74147-7447-7404, 7 segment displayde basılan butondaki sayıyı gösterme

kadirk06

Üye
Öncelikle iyi forumlar, ders projemiz için breadboarda ekteki şemayı 3 defa bozup kurdum, sırasıyla 6v ve 9v pille besledim fakat anot displayden herhangi bir tepki alamıyorum. Sebebi ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Proje, 10 butondan bastığımız sıradakine karşılık gelecek sayının displayde yanması. Teşekkürler
bcdto7seg.jpeg

Öncelikle iyi forumlar, ders projemiz için breadboarda ekteki şemayı 3 defa bozup kurdum, sırasıyla 6v ve 9v pille besledim fakat anot displayden herhangi bir tepki alamıyorum. Sebebi ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Proje, 10 butondan bastığımız sıradakine karşılık gelecek sayının displayde yanması. Teşekkürler
Ekli dosyayı görüntüle 94638

6 volt veya 9 volt ile beslerken 5 volta düşüren regulator kullandiniz mi?

7404 entegresinin şemada besleme bağlantıları belirtilmemiş. Siz bu bağlantıyı yaptınız mı?

En son kurduğunuz devrenin resmini ekler misiniz? Elinizdeki displayin modeli nedir?

öncelikle teşekkürler cevabınız için. 1- hayır regülatör kullanmadım. 2- evet ground ve 5v bağlantılarını yaptım. 3- tek breadboarda sığdırmaya çalıştırdığım için ve biraz acemi olduğum için karmakarışık oldu ama ekliyorum. Displayin modeli 5161BS
baya zaman alır ama isterseniz logisim üzerinden kullandığım şemayı çizebilirim fakat gönderiyi atarken kullandığım şemanın aynısı
youtubeda böyle bir video buldum fakat hiçbir şema vs. belirtilmediği için nasıl yaptığını bilemedim.

Ekli dosyalar

• 4cb068e2-ed78-467c-8bfe-d51edb01e801.jpg
    4cb068e2-ed78-467c-8bfe-d51edb01e801.jpg
    147.6 KB · Görüntüleme: 8
Projeboard üzerinde asagidaki resimde not connected yazan şu iki besleme hat birbirine bağlı değildir. Muhtemelen sizdeki proje board altında bu iki hat kısa devre değildir.

Bu hatlar besleme hattı ve gnd olarak kullanırsanız iletim sağlamaz.

Olcu aleti ile kontrol eder misiniz? Yada kullandığınız gnd ve vcc hatlarını kısa bir jumper ile birleştirip dener misiniz?

Ayrıca beslemeyi 9 volt ile yapıyorsanız 7805 ile 5 volta düşürün. İnşallah 9 volt verdiğiniz zaman entegreler yanmamıştır. ElinIde yedek entegre varmi?

images (2).jpeg
images (3).jpeg

Elimdeki projeboardda gösterilen hatlar birbirine bağlı, az önce komşudan ödünç olarak ayarlı güç kaynağı alıp 5v vererek denedim fakat sonuç aynı. Şuan 9v verdiğimde entegreler zarar gördü mü onu kontrol edeceğim sanırım. Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim. Bir de arduinoyu usbye bağlasam 5v ve ground bağlantılarını projeboard ile bağlasam sonuç verir miydi acaba

Arduino kullanımı yanlış olur. Çıkışı yanar.

7805 regule entegresi yada benzer 5 volt regule entegresi kullanmalısınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri