7,5 kW kompresör Yıldız-Üçgen yol verme sorunu

xsrkn

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Sisteme hava vermek için kullandığımız 7,5 kW bir kompresörümüz var. Hava tankının basıncı 3 bar'ın altına düştüğünde kompresörün dereye girmesi gerekiyor. Fakat bazen motor otomatik olarak devreye girmiyor. Manuel yol vermek durumunda kalıyoruz. 3 adet siemens 3tf43 kontaktör ile entes yıldız-üçgen rölesi kullanıyorum. Zaman rölesinde sorun olabileceğini düşünerek yeni ile değiştirdim fakat sorun devam ediyor. Sizce sorun ne olabilir. Kontaktörlerde sorun yok, en azından kontrollerimde sorun olmadığını düşünüyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sorun basınç şalterınde
normalde 3 barın altına dustugunde devreye gırıp sonrakı dususlerde gırmeme sebebi basınç şalterındekı dıaframın acıp kapadıgı kontagın iş gormemesi bu duruma sebebıyet verır
sorunu basınç şalterınde arayın
kolay gelsın

sorun basınç şalterınde
normalde 3 barın altına dustugunde devreye gırıp sonrakı dususlerde gırmeme sebebi basınç şalterındekı dıaframın acıp kapadıgı kontagın iş gormemesi bu duruma sebebıyet verır
sorunu basınç şalterınde arayın
kolay gelsın
katılıyorum ve şunu eklemek istiyorum kumanda devrenizden şüpheleniyorsanız basınç anahtarına gelen uçları kısa devre edin yıldız üçgen devresi çalışıyorsa basınç anahtarında sorun var demektir.

kompresörün markası nedir ? kontrol paneli mevcutmu eger mevcut ise ve basınç şalterinde sorun yoksa kontrol panelinden ayarları var x bar x bar arası çalış komutu veriyor...

kompresör motoruna drive tak bir 4-20 ma basınç sensörü tak sistem basıncını sürekli 5 bar olarak set et otomatik olarak hızlanıp yavaşlasın.

cevaplar için teşekkürler. kompresör dalgakıran dks600. yazıldığı gibi basınç şalteri üzerine yoğunlaştık. öncelikle 3 bar olan ayarı 5 bar'a çıkararak testler yaptık. hava tankını 5-6 kez boşaltıp basınç 5 bar'ın altına düştüğünde kompresör her seferinde devreye girdi. ama gece aynı problem oluşmuş. bu kez basınç şalteri ile motor koruma faz koruma rölelerini değiştirdim. testleri yaptık yine her seferinde kompresör devreye girmesine rağmen, gün içerisinde bir kez devreye girmedi. son olarak 2 kez yenisi ile değiştirdiğimiz entes ser-yu zaman rölesinin yerine farklı tipte zaman rölesi taktık, dün öğle saatlerinden bu yana problem yaşanmadı.

merak ettiğim zaman röleleri zaman zaman doğru şekilde çalışıp, zaman zaman problem yaratabilir mi. ayrıca entes ser-yu zaman rölesini fabrikasından testini isteyebilir miyim. teşekkürler

komprösör devreye girip ücgene geçmediği anlaşılıyor.dediğin gibi zaman rölesi ile sorunu hallettiysen.eğer basınç 3 ün altına inip devreye girmiyorsa basınç şalterinde ara sıkıntıyı

basınç şalternde diff şeklinde ayar var ise onu mümkün olduğu kadar küçük değerde tutarsanız sorununuz çözülebilir.Bu ayar set basınç ayarından ne kadar aşağıda sistemi devreye sokacağını ayarlar.(Fark basınç durumu)

Arkadaşlar merhaba,

Sisteme hava vermek için kullandığımız 7,5 kW bir kompresörümüz var. Hava tankının basıncı 3 bar'ın altına düştüğünde kompresörün dereye girmesi gerekiyor. Fakat bazen motor otomatik olarak devreye girmiyor. Manuel yol vermek durumunda kalıyoruz. 3 adet siemens 3tf43 kontaktör ile entes yıldız-üçgen rölesi kullanıyorum. Zaman rölesinde sorun olabileceğini düşünerek yeni ile değiştirdim fakat sorun devam ediyor. Sizce sorun ne olabilir. Kontaktörlerde sorun yok, en azından kontrollerimde sorun olmadığını düşünüyorum.
,
arkadaşım merhaba
zaman zaman motor çalışıp bazen hiç devreye girmiyorsa duruk şalter kaynaklıdır.mesela fark basınç ayarı çok düşürülmüş olabilir, farkbasınç ayarını biraz yükseltmelisin yinede düzen almazsa duruk şalter arızalı olabilir .

Son düzenleme:
bende katılıyorum basın şalterine bakın tankta hava olmadıgı zaman basınç şalterinin kontagı gecırıyor olması lazım tankta hava var ise acık devre gostermesı lazım basınç şalterinin üzerinde genelde 3 tane kontak olur sadece bırısı kullanılır sız dıyer kontaklarıda konrol edın

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri