70 ekran beko tv renk sorunu

joker__

Üye
Merhaba arkadaslar evimde 70 ekran tv var beko marka sorunu su butun renkler sari renk sari yesil gibi kirmizi siyah falan hic yok yapilabilirmi amatorum bu konularda yol nedir ?

arm 10 cihazindan tapatalk vip ile gönderdi

Merhaba arkadaslar evimde 70 ekran tv var beko marka sorunu su butun renkler sari renk sari yesil gibi kirmizi siyah falan hic yok yapilabilirmi amatorum bu konularda yol nedir ?

modelini yazarsanız ve foto yükleyebilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

ptc bir değiştir derim

Sn.joker,merhaba.Tüpün boyun kısmında kare şeklinde bir matriks baskı devresi olacak,tüpün arkasına tüpteki bu pinlerle girip çıkan.Orada 3 renk kablo göreceksiniz,kırmızı,yeşil,mavi (RGB) kablolar.Bunlardan kırmızı olanı ya temas almıyor veya geçme yerinden yine çıkmış durumda olabilir.Kırmızı kablo temas etmiyor ve çıkmışsa eğer,dediğiniz gibi görüntü yeşil-sarı olur.Ayni durum benim yıllar önce başıma taşınırken gelmişti.O noktaları çok iyi şekilde gözle ve elinizle özellikle bu RGB renk matriksi kabloları üzerinde yoğunlaşarak bir kontrol edin.Diğer olasılıkları düşünmeden önce de birinci olarak mutlaka bu kontrolü yapın derim ben.Kolay gelsin.

Sn.joker,merhaba.Tüpün boyun kısmında kare şeklinde bir matriks baskı devresi olacak,tüpün arkasına tüpteki bu pinlerle girip çıkan.Orada 3 renk kablo göreceksiniz,kırmızı,yeşil,mavi (RGB) kablolar.Bunlardan kırmızı olanı ya temas almıyor veya geçme yerinden yine çıkmış durumda olabilir.Kırmızı kablo temas etmiyor ve çıkmışsa eğer,dediğiniz gibi görüntü yeşil-sarı olur.Ayni durum benim yıllar önce başıma taşınırken gelmişti.O noktaları çok iyi şekilde gözle ve elinizle özellikle bu RGB renk matriksi kabloları üzerinde yoğunlaşarak bir kontrol edin.Diğer olasılıkları düşünmeden önce de birinci olarak mutlaka bu kontrolü yapın derim ben.Kolay gelsin.

Evet reis mantikli dedigin dedigin yeride anladim oyle oldugugu icin vurunca duzelmeside dogruliyor bir daha yaparsa baglantilari kontrol ederim ama kablolardan da olmazsa tupumu bitmis oluyo copmu oluyo tv artik? Saygilar tesekkurler

aynı problem benim tv de oluyor arçelik 72 ekran ama vurmakla geçmedi açtım içini tozları süpürgeyle temizledim eskisi gibi sıklıkla olmasada arıza devam ediyor

Evet reis mantikli dedigin dedigin yeride anladim oyle oldugugu icin vurunca duzelmeside dogruliyor bir daha yaparsa baglantilari kontrol ederim ama kablolardan da olmazsa tupumu bitmis oluyo copmu oluyo tv artik? Saygilar tesekkurler

Merhabalar.Sn.joker yandan vurunca tam olarak da düzelmesi bir bağlantı zaafiyeti bulunduğunu doğrular nitelikte.Yani sarsılınca bu kırmızı renklerle birlikte,tüm renkler ve siyah ton da düzeliyorsa,bu sözü edilen kablolarda,gözle görünmeyen oksitlenme,temassızlık veya yine RGB matriks devresinin diğer lehim bağlantılarında soğuk lehim çatlakları,vb.da bulunabilir.Bu küçük bir devre zaten,asıl tv'nin devre kartıyla da kıyaslarsanız.Bakın,yerinizde olsam işi tam garantiye almak için (Anakarttan gelen kırmızı renk sinyali kablosunun geçme fişlerinin kontrolünün de yanında) bu küçük devre kartının tüm lehimlerini dikkatlice uygun sıcaklıkta bir havya ile yeniden lehimlerim.

Tv'nizin tüpünün bittiğini de pek sanmıyorum ben.Ayni kanıya 1986 model schaub-lorenz marka tüplü,renkli tv'mde,flaman ısıtma devresindeki kılcal bir çatlak yüzünden dolayı ben de kapılmıştım.Neredeyse yeni bir tüp bile satın alma durumum bile olacaktı.Ancak devre şemasından bu smps trafosunun no'sunu ve yerini tam olarak tespit edip lehimlerini baştan aşağıya tazelediğimde tv düzeldi.Açıldıktan belli bir süre sonra,flaman ısıtma beslemesinde bir zaafiyet (İletimsizlik) yüzünden görüntü kararıyordu.Tüpün arkasına baktığımda flamanın söndüğünü görüp asıl arızayı da anlamıştım.Yani bu şekilde arızayı dikkatle takip edip (Bunu foruma yeni kayıt olduğumda tv kısmında da anlatmıştım.) yanılgıyla yeni bir tüp satın almaktan kurtulmuştum.Sizin bu arızanız da yeni bir tüp satın aldırmaycak ölçüde basit bir sebepten de yine meydana gelmiş olabilir diye düşünüyorum ben.Ayni tv'imde bir de,bu kare karttaki lehim eskimesi,kılcal çatlaklardan doğan,eğimli olarak yanlamasına yeşil çizgiler çıkıyordu.Bu kare şeklindeki kartın tümünü yeniden lehimlediğimde bu arıza da tamamen yok olmuştu,yani ayni sizinkindeki gibi yandan hafifçe vurulduğunda bu yeşil çizgiler yok oluyordu tv'mde.Kolay gelsin.Saygılarımla.

merhaba
tüplü phılıps marka televizyonda renk sararması var, bazen sarı,turuncu bazen yeşile yakın renk oluyor , tv yi tokatlayınca renk normale dönüyor fakat tekrar devam ediyor, tüpün arkasına takılı kare şeklindeki kartın bazı bölümlerini lehimledim, bir süre düzeliyor tekrar renk sararrıyor.
çözüm yolu nedir. tşk.ler.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri