7805 den akım çekme zafiyeti , Analog'da iyi olan ustalar yardımnıza ihtiyacım var.

the_dalga

Üye
Merhaba Arkadaşlar

Devremde 24V gerilim 5V indirerek kuallanmaktayım ve bir SMPS veya DC konverter olmadan bu işi çözmem gerekli.

7805 24V 5V indirmemde bir sıkıntı yaratmıyor ama üstünden çektiğim 400mA da ateş gibi ısınıyor ve bu beni rahatsiz ediyor. Devrenin titreşimli bir alanda çaliştiğini düşünürsek kopma ihtimalide artıyor komponentin.

Bunu engellemek için bir PNP tipi transistor olan TIP42 ile en azından akımı yari yariya sağlamak istedim. PNP tipi güç transistorleriyle 7805'den yuksek akımlar çekilmesinin mümkün oldgunu datasheetlerden biliyoruz. Ama ne yazik ki benim kurdugum devrede TIP42 daha 200mA çekerken yanıyor ve sonrasında deliniyor mu ne oluyorsa devreye 24V geliyor , sonra herşey yanıyor , bütün gece sabaha kadar eleman değiştirmekten bıktım.

Benim gibi dinazorların bile onu kullanmayı unutmasının üstünden asır geçti.
Enerjinin maliyeti hakkında fikrin varmı senin ?

Linear gerilim regülatörleri aradaki farkı ısıya çevirirler.
Transistör bağlayacağına 2-3-4.. tanesini paralel bağla.

Giriş çıkışın 3 katını aşmamalı.
7815>7805 veya 7818>7812>7805 de olabilir ısıyı yaymış olursun , ama sakın kimse görmesin.
Paralel bağlı olandan iyidir.
Her halükarda linear reg ler soğutucu ile kullanılırlar ve soğutucu bit yorganı gibi olmamalıdır !

Fazladan transistor bağlayacak yerin var ama MC34063 ve ya LM2576-5 bağlayacak yerin yok öyle mi ?
Bence vardır.

https://www.gmsystems.com/switching-reg-calculator-for-mc-34063-or-mc33063.html

Ekli dosyalar

• CALCULATION PROGRAM MC34063A MC33063A.zip
    803.7 KB · Görüntüleme: 0
Hocam bu step down meselesinde ADC okumalarında sürekli sorun yaşıyorum diyor bazı arkadaşlar. Devreye gürültü açığa çıkarıyorlar sonuçta ama önerlileriniz için teşekkur ederim.

Evet baştan böyle birşeye göre baskı devremi yaptırsam çok iyiydi ama ne yazık ki iş işten geçti , gerci ADC okurken beslemeden oluşucak gürültü beni hala tedirgin ediyor.

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkur ederim, bu komponentlerden alip üstünde biraz çalişmam gerekli sanırım.

Elektronikcilik , bir mcu pic atmel programlama ledyaksöndür yazı kaydır ... değildir !

Doğru dürüst kurallara uymaz isen adc mantığını doğru değerlendirmez isen ve 10bit den 40bit lik "kan" istersen olmaz tabii.
Beslemede nasıl gürültü olur diye sor bakalım ne cevap alacaksın.
Patır kütür mü ediyormuş , arasıra 5V 15V mi oluyormuş yoksa yerlerde sürünüp tekrar kalkıyormuymuş nasılmış gürültü kare dalgamı kullanılmış ?

Kullananlar nasıl kullanıyor ?
Devrelerinde nelere dikkat ediyor ?
Her problemi linear reg anında çözecek mi ?
Yıldırım düşse tutarmıymış...

Gibi sorular az kara mizah gibide olsa bir anlamı olabilir.

Yerim dar kolum kısa diyen geline kalan tek çare paralel bağlamak...:rolleyes:

kazımugur açıklamış mevzunun esasını giriş ve çıkış arasında ki voltaj farkı ve çekilen akım regülatörün üzerinde ısı olarak kalıyor, en basit şey gücü ya seri kademeli regülatörlere yada paralel regülatörlere paylaştırmak, benimde tavsiyem seri bağlantı, geçerliliği tartışılır o ayrı...

Konunun özü datasheet'leri iyi okumak, LM78XX serisi regülatörlerin datasheetlerine bi göz gezdirseydin yaşadığın problemin sebebini kendinde anlayacaktın, elektronik sadece ezberle LM78XX üzerinden 1A. akım akıtır 30V gerilimle çalışır sözüyle yürümüyor, hangi şartlarda 1A. ve 30V? :)

dexxen kardeşim bütün işlemleri datasheeten yaptım , orda açarsan kurdugum devreyi görürsün. Alta linki koyacağim , akıtmak istediğim akımda 1A falan değil 400mA 24 V dan geldiğim için başıma gelecekleri tahmin ettiğimden ordaki yüksek akım devresi kurdum Neden kurdum ?
Hedefim iki ayri bölgede isiyi 2 ayrı soğutucu ile başarali bir şekilde soğutabilirim diye düşündüm. Yani enerjinin bir kısmını tip42 de bir kısmını da lm7805 de harcamayı hedefledim.

Karşında bir elektronik mühendisi var herhalde (24-5) * I kadar enerjinin orda harcanmak zorunda kalacağını biliyorum.

Umarım konunun özünü bu sefer dogru kavrarsın.

Figure 14 Ve 15 i inceleyebilirsin.

http://www.fairchildsemi.com/ds/LM/LM7805.pdf

Elektronikcilik , bir mcu pic atmel programlama ledyaksöndür yazı kaydır ... değildir !

Doğru dürüst kurallara uymaz isen adc mantığını doğru değerlendirmez isen ve 10bit den 40bit lik "kan" istersen olmaz tabii.
Beslemede nasıl gürültü olur diye sor bakalım ne cevap alacaksın.
Patır kütür mü ediyormuş , arasıra 5V 15V mi oluyormuş yoksa yerlerde sürünüp tekrar kalkıyormuymuş nasılmış gürültü kare dalgamı kullanılmış ?

Kullananlar nasıl kullanıyor ?
Devrelerinde nelere dikkat ediyor ?
Her problemi linear reg anında çözecek mi ?
Yıldırım düşse tutarmıymış...

Gibi sorular az kara mizah gibide olsa bir anlamı olabilir.

Yerim dar kolum kısa diyen geline kalan tek çare paralel bağlamak...:rolleyes:

Sizin gibi birineden beklemediğim bir cevapta açıkcası hayal kırıklığına uğradım. Bütün converterlarda ve SMPS lerde gürültü normal bir trafodan ve LDO lu sistemden çok daha fazladır . Bu nedenle SMPS ve converter sistemler ciddi filtreleme sistemleri ister tabi ciddi işler yapiyorsanız. Bir voltmetre yapacaksanız, çok ciddi filtremelere ihtiyac duymaya bilirsiniz ama bir sağlik cihazı yapacaksanız işler değişir. Yani öyle web tabanlı sistemden iki bobin , iki kondanstor seçmekle olmaz , olamaz baskı devre tasarimi bile etken kalacak çünkü bu işte!

Bir şaç trafoda nüve bilirsiniz ki belli frekansların üstünü geçirmez , buda size girişte harika bir filtre demektir. Ama siz ordan aldıgınızı gidip böyle DC kıyıcılı bir sisteme koyarsanız yeniden gürültüler oluşturursunuz. Yanliş demiyorum ama ciddi ölçüm yapilacaği zaman sorunlar çıkartır diyorum.

Tecrübeniz benden gayet fazladir Kazim Bey ama bakış acınız beni üzdü. Yıldırım düşerse tutuyormuş bu arada sordum , mağlum EMC testlerinden geçmek için varistorleri eksik etmiyoruz....

Bu tip cevaplar yüzünden yazmamaya karar vermiştim.
Özelden istedin yazdım , keşke bakmasaymışım.
Başkasının sıkıldığı neyse kendi canımda sıkılıyor.

Başka okuyanlarda var onun için bu son.

AN örnek veriyorsun kurdum olmadı yandı yıkıldı diyorsun sonra dönüp o verilerle kafa tutuyorsun.

Hastane ustane imiş sanki başka yerlerdekilerin canı yok parası pul kaliteyi hak etmiyor.
Bir tek hasteneciler biliyor işin doğrusunu .
Madem öyle müh bey kendin ifade ediyorsun , bir linear reg çalıştırması öğrenemeden nasıl müh oldun.
Hastane için yapıyorsun ve doğrusunu biliyorsun ama daha chipleri bile tanımıyorsun.
3A 5A geçirebilecek ısı için daha uygun şaseli linreg ler varken 7805 e yalvarıyorsun.
Daha ucuz diye mi ?
Yapma yazıktır hastanedekilere.
Madem ısınıyor koy su soğutmalı bir blok hatta hastanelerde helyum filanda vardır.
Dc Dc converterler karedalga üreticisi mi ? vah yazık bu kadar çalışmaya chiplere falan filan.

Yukarıdaki cevabımda her bir soruda ip uçları vardı.
Neyin neden olmadığı hususunda.
Ama sen başka şeyleri görmeyi tercih ettin.
Önce cevap verdim , hatanda ısrar ettin bende daha dikkat çekici şekilde yazdım.
Yoksa şahsınla bir alıp veremediğim yok.
Kimseye hakaret için yazmıyorum.
Ama madem öyle algılanıyor , bir sözü aklımdan çıkarmayacağım : İlim layık olana verilir...

Ama sen başka şeylewri görmeyi tercih ettin.

Baskı devremi yaptırdıgım şu an ona geçemiyorum dedim , kötü birşey demedim. Yazdıklarımı bir daha okuyunuz bence..! özellikle ilk cevabımı , teşekkur de ettim , entegreleri alip çalişacağımı da söyledim. Gürültü beni tedirgin ediyor dedim sadece.

Yazmişsiniz , siz buna nasil karar veribilirsiniz , hakkımda hiçbirşey bilmiyorsunuzda üstelik. Hemen bir aşağılamaya çalişma girişimi. Oysa unutmayın ben size sadece teşekkur ettim , birşey de öğrettiniz bana.

Ama hala 3A 5A çekmeye çaliştiğimi sanıyorsunuz , oysa dece 400mA çekiyorum onu bile anlamamısısınız. Bana bu sözle hakeret etmiş oldunuz ama bir lineer reg çalişmasını öğrenemedime karar vermissiniz iyi de neye dayanarak ??? 24V 5V 7805 le indirilemez diyorsanız bakınız datasheet , yok ısınır diyorsanız önlem aldım ama hata nerde diyorum. Isıyı 2 elemana bölmek istedim , hala bunu bile fark edemediniz ne diyeyim. Geçnçleri böyle bitirmeye devam edin , ellerinize sağlik....

İlim layık olana verilir sözünüze katılıyorum bende bir söz söyleyeyim.

Birşeyi sorgulamadan kabul ediyor olsaydım , insan olmamın ne anlamı kalırdı....

Merhaba Arkadaşlar

Devremde 24V gerilim 5V indirerek kuallanmaktayım ve bir SMPS veya DC konverter olmadan bu işi çözmem gerekli.

7805 24V 5V indirmemde bir sıkıntı yaratmıyor ama üstünden çektiğim 400mA da ateş gibi ısınıyor ve bu beni rahatsiz ediyor. Devrenin titreşimli bir alanda çaliştiğini düşünürsek kopma ihtimalide artıyor komponentin.

Bunu engellemek için bir PNP tipi transistor olan TIP42 ile en azından akımı yari yariya sağlamak istedim. PNP tipi güç transistorleriyle 7805'den yuksek akımlar çekilmesinin mümkün oldgunu datasheetlerden biliyoruz. Ama ne yazik ki benim kurdugum devrede TIP42 daha 200mA çekerken yanıyor ve sonrasında deliniyor mu ne oluyorsa devreye 24V geliyor , sonra herşey yanıyor , bütün gece sabaha kadar eleman değiştirmekten bıktım.
MERHABA Arkadaşım.
öncelikle 5v gerilim için neden 24v kaynak kullandığınızı sorabilirmiyim?ısısal probleminiz, 24v'u 5v'a düşürmenizden kaynaklanıyor sanırım.7805 regülatörü 24v giriş gerilimi ile boşta iken bile ısınabilir.kaldıki yaptığınızen önemli hata 24v'un en ufak bir arızada tüm devrenize zarar vereceğidir.24v'u kullanacaksanız, kademeli olarak 5v'a düşürmelisiniz.önce 12v'a.sonra 5v'a düşürmeyi deneyin.daha sağlıklı çalışacaktır.kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri