60V PWM-Analog Dönüşüm

Yük altindaki degisimleri ve kompanzasyonu nasil cozeceksiniz?

Bunlarla ilgili bir fikriniz yol haritaniz var mi?

Yük altindaki degisimleri ve kompanzasyonu nasil cozeceksiniz?

Bunlarla ilgili bir fikriniz yol haritaniz var mi?
Yük altında değişim simülasyonda gözükmüyor 1ohm direnç ile 15A çektiğim zaman bobinlerden dolayı 15.1V ise 15Va düşüyor. Tabi gerçek olarak deneme şansım olmadı bu güç elektroniği konusunda pek bilgim yok o yüzden değerleri deneyerekten buldum. Kompanzasyon dediğiniz kısım tam olarak ne oluyor onu açıklayabilir misiniz? Güç elektroniği konusunda biraz cahilimde :)

Düzeltme*: Kompanzasyonu öğrendim evet simülasyonda voltaj artmasına rağmen akım biraz sonra artıyor. Bunu nasıl çözeceğim hakkına bir yol haritam yok zaten bu projeyide öğrenmek için yapıyorum ama tabiki araştıracağım.

Son düzenleme:
smps lerde pfc diye araştırabilirsin.

Peki sizce buck converter ile güç kaynağı yapılmaz mı? DAC a göre ne gibi bir eksiği olur?

buck converter ile tabiki yapılır. birçok anahtarlamalı güç kaynağı yöntemi var. buck ,boost , buck&boost , sepic , resonant mode vs.. aslında ne yapmaya çalıştığını daha yeni anladım desem yeridir. sen direk pwm çıkışı lowpass filtre ye aktarıcam deyince bende başka yollar önerdim. buck topolojisinde RC olmaz yalnız LC kullanılır. hiç buck converter ı RC olarak düşünmediğimden.

buck converter ile tabiki yapılır. birçok anahtarlamalı güç kaynağı yöntemi var. buck ,boost , buck&boost , sepic , resonant mode vs.. aslında ne yapmaya çalıştığını daha yeni anladım desem yeridir. sen direk pwm çıkışı lowpass filtre ye aktarıcam deyince bende başka yollar önerdim. buck topolojisinde RC olmaz yalnız LC kullanılır. hiç buck converter ı RC olarak düşünmediğimden.
Tamam bende baya ilerlettim projeyi bunu bir mikrodenetleyiciye bağlamak istiyorum onu halledeceğim sadece kompanzasyon denilen bir sorun var galiba onuda çözersem olacak. Teşekkürler ben bobinlerle pek ilgilenmiyordum ama siz LC dedikten sonra baya araştırdım bobin ile çok güzel oluyor. :)

Siz bir deneyin devreyi kurun. Akım sınırlamalı bir güç kaynağı ile devrenizi deneyin sonucu görelim.

İşlemcinizle mosfeti sürün. pwm duty oranını ayarlayarak çıkıştan ayarlı geriliminizi elde edin.

Sonra yük testlerine geçin. Adım adım bakalım.

Önce rezisif yüklerle deneriz. Sonuca göre indüktif yüklerde durumu değerlendiririz.

Bu testlerde elinizde osiloskop olması ve uyguladığınız sinyali görmemizde fayda olacaktır.

Siz bir deneyin devreyi kurun. Akım sınırlamalı bir güç kaynağı ile devrenizi deneyin sonucu görelim.

İşlemcinizle mosfeti sürün. pwm duty oranını ayarlayarak çıkıştan ayarlı geriliminizi elde edin.

Sonra yük testlerine geçin. Adım adım bakalım.

Önce rezisif yüklerle deneriz. Sonuca göre indüktif yüklerde durumu değerlendiririz.

Bu testlerde elinizde osiloskop olması ve uyguladığınız sinyali görmemizde fayda olacaktır.
Osiloskopum yok ama üniversiteden rica ederim. Ben malzemeleri temin edebilirsem devreyi yapacağım. Yine herşey için teşekkürler bu foruma yeni katıldım ve bir çok şey öğretti.

smps lerde pfc diye araştırabilirsin.

PFC demişsiniz biraz araştırdım galiba kompansazyon içinmiş bunun için entegre kullanırsam olur mu?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri