7,5 kw'lık komprasör yıldız-üçgen baglantılı

teknik_78

Üye
Arkadaşlar elimde 7,5 kw'lık komprasör var.baglantılarını yaptım.ama çalışmadı.elinde bu komprasör yada benzer olan komprasör şemaları olan arkadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim.motor koruma ve zaman röleside entesin.üzerindeki baglantıları inceledim. normal yıldız -üçgen baglantıdan daha degişik. çünkü başınç ve tahliye baglantılarıda var. yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
mrb arkadaşım öncelikle kompresör markası nedir daha sonra kompresörlerde
temel mantık normal yıldız üçgen bağlantıyı yap daha sonra üçgen kontaktörünün ( n.o ) açık kontağından basınç şalterine kumanda edecek gerilimi geçir ( yani üçgen açıktan basınç prostatının açık kontağına gir ) sonrada yük boş yapacak selenoid valfi besle temel olarak bu

Sayın teknik 78 arkadaşım !
Buna benzer bir konu daha önce işlenmişti. Fakat forum sitemiz yenilendiği için şemalar görünmüyor. Önceden çizdiğim resimleri buldum ve aşağıda görebilirsiniz.

7,5 kw. olduğuna göre yıldız-üçgen çalışmak zorunda. Bu tür büyük güçteki kompresörler içinde az bir hava varken yıldız kalkınması zor olacağından yıldız çalışırken tahliye selenoidi açılarak motor boşta çalışması sağlanır. Yıldız kalkındıktan sonra üçgene geçince selenoid kapanır ve hava dolmaya başlar.

Gene tank üzerinde basınç şalteri vardır, istenilen basınç aralığında çalışmasını sağlar.

Şemayı elektrik şemasından iyi anlamayan bir arkadaş için resim olarak çizmiştim. Herhalde çizdiklerimi anlayabilirsiniz. Anlayamadığınız yerde tekrar yardımcı olurum.

Resimlerin üzerine tıkladıktan sonra resim açılıyor. Üzerine tekrar çift tıklayınca imleci resimin üzerine getirdiğinde büyüteç resmi çıkar. Büyütece tıklayınca resim daha net oluyor.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• kompresör panosu 001.jpg
    kompresör panosu 001.jpg
    96 KB · Görüntüleme: 906
  • kompresör panosu.jpg
    kompresör panosu.jpg
    98 KB · Görüntüleme: 716
Son düzenleme:
calışmalarınızdan dolayı teşekürler

Sayın teknik 78 arkadaşım !
Buna benzer bir konu daha önce işlenmişti. Fakat forum sitemiz yenilendiği için şemalar görünmüyor. Önceden çizdiğim resimleri buldum ve aşağıda görebilirsiniz.

7,5 kw. olduğuna göre yıldız-üçgen çalışmak zorunda. Bu tür büyük güçteki kompresörler içinde az bir hava varken yıldız kalkınması zor olacağından yıldız çalışırken tahliye selenoidi açılarak motor boşta çalışması sağlanır. Yıldız kalkındıktan sonra üçgene geçince selenoid kapanır ve hava dolmaya başlar.

Gene tank üzerinde basınç şalteri vardır, istenilen basınç aralığında çalışmasını sağlar.

Şemayı elektrik şemasından iyi anlamayan bir arkadaş için resim olarak çizmiştim. Herhalde çizdiklerimi anlayabilirsiniz. Anlayamadığınız yerde tekrar yardımcı olurum.

Resimlerin üzerine tıkladıktan sonra resim açılıyor. Üzerine tekrar çift tıklayınca imleci resimin üzerine getirdiğinde büyüteç resmi çıkar. Büyütece tıklayınca resim daha net oluyor.

Kolay gelsin.
Hocam yazdığınız yazılar çizimleriniz için çok teşekkur ederim.Bende ilk defa pano kurucam.Buraya kadar herşey tamam fakat tahliye selenoidinden gelen kabloyu panoda nereye bağlıcam onu çözemedim.Eğer forumdaysanız cevap verirseniz sevinirim.

Yildız kontaktörünün bobin ucuna paralel girilmiş gözüküyor.

LlRG1a.jpg

Tahliye selonoidinin görevi nedir.

Kompresörun ılk kalkınma anında, kafa tabır ettiğimiz silindir içindekı havanın dışa/boşa tahlıye edılerek, motorun rahat kalkınmasını saglar.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri