7805'e düşen akımı azaltma

ALINTI :

"PIC16F84 kullanılarak yapılmış bir kayan yazı devresi. Devrede 7 satır 12 sütundan oluşan 112 LED li bir ekran var.

Ekran parlaklığını artırmak için PIC ve 74HC138 entegrelerinin çıkışları transistörler ile güçlendirilmiştir. Devre yapısının satır-sütun tarama mantığında olması nedeni ile anlık çekilen akım 400mA civarında ve ortala çekilen akım ise 100mA civarında olmaktadır."

Sizin devrede 150 ledle sanki fazla akım çekiyor. Yukarıdaki devrede anlık çekilen akım komplesinde 400 ma . Sanki bir sıkıntı var.

( fikir alışverişi için yazıyorum )

ALINTI :

"PIC16F84 kullanılarak yapılmış bir kayan yazı devresi. Devrede 7 satır 12 sütundan oluşan 112 LED li bir ekran var.

Ekran parlaklığını artırmak için PIC ve 74HC138 entegrelerinin çıkışları transistörler ile güçlendirilmiştir. Devre yapısının satır-sütun tarama mantığında olması nedeni ile anlık çekilen akım 400mA civarında ve ortala çekilen akım ise 100mA civarında olmaktadır."

Sizin devrede 150 ledle sanki fazla akım çekiyor. Yukarıdaki devrede anlık çekilen akım komplesinde 400 ma . Sanki bir sıkıntı var.

( fikir alışverişi için yazıyorum )
zaten bu kadar çok led varsa en mantıklısı tarama mantığıdır. Led panolar o şekilde sürülür. Eğer arkadaş tarama mantığı yapıyorsa ve yine de 5A çekiliyorsa o halde kısa devre vardır bir yerlerde.

Bence de o kadar akım çekmemesi lazım bir sorun var ancak incelemek , yorumlamak lazım.

acaba 7805 in girişi ile şase ucu arasına 5v zener bağlansa zenerin önüne de seri direnç konulsa akım sınırlanır mı

acaba 7805 in girişi ile şase ucu arasına 5v zener bağlansa zenerin önüne de seri direnç konulsa akım sınırlanır mı
bunu başka bi forum sitesinde daha gördüm ama ac voltajda işe yarayacağını belirtmişlerdi yanlış hatırlamıyosam

Akım sınırlanır ama devre iç direnci düşük olduğu için ( akıma ihtiaycı olduğu için ) voltaj düşecektir.

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. fakat tarama mantığında yapmadım

o zaman mahsuru yoksa devrenizide eklerseniz inceleyebiliriz düşüncesindeyim. Yoksa diğer türlü yorum yapmak pek kolay olmayacak.

Kolay gelsin.

peki devre çalışırken PIC de de aşırı ısınma oldu mu. Çünkü 7805 yandığına göre PIC aşırı akım çekiyor olabilir. PIC sağlam mı acaba ?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri