74 V DC Röle Bobini Hakkında

R.K

Üye
İyi çalışmalar arkadaşlar,
Elimde 74 V DC 3 kontağı olan arızalı bir röle var. Röleden Türkiye'de bulma şansım yok araştırdığım kadarıyla. Bobinini sardırmak istiyorum ama gittiğim bobinajcılar sarılmaz bu diyor. Normal 24 V röleyi kullanarak nasıl 74 V'ta çekebilecek bir röle yapabilirim (bobin, kondansatör vs. bağlayarak bobin uçlarına). Eğer bulabilirsem orjinalini çok daha iyi olacak tabi ki. Aşağıda resmini de ekliyorum.
Cevaplarınız için teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bunun la zaman kaybetmeyin bence sistemde trafo vardır tahminimce bu trafoyu ya 24 volt a cevirin yada 220 ye bütün sistemdeki röleleride bu çıkış gerilimine göre yenileyin . daha ucuza çıkar kolay gelsin.

basit bir önerim var; 3 adet 24 volt aynı özellikli röle temim edin kontak yapısı elinizde arızalı 74 volt role ile aynı olsun bir tanesini rolenin yerine takın diger ikisini sistem dışında bir yere monte edin ve seri baglayın 72 volt eder ve çalışır roleniz . yer müsaitse seri rolelerin kontaklarını da paralel baglayın..çözüm olur sanıyorum...

basit bir önerim var; 3 adet 24 volt aynı özellikli röle temim edin kontak yapısı elinizde arızalı 74 volt role ile aynı olsun bir tanesini rolenin yerine takın diger ikisini sistem dışında bir yere monte edin ve seri baglayın 72 volt eder ve çalışır roleniz . yer müsaitse seri rolelerin kontaklarını da paralel baglayın..çözüm olur sanıyorum...
Aynen katılıyorum.En pratik çözüm bence de.

Zihni Bey dediğiniz çözüm en mantıklısı görünüyor haklısınız :) Bence de çalışır bu şekilde sadece eski rölenin yerine bunu sığdırmam soru olabilir buna uygun bobin bulacağım artık. Demirer arkadaşımın dediğini yapamıyorum çünkü bu röle bir kartın üzerinde duruyor ve kartın beslemesi bilmediğim soketten geliyor ve sadece röle arızalıydı. Cevaplarınız teşekkürler. Yarın deneyip sonucunu yazacağım. Kolay gelsin.

Röle yi besleyen uclara seri wattlı direnç bağla bakalım. Çıkış voltajını ölç. Direnç değerini 24 röleye uygunolacak şekilde seç.
Oldu sana 74 volt röle.
Röle herzaman devrede değilse sorun olmaz bence.

Bunu da düşündüm ama röle uzun süreler devrede kalabiliyor ve direncin fazla ısınması sorun olabilir. Dün baktığımda çok küçük 24 V röleler buldum. Olmazsa bunlardan 2 tane kullanıp 1 tane de normal 3-5A taşıyabilecek kontağa sahip röle kullanacağım. Çünkü montaj edeceğim yer de önemli.

seri bağlı wattlı bir direnç iş görmez mi acaba ? :)

3 adet 24 V röle kullanmaktansa wattlı bir dirence seri bağlayarak yada pot kullanarak sadece 1 adet 24 volt röle kullanmanız daha mantıklı geldi bana,ısı problem olur derseniz 1 pot,1 adet 24 V röle ve 1 adet 24 V soğutucu fanı seri veya paralel bağlarsanız ısınma sorununu da halletmiş olursunuz biraz gürültülü olur ama ihtiyacınızı görebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri