadar olan abonelerden Kombi sayaç dolayısıylada kompanzasyon istenmez...
Ama; Sanırım iş yerinin projedeki gücü daha fazla olduğu için Kompanzasyon tesis edilmiş. Soruyu soran arkadaşsa hali hazırda çalışan cihazların gücünün toplamından bahsediyor.

Evet aynen öyle, yoksa panonun nominal gücü 15 kW. Beni doğru anladığımız ve anlattığınız için teşekkür ederim.

okudugumuzu anlamıyormuyuz ??

birkaç arkadaş 9KW altına kompanze OLMAZ diyorlar ve DOGRU diyorlar

Ayrıca, okuduğumu anlıyorum ama sen anlamıyorsun galiba. Benim sorum kompansazyon istenip istenmediği değil. Kompanzasyon zaten var, yapılmış. İstenmiyor diye de zaten var olan bir şeyin doğru çalışmasına gerek yok mu da bırakalım öylece kalsın....

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri