7805'e düşen akımı azaltma

5A lik 7805 kullan metal kılıflı. Soğutucuya bağlarsan sıkıntı çıkmaz.
!BU6B)9Q!mk~$(KGrHgoOKkMEjlLmT(phBKP5YyjfR!~~_35.JPG

Haklısınız orayı kaçırmışım. Orada kullanılan köprü diyotu görünce adaptörün ac olduğunu düşündüm. 12 volt 5 amper ac adaptörde olabilir ancak düşük bir ihtimal tabiki.. Eğer adaptör dc ise orada kullanılan köprü diyotta boşuna konulmuş oluyor. ( ters polariteli başka bir adaptör kullanılırsa o zaman görev görür )

Teşekkürler..

Paylaştığınız resim üzerinden konuşmam gerekirse ledleriniz 7805 üzerinden beslenmiyor, zaten 7805in çekeceği max akim 1.5A dir.
Büyük ihtimalle baskidevrende kısa devre var ölçü aletini ötme konumuna al ve 7805in cikislarina degdir kısa devre varsa yollari takip ederek kisadevreyi bulmaya çalışın.

150 adet led kullandınız, üçerli seri bağladınız, 50 paralel kol elde ettiniz.
Her paralel koldan 10 mA akım geçse 500 mA eder,
her paralel koldan 20 mA akım geçse 1 A eder.

Siz 5 A değerini nasıl hesapladınız?
bende aynı şekilde düşündüm... ledlere dierk enerji gönderdiğimde bırakın 1Amperi 800mA bile yeterli olabiliyo... fakat mosfete bağlayıp kendim tetikleme gönderdiğimde sönük yanma durumu ortaya çıkıyo...

Devrenizin tamamını göremiyorum ancak satır sütun tarama yöntemini kullanarak mı bir devre yaptınız?

Eğer öyle ise sütunları sürmek ve satırları sürmek için ne kullandınız? ( Transistör , entegre )

EDİT : Mosfet sürmekle ilgili şunu söyleyebilirim. Mosfeti nasıl sürdünüz bilmiyorum ama yeterli voltajı sağlamazsanız mosfet ne iletimde nede yalıtımda kalıyor mosfetlerin iç direnci biraz yüksek kalıyor ve enerjü harcıyor.

Bu nedenlemosfet değilde transistör kullanmanızı öneririm. Hem sürmek kolay hemde güç harcamanızı azaltacaktır. Daha kolay sürüp daha parlak görüntü alacağınızı düşünüyorum.

Merhaba,

Siz anlatıyorsunuz ama soruyu soran arkadaş hiç bir soruya cevap yazmıyor. :D

Ayrıca küçük bir ayrıntıyı kaçırıyorsunuz:
Diyor ki; "devrenin girişine de 12volt 5 amper adaptör kullandım." yani gelen akım zaten DC, yani ben öyle anladım. Bu durumda köprü-filtre boşuna....
köprüyü devreyi denerken boşta olan kabloları karıştırıp ters enerji yollamamak için kullandım... neden forumda verilen cevaplar hep bi küçük düşürme niteliğinde oluyo anlamış değilim...
adaptör dc voltaj vermektedir

Paylaştığınız resim üzerinden konuşmam gerekirse ledleriniz 7805 üzerinden beslenmiyor, zaten 7805in çekeceği max akim 1.5A dir.
Büyük ihtimalle baskidevrende kısa devre var ölçü aletini ötme konumuna al ve 7805in cikislarina degdir kısa devre varsa yollari takip ederek kisadevreyi bulmaya çalışın.
ilginiz için teşekkür ederim. fakat devrede hiçbir kısadevre yoktur kontrol ettim.

Devrenizin tamamını göremiyorum ancak satır sütun tarama yöntemini kullanarak mı bir devre yaptınız?

Eğer öyle ise sütunları sürmek ve satırları sürmek için ne kullandınız? ( Transistör , entegre )

EDİT : Mosfet sürmekle ilgili şunu söyleyebilirim. Mosfeti nasıl sürdünüz bilmiyorum ama yeterli voltajı sağlamazsanız mosfet ne iletimde nede yalıtımda kalıyor mosfetlerin iç direnci biraz yüksek kalıyor ve enerjü harcıyor.

Bu nedenlemosfet değilde transistör kullanmanızı öneririm. Hem sürmek kolay hemde güç harcamanızı azaltacaktır. Daha kolay sürüp daha parlak görüntü alacağınızı düşünüyorum.
tabiki onuda denedim. hatta ilk başta transistörle denemeye karar verdim fakat aynı sorunla onda da karşılaştım. bu yüzden çıkışları değiştirip delikli plaketten mosfetle sürmeye karar verdim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri