720 floppy disk

mezeli

Üye
elimizde eski bi makina var ve bu makinada 720 floppy disk kullanılmış 1.44 floppy disk taktığımızda makina tanımıyor 1.44 floppyi bi yerini lehimleyerek 720 floppy diskine çevrildiğini duydum bu konuda bilgisi olan varmı varsa neresini lehimleyecez şimdiden saolun

Yanlis hatirlamiyorsam 1.44luk floppy disketi 720 olarak formatlayabiliyorsun.

Yoksa kasdettigin floppy disket surucu mu?

evet disket sürücü

elimizde eski bi makina var ve bu makinada 720 floppy disk kullanılmış 1.44 floppy disk taktığımızda makina tanımıyor 1.44 floppyi bi yerini lehimleyerek 720 floppy diskine çevrildiğini duydum bu konuda bilgisi olan varmı varsa neresini lehimleyecez şimdiden saolun

1. Sürücüyü hiç mi görmüyor. Yoksa görüyor fakat okuma mı yapmıyor?
2. Kullanılan işletim sistemi nedir.?
3. Bilgisayar donanımı nedir. 8086,286,386,486 ?
4. Veriyolu nedir? ISA, VESA,PCI?
5. Floppy anakart üzerinden mi bağlanıyor, yoksa ayrı bir kartla mı Anakarta bağlanıyor?

Bu soruları cevaplayabilirsen daha detaylı bilgi verebilirim.

Slm arkadaşım
720 floppy diskin yoksa 1.44 floppy diskin ( iki deliklidir ) birisi verilerin silinmesini önlemek için diğeri 1.44 olduğunu gösterir diğer deliği bantla kapat . 7.20 format çek tamamdır
720 floppy diski haline gelmiştir .
DİĞER :
Eski 720 floppy diskin varsa , verilerin silinmemesi için bulunan delik kısmının karşısına delik aç ,1.44 format at , 1.44 floppy diski haline gelmiştir Saygılar.

Elindeki Bilgisayar sanırım 1990+ yıllarına ait (müzelik) bir XT (80286/80386) bilgisayar. O zamanlar 360 Kb 5.25 inç ve 720 Kb 3.5 inç disket ve sürücüler kullanılıyordu. 720 Kb. disket sürücüler 1.44 Mb. disketleri okumaz/yazmaz. Anca disket sürücü 1.44 Mb. ise hem 720 Kb hemde 1.44 Mb. disketleri okur/yazar. (sağlamını bulabilirsen) 1.44 Mb. disket sürücü tak, tabii ana kartın desteklerse. Lehim ve köprüleme ile de olmaz.

Bu konuyu açarak bana anılarımı tazelettin. 1992 yılında aynı sorun bende de oldu, mecbur 1.44 Mb. disket sürücü alıp taktım, fiyatı da 112$ + KDV idi. Şimdi bu paraya iyi kötü ikinci el dizüstü bilgisayar alınabiliyor. :)

Son düzenleme:
Slm arkadaşım
720 floppy diskin yoksa 1.44 floppy diskin ( iki deliklidir ) birisi verilerin silinmesini önlemek için diğeri 1.44 olduğunu gösterir diğer deliği bantla kapat . 7.20 format çek tamamdır
720 floppy diski haline gelmiştir .
DİĞER :
Eski 720 floppy diskin varsa , verilerin silinmemesi için bulunan delik kısmının karşısına delik aç ,1.44 format at , 1.44 floppy diski haline gelmiştir Saygılar.

Arkadaşın bahsettiği disketin kendisi değil, takıldığı sürücü (Not: Bu arada kaliteli markalı 720'lere 2. delik açıp 1.44 olarak sorunsuz kullandıklarım olmuştu geçmişte :) )

Arkadaşın bahsettiği disketin kendisi değil, takıldığı sürücü (Not: Bu arada kaliteli markalı 720'lere 2. delik açıp 1.44 olarak sorunsuz kullandıklarım olmuştu geçmişte :) )

Slm tam okumadan yazmışım , sonra farkıma vardım ama geç oldu uyarın için sağol .

Slm
Bu bahsettiğiniz makinanın ( bilgisayar mı ? ) önem derecesi nedir . Amacı ?

makina resta marka bi kapitone makinasıdır 1990 civarı bi bilgisayarı var ve tam bi tarihi eserdir :D
önemi ise ne yazıkki 300 kişiyin çalışmasını etkileyen önemde
makinanın güç kaynağındaki bi arızadan sebep güç kaynağındaki pili sökmek zorunda kaldık tamirini yaptık ama bu seferde hafızası sıfırlandı disketleri var ama 1.44lük disket sürücüyü bilgisayar tanımıyor 720lik disket sürücüler ise piyasada yok durum vahim yani bakalım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri