7805 i yakmamak için ne yapmalıyım

merhaba marmara üniversitesinde 2.sınıf Elektronik teknolojisi bölümünde öğrnciyim araçlar için kör nokta uyarı sistemi tasarladım 5v ile çalışıyor araç voltajı 12v olduğundan 7805 işimi görür diye düşündüm. Fakat biryerde okudum. 7805 yanarsa jonksiyon kırıldığı için 12v üstünden direkt geçirmeye başlar diye devremi risk atmak istemedim 7805 1ampere kadar dayanabiliyor benim devrem 400ma civarı çekiyor 7805 in vin yani +12v girişine 500ma aksiyel sigorta koysam 7805 in yanmasını engellermi birde 7805 devremi kondansatörle filtrelemem gerekir mi gerekirse girişe ve çıkışa hangi değerlerde ve kutuplu/kutupsuz kondansatör koymalıyım yardımcı olabilir misiniz

Yok bu cipi kullanacaksan girisine 12v verip riske girme. 7....8V gireceksen ok.

LM2596 benzeri urunlere yonel kafan rahat etsin. Yok ille de lineer regulator kullanacaksan LM2596 ile 8v uret cikisina da 7805 bagla.

araç içi her zaman 12 volt değildir. neden mi? araç çalışırken alternatör devreye girer ve voltaj 15 volta kadar çıkabilir. bu durumda sen içerideki 12 volt olarak kullanacağın voltajı sabitleyeceksin ki 7805 sabit voltajda çalışsın. voltaj dalgalanması 78XX leri öldürür. sitemizde bununla ilgili çalışma vardı. ayrıntılı arama yap.

araç içi her zaman 12 volt değildir. neden mi? araç çalışırken alternatör devreye girer ve voltaj 15 volta kadar çıkabilir. bu durumda sen içerideki 12 volt olarak kullanacağın voltajı sabitleyeceksin ki 7805 sabit voltajda çalışsın. voltaj dalgalanması 78XX leri öldürür. sitemizde bununla ilgili çalışma vardı. ayrıntılı arama yap.
Merhaba sayfa üzerinde uzun süredir araştırıyorum fakat bulamadım alternatörden gelen gerilimi 12volta nasıl sabitleyebilirim

@Bunalmis yazmış ya LM2596 bildiğim kararıyla 30-35 volta dayanıyor ama iyi soğutma yapmak lazım. bir de nereden elektrik alıyorsan oradan voltajı ölç araç rölantideyken, motor devirliyken ölçüm yaphata payını düşür. yapacağın işin maliyetini bilmiyorum belki XL 4016 işini daha iyi görür. yaptığın devreyi korumak için zener kullanmayı dene

12V besleme hattina 50..60V seklinde igne palsler bile biner. Bu palslerin yikici etkisinden korunmak icin yaptigin cihazin 12v girisine seri bir bobin ve cikisina kondansator baglamalisin. Bu filtre, incecik ama yuksek genlikli igne pasleri oldukca zayiflatir. En kiytirik oto radyo/teyp cihazlarinda bile bu onlem alinirdi. Muhtemelen simdiki sistemlerde de benzer onlem alinmaya devam ediliyordur.

LM2596 anahtarlamali calisan bir regulator oldugu icin, girisine de LC filitre koydugunda korkman gereken bir sey kalmaz. Oteyandan 12v ile calisacak role vs varsa bunlari yuksek voltajdan korumak icin ozel bir onlem almana gerek yok. Dolayisi ile bunlari regulator cikisina baglamana da gerek yok. Yani demek istedigim eger role kullanacaksan bunlari 5v degil 12v secebilirsin.

Eger regulator bozulurda 5v ile calisan devreme 12volt gelirse buna nasil onlem alabilirim sorusuna cevap ariyorsan crowbar teknigini kullanabilirsin. (Dedigin gibi 400mA ceken devrenin onune 500mA sigorta koymak ise yaramaz. Neden dersen cihaz 500mA cekmeye basladiginda devren zaten bozulmaya adim atmis demektir ve hizli sigorta bile elektronik sistemlerin yaninda yavas kalir.)

Crowbar duzeneginde besleme hattina bir sigorta konur. Sigortanin hemen arkasina beslemeden saseye anlik yuksek akim tasiyabilecek anahtarlama elemani (genellikle tristor) eklenir. Bu anahtarlama elemaninin gorevi gerektiginde beslemeyi kisa devre etmektir. Kisa devre edilen besleme de sigortanin atmasina neden olur.

Anahtarlama elemaninin kumanda bacagina baglanan devre, limit voltajin ustunde voltaj geldiginde tetikleme sinyali uretir. Ucuz olmasi icin uyduruk koruma sistemlerinde (Elektronik cihazlari korumak icin tristorun gate bacagina zener baglamak cok uyduruk cozumdur) bu amacla zener diyoddan yararlanilir fakat crowbar devresinde ucuzluk en son aranan ozellik olmalidir ve komparator devresi kurmak ya da hazir ciplere yonelmek gerekir. Crowbar degerli ve pahali cihazlari korumak icin kullanilir.

Bir sebeple regulator bozulup kisa devreye gecer ya da yanlislikla bypass edilirse kendi devrenize ve crowbar devrenize uygulanan voltaj artar. Crowbar devresi bu durumu algilayarak sigorta cikisindaki anahtarlama elamanini harekete gecirir ve beslemeyi kisa devre ederek sigortayi attirir. Bu sure cok cok kisadir ve devreniz bozulmaya firsat bulamaz. (Beslemeyi kisa devre etmek icin role gibi yavas anahtarlama elamanlari kullanilamaz)

https://www.bing.com/images/search?q=crowbar+circuit&form=HDRSC2&first=1&tsc=ImageBasicHover

Linkteki semalardan prensip hakkinda detayli fikir edinebilirsin. Fakat pek cogunda voltaj artisini algilamak icin zener diyoddan yararlanilmis. Bu yontem tercih edilmemelidir. Aksi takdirde olur olmaz sigorta atma sorunu yasayabilir ya da devre isini yapmakta bazen gec kalabilir.

Bu amacla uretilmis crowbar cipleri var.

Fakat senin bu denli korumalara ihtiyacin yok.

Son düzenleme:
12V besleme hattina 50..60V seklinde igne palsler bile biner. Bu palslerin yikici etkisinden korunmak icin yaptigin cihazin 12v girisine seri bir bobin ve cikisina kondansator baglamalisin. Bu filtre, incecik ama yuksek genlikli igne pasleri oldukca zayiflatir. En kiytirik oto radyo/teyp cihazlarinda bile bu onlem alinirdi. Muhtemelen simdiki sistemlerde de benzer onlem alinmaya devam ediliyordur.

LM2596 anahtarlamali calisan bir regulator oldugu icin, girisine de LC filitre koydugunda korkman gereken bir sey kalmaz. Oteyandan 12v ile calisacak role vs varsa bunlari yuksek voltajdan korumak icin ozel bir onlem almana gerek yok. Dolayisi ile bunlari regulator cikisina baglamana da gerek yok. Yani demek istedigim eger role kullanacaksan bunlari 5v degil 12v secebilirsin.

Eger regulator bozulurda 5v ile calisan devreme 12volt gelirse buna nasil onlem alabilirim sorusuna cevap ariyorsan crowbar teknigini kullanabilirsin. (Dedigin gibi 400mA ceken devrenin onune 500mA sigorta koymak ise yaramaz. Neden dersen cihaz 500mA cekmeye basladiginda devren zaten bozulmaya adim atmis demektir ve hizli sigorta bile elektronik sistemlerin yaninda yavas kalir.)

Crowbar duzeneginde besleme hattina bir sigorta konur. Cikisindan saseye anlik yuksek akim tasiyabilecek anahtarlama elemani konur ve bu amacla genellikle tristor kullanilir. Bu anahtarlama elemaninin gorevi gerektiginde beslemeyi kisa devre etmektir. Kisa devre edilen besleme de sigortanin atmasina neden olur.

Anahtarlama elemaninin kumanda bacagina baglanan devre, limit voltajin ustunde voltaj geldiginde tetikleme sinyali uretir. Ucuz olmasi icin uyduruk koruma sistemlerinde (Elektronik cihazlari korumak icin tristorun gate bacagina zener baglamak cok uyduruk cozumdur) bu amacla zener diyoddan yararlanilir fakat crowbar devresinde ucuzluk en son aranan ozellik olmalidir ve komparator devresi kurmak ya da hazir ciplere yonelmek gerekir. Crowbar degerli ve pahali cihazlari korumak icin kullanilir.

Bir sebeple regulator bozup kisa devreye gecer ya da yanlislikla bypass edilirse kendi devrenize ve crowbar devrenize uygulanan voltaj artar. Crowbar devresi bu durumu algilayarak sigorta cikisindaki anahtarlama elamanini harekete gecirir ve beslemeyi kisa devre ederek sigortayi attirir. Bu sure cok cok kisadir ve devreniz bozulmaya firsat bulamaz. (Beslemeyi kisa devre etmek icin role gibi yavas anahtarlama elamanlari kullanilamaz)

https://www.bing.com/images/search?q=crowbar+circuit&form=HDRSC2&first=1&tsc=ImageBasicHover

Linkteki semalardan prensip hakkinda detayli fikir edinebilirsin. Fakat pek cogunda voltaj artisini algilamak icin zener diyoddan yararlanilmis. Bu yontem tercih edilmemelidir. Aksi takdirde olur olmaz sigorta atma sorunu yasayabilir ya da devre isini bazen gec kalabilir.

Bu amacla uretilmis crowbar cipleri var.

Fakat senin bu denli korumalara ihtiyacin yok.
öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum henüz daha öğrenciyim bu sistemi arabada kullanacağım için kendime güvenemedim çünkü kontak açık olduğu her anda güç kullanacak bunun yerine

5 V 3 A Voltaj Regülatör Kartı - LM2596-5V​

kullansam işimi sağlıklı bir şekilde görür mü yani güç devresini hazır satın alsam

@Bunalmis ustamız Bunalmadan uzun uzun yazısını yazmış ama sen bence 7805 önüne birde 7812 koy. İşini sağlama al birde bobin ve kondansatör Hani çok pahalı bir devre olacağını sanmıyorum korumak istediğin devre. Hem bozulsun ki sonra yenisini alsın millet.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri