72 ah aküyü çeviriciyle kaç saat kullanabilirim

duration_discharge.png

akım kapasitesinin 0.1 katını 10 saatten fazla , 0.01 katını 100 saatten fazla verebiliyor starter aküler . akım kapasitesinin 1 katını 40 dakika verebiliyor.
Grafikten görülüyor.
Bizim konumuzda zaten 130 wattlık bir harcama ile deşarz yaklaşık 5-6 saat süreceğinden aküden 72 amper çekilmeyecek , yaklaşık 14 amper çekilecek yani kapasitesinin en çok %20 si. Ve tam deşarz 5-6 saat kadar sürecektir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bir kaşık yok neo! pardon resim yok!
forumun resim yükleme kısmını tıkla yani dosya yükle resmi seç sonra tam resmi tıkla yüklensin ...

duration_discharge.png

akım kapasitesinin 0.1 katını 10 saatten fazla , 0.01 katını 100 saatten fazla verebiliyor starter aküler . akım kapasitesinin 1 katını 40 dakika verebiliyor.
Grafikten görülüyor.
Bizim konumuzda zaten 130 wattlık bir harcama ile deşarz yaklaşık 5-6 saat süreceğinden aküden 72 amper çekilmeyecek , yaklaşık 14 amper çekilecek yani kapasitesinin en çok %20 si. Ve tam deşarz 5-6 saat kadar sürecektir.
Deşarj eğrisine tamam ama anlaşamadığımız nokta şu . Sizin 130 W lık yükünüz inverterin 220 V tarafında ; inverterin 220 V tarafında 130 W yük varken 12 V devresinden inverter aküden ne kadar akım çeker ; deşarj zamanı buna göre belirlenmeli ; bunu anlatmaya çalışıyorum .

capacity_vs_cycle.gif

Hazır konu açılmışken akülerle ilgili önemli bir nokta akü ömrüdür.
Eğer bir kurşun asit aküyü %100 deşar edip şarz ederseniz bu işlemi 200 defa yapabilirsiniz. %50 deşarz edip şarz ederseniz 500 defa, %30 deşarz edip şarz ederseniz 1200 defa tekrarlayabilirsiniz.
O halde ömrü uzatmak için yapılması gereken şey ihtiyaçtan biraz daha fazla akü kapasitesi seçmek.
Özellikle güneş enerjili sistemlerde şarz deşarz periyodu 1 gündür. Eğer akü kapasitesini ancak ihtiyacı karşılayacak kadar seçerseniz yani hergün tam şarz ve deşarz olacak şekilde seçerseniz akünün kısa zamanda ömrünü tüketir.
Araba aküsünüde 45 yerine 60 amper saatlik alırsanız ömrünü uzatmış olursunuz.

Siz elektrik kullanıp aynı zamanda aküyü şarj edeyim istiyorsunuz . Bu sonsuz bir döngü olacak ki bu elektriksel olarak mümkün değil . Bunu yaptığını iddia edenler varsa da balondur. Lineer olarak daha uzun süre düzenli akım veren akü türleri varsa da dediğim gibi böyle sonsuz bir çevrim mümkün değil.

Nerede Demiş , hem kullanıp hem doldurayım aynı anda diye ?

Nerede Demiş , hem kullanıp hem doldurayım aynı anda diye ?
Sonsuz döngü olayını diyorum haldun bey , en son erke donergeci vardı , açıklayamadılar , daha öncede motor miline jeneratör akuple ederek hem yük besleyip hem jeneratörü tahrik ettiğini söyleyen aklı evveller vardı.

Kusura bakmayın herhalde Gözümden kaçıyor . Tekrar baktım ama arkadaşın öyle bir talebini göremedim yukarda . O Yüzden sordum

madem akü aldınız evdeki alıcınızda dc (dogru akım)olursa daha uzun süre kullanablirsniz bildiğim kadarıyla tasarruf lambalarının dc ile çalışanı var diğer alıcılarınız için ne yapılabilir buz dolabı var ise ara ara çalıştırlablir tv yne akşamdan akşama daha küçük güçlü inverter alırsınız jel aküler var onlardan alıp 12v değilde 24v kullanın daha küçük akım daha küçük kesit letken kullanırsınız özetle akülü bi sistemde dc alıcı kullanırsanız daha uzun zaman elk kullanır ve ömrü uzun olur bence bunu araştırın veya youtubede jenratörü br fazlı motor veya akü ile döndürüp jeneratörden 220v gerilim aldıgınızda bir fazlı motoru jeneratörden besleyip jeneratörün milini döndürüp mile volan dişlisi gibi bi şey baglayıp jenratörden 220v gerilm alabilirsiniz videoları izleyin derim acizane saygılar.
@Haldun1 bey bende karıştırmışım ; bu mesajda geçiyordu o mevzu.

Deşarj eğrisine tamam ama anlaşamadığımız nokta şu . Sizin 130 W lık yükünüz inverterin 220 V tarafında ; inverterin 220 V tarafında 130 W yük varken 12 V devresinden inverter aküden ne kadar akım çeker ; deşarj zamanı buna göre belirlenmeli ; bunu anlatmaya çalışıyorum .
bende bu noktayı anlayamadım mesela benim bilgisayarın power supple sinin üstünde giriş voltajı AC 220 volt 5 amper yazıyor ama diğer taraftan 12 volt DC çıkışlarının toplam gücü 400 watt. yani 1100 watt giriyor 400 watt çıkıyor. kesmez bey bize burayı anlatırmısınız?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri